Chcete recyklovat plasty svépomocí? Tady najdete kompletní kuchařku

  • 40
Ekologicky zaměření kutilové, které nebaví stále někam nosit a vozit plastový odpad, mají alternativu. Mohou se zapojit do celosvětové komunity Precious Plastic, která má už asi 40 tisíc členů.

Založil ji nizozemský designér Dave Hakkenson. Na stránkách www.preciousplastic.com jsou volně ke stažení detailní návody na výrobu čtyř jednoduchých recyklačních strojů. 

V dílně či garáži na nich rozemelete různé plasty a podle rad ze stejného webu z nich můžete vyrobit třeba květináče, misky, rukojeti nožů, obaly na telefon, nábytkové úchytky, dlaždice či hodiny. Stáhnout si lze i nálepky na skladovací nádoby. 

Najdete tu rovněž kontakty na konstruktéry, kteří pomohou s výrobou. Na stránkách komunity najdete podrobné návody a spoustu videí, jak si jednotlivé stroje sami postavit.

K dispozici je i mapa nadšenců, kteří jsou ochotni pomoct se stavbou stroje. Po kliknutí na vlaječku se jednoduše můžete spojit a požádat o radu. Ale nejprve se vyplatí kliknout na záložku start, kde pak postupně může projít celým „kurzem“ a seznámit se nejen s filozofií komunity, ale pozvolna se seznámit s celou problematikou.

Komunita pomáhá nejen s řešením výroby strojů pro recyklaci, ale i s tím, jak nově využít novou hmotu, pomáhá s návrhy nově vyrobených předmětů i se způsobem, jak je uplatnit na trhu. 

A když už se stanete zkušeným recyklátorem, můžete se s ostatními podělit vlastním videem. Systém do praxe zavedla například slovenská designérská značka Umelohmotné, jejíž výrobky lze koupit i v Česku. 

„Ceny se hodně pohybují podle toho, zda vyrábíte stroje z použitých částí, anebo z nových, takže někde mezi 250 a 600 euro (asi 6 500 - 15 000 Kč). Nejvíce stojí práce například při výrobě řezů pomocí laseru, takže, kdo má kamaráda, kdo mu to vyrobí zadarmo, výrazně ušetří. My jsme postavili tři z těchto strojů, takže už máme dost zkušeností. Když někdo napíše zprávu s prosbou, rádi se s ním spojíme a pomůžeme,“ říkají členové skupiny Umelohmotné.

,