Španělští basketbalisté oslavují kvalifikační vítězství nad Slovinskem.

Španělští basketbalisté oslavují kvalifikační vítězství nad Slovinskem. | foto: FIBA

Španělé zvládli odvetu se Slovinskem, Chorvati nestačili ani na Itálii

• 0
Španělé zvládli ostře sledovaný duel se Slovinskem a v zápasu skupiny A kvalifikace mistrovství světa zvítězili 92:84. V repríze semifinále zářijového EuroBasketu sice chyběly na obou stranách hlavní hvězdy, přesto měl zápas velkou prestiž. Chorvati v „déčku“ nestačili doma na Itálii 64:80 a jsou poslední.

Skupina A

Domácí Španělé sice do zápasu vstoupili lépe, ale Slovinci si nenechali soupeře utéct a drželi se na kontakt. Vždy když se Španělsko pokusilo o nápor, měli úřadující evropští šampioni odpověď. Duel se tak zlomil až na začátku poslední desetiminutovky, kterou Španělé odstartovali deseti body v řadě, utekli do sedmnáctibodového náskoku a z toho se Slovinci už nedostali.

Hvězdou duelu byl s 25 body kazaňský rozehrávač Quino Colom, na druhé straně kontroval 27 body Klemen Prepelič.

Sestřih ze zápasu Španělsko - Slovinsko:

Černohorci vyhráli bez větších problémů v Bělorusku 91:67, když převzali kontrolu nad utkáním od samého úvodu a v poločase vedli už o 24 bodů. Hlavní hvězdou vítězů byl Nemanja Radovič s 19 body a osmi doskoky, v dresu Běloruska se prosadil Vitalij Ljutych s 18 body.

Skupina B

V severském souboji dvou neúspěšných celků z prvního duelu se ve skupině B radovali Lotyši nad Švédskem 82:73. Ve vyrovnaném duelu se týmy několikrát vystřídaly ve vedení, ale rozhodla až poslední čtvrtina, kterou domácí Lotyši ovládli 18:10.

Nejlepším mužem celku z Pobaltí byl znovu Žanis Peiners, proti Švédsku s 18 body, osmi asistencemi a čtyřmi doskoky. Anžejs Pasečniks připojil 15 bodů.  Švédy táhli čtrnáctibodoví Tobias Borg a Chris Czerapowicz.

Neporažení jsou po dvou utkáních Turci, kteří po Lotyšsku porazili i Ukrajinu - 67:60.

Klíčová byla až poslední tříminutovka. V té Ukrajinci, kteří celý zápas prohrávali, dvěma trojkami srovnali skóre a zatlačili na favorita. Klíčovou trojku pak ale trefil rozehrávač Baris Ermis a závěr si Turci pohlídali. Jejich nejlepším střelcem byl s 15 body Tolga Gecim. Melih Mahmutoglu, klíčový muž souboje s Lotyšskem, tentokrát zaznamenal jen dva body.

Ukrajině nestačil ani příspěvek Sergeje Gladyra. Ten dal 20 bodů, tedy třetinu všech bodů svého celku, a připojil sedm doskoků, měl však potíže s fauly a zápas pro něj skončil předčasně.

Skupina C

Druhou hladkou výhru si připsala Litva, která přehrála Polsko 75:55. Klíčová byla v tomto duelu druhá čtvrtina, protože tu domácí ovládli poměrem 25:8 a od té doby duel kontrolovali. Litevci našli střeleckou oporu v Eimantasi Bandziusovi, jenž dal 18 bodů. Poláky držel Lukasz Koszarek s 12 body.

Maďaři se doma nečekaně natrápili s Kosovem, které zdolali po boji 84:76. Po vyrovnaném prvním poločase vyšla Maďarsku dobře třetí čtvrtina, která jim zajistila dvouciferný náskok a ten už hosté nedokázali smazat. Střelcem zápasu byl s 22 body kosovský kapitán Dardan Beriša, v domácím dresu se na 20 bodů dostali David Vojvoda a Krisztián Wittmann.

Skupina D

Po dvou zápasech jsou Chorvati bez výhry. Na nečekanou porážku s Nizozemskem navázali doma s Itálií. Přitom v první půli vedli až o 12 bodů, ale nezvládli přelom poločasů a Itálie střelbou hlavně z dlouhé vzdálenosti skóre otočila. Italy dovedl k výhře s 25 body Amedeo Della Valle, Chorvatům nestačilo 20 bodů a 10 doskoků Darka Planiniče.

Sestřih ze zápasu Chorvatsko - Itálie:

Nizozemci výhru nad Chorvatskem nepotvrdili, když podlehli v Rumunsku 68:75. Duel byl do poločasu vyrovnaný, ale na začátku třetí čtvrtiny se domácí utrhli a Nizozemci už jen v závěru zkorigovali skóre. Poražené znovu táhl jedenadvacetiletý Yannick Franke, ale jeho 14 bodů tentokrát nestačilo, Rumuny vedl se 13 body Roland Török.