Stěžoval si na jednání policistů, soud mu za křivé obvinění dal podmínku

  • 66
Obvodní soud pro Prahu 6 již potřetí během roku a půl rozhodoval o vině Víta Hassana. Za křivé obvinění policistů jej v pondělí odsoudil ke dvouleté podmínce, během níž by měl muž podstoupit i program psychologického poradenství. Rozsudek je nepravomocný. Obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Hassan po jednání sdělil iDNES.cz, že výrok soudu mu přijde neuvěřitelný, protože daný soudce ho už dvakrát zprostil obžaloby a nyní ho odsoudil k podmínce. Rozhodování soudce podle něj zmanipulovaly znalecké posudky. V nich vyšel jako člověk, který si rád věci „přikrášlí“.

Zřejmě i proto nakonec soudce rozhodl, že v případě Hassanova podnětu Generální inspekci bezpečnostních sborů na jednání dvou policistů jde o křivé obvinění. „Lze říci, že stran výroků o vině je soud vázán rozhodnutím městského soudu,“ naznačil další důvody soudce Karel Steiner.

V odůvodnění verdiktu se dotkl i předchozího trestu, který byl Hassanovi pravomocně udělen a jehož polovinu si již odpykal, než rozsudek zrušil Ústavní soud. „Soud shledal, že obžalovanému byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání dvou let. Soud dospěl k názoru, že v současné situaci by tento trest byl pro obžalovaného nepřiměřeně tvrdým,“ uvedl Steiner, proč se celou věc rozhodl řešit podmínkou.

Hassana se zastal i Ústavní soud

Incident se odehrál 5. listopadu 2013 na pražském Vypichu. Krátce po nástupu do tramvaje Hassana zastavili dva revizoři a zjistili, že jede načerno, proto zavolali policii. Hassan se jim poté pokusil utéct, ale kontroloři jej našli v nedalekém křoví. Muž následně tvrdil, že ho za přihlížení policie revizor zbil, ukradl mu diktafon a snažil se mu smazat data z mobilního telefonu (více o incidentu a odsouzení zde). 

Proto podal stížnost na postup hlídky na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která ji ale odmítla. Naopak sám byl obžalovaný. Vzhledem k tomu, že byl tehdy v podmínce, Městský soud v Praze mu za křivé obvinění uložil trest dva roky vězení nepodmíně. Rozsudek zrušil až Ústavní soud, který konstatoval, že se jednalo o tvrzení proti tvrzení a nelze automaticky tvrdit, že co tvrdí policie, je vždycky pravda.

Následně Obvodní soud pro Prahu 6 dvakrát zprostil Hassana viny a Městský soud v Praze jeho rozhodnutí zvrátil. Nyní tedy obvodní soud o Hassanovi rozhodoval za poslední rok a půl už potřetí.

Soud návrhy na další dokazování zamítl

Obhajoba v pondělí navrhovala předvedení dalších důkazů, mezi jinými žádala vyjádření pražského Dopravního podniku, proč na revizora, který měl Hassana zbít, bylo podáno již 26 stížností. Dále chtěla doplnit vyjádření policisty, který v dané věci vedl přípravné řízení. Požadovala také vypracování dalších znaleckých posudků.

Soud ale její návrhy zamítl a přešel rovnou k závěrečným řečem. Státní zástupce v nich stručně shrnul, že obhajoba předvedenými důkazy nevyvrátila, že by šlo o křivé obvinění.

„V daném případě naprosto selhala Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ tvrdil Hassanův obhájce Michal Mazel. Klientovu vinu se podle něj nepodařilo plně prokázat. Apeloval proto na soudce, aby postupoval podle zásady in dubio pro reo, tedy že v případě pochybností má soud rozhodnout ve prospěch obžalovaného.

V srpnu 2016 byl Hassan obžaloby zproštěn, načerno prý už nejezdí:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video