Lídři Demokratického bloku burcovali proti Babišovu paktu s KSČM a SPD

  • 515
Na loučení Miroslava Kalouska s funkcí předsedy TOP 09 dorazili i představitelé dalších stran Demokratického bloku (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) a ve svých vystoupeních burcovali proti spojenectví Andreje Babiše a ANO s komunisty, SPD a prezidentem Milošem Zemanem. „Přichází něco, co vyzařuje hrůzu a zděšení,“ řekl první místopředseda STAN Vít Rakušan.

„Můžeme se obávat o to, jak bude za čtyři roky vypadat kvalita demokracie v České republice,“ řekl Rakušan. To, co se odehrává v Poslanecké sněmovně, je podle něj demonstrace síly.

Za úspěšnou označil Rakušan dřívější spolupráci s TOP 09, než ji Starostové a nezávislí loni ukončili. „Já jsem chtěl poprosit, abyste byli schopni zapomenout na to, co jsme si udělali, co jsme si provedli,“ řekl první místopředseda hnutí STAN.

Fiala považuje fragmentaci pravicových voličů za nešťastnou

Podle šéfa ODS Petra Fialy nervózní až agresivní reakce na vytvoření Demokratického bloku ukázala, že šlo o krok správným směrem. Řekl, že si před dvěma lety nemyslel, že může politická situace horší, ale připustil, že se mýlil.

„Naplno se projevil mocenský pakt mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Ve Sněmovně se vytvořila hlasují koalice mezi ANO, SPD a komunisty a pokud nám nehrozí jednobarevná vláda Andreje Babiše s touto podporou, tak nám nám hrozí nekonečná jednobarevná vláda bez důvěry,“ řekl Fiala.

O to je podle něj důležitější spolupráce opozičních stran. Demokratický blok je podle něj ale věc přísně účelová, dočasná. „Jak na něj můžeme navázat, to se uvidí v příštích dnech k dispozici. Dlouhodobě považuji fragmentaci pravicových voličů za nešťastnou, ale nejsem také spojencem násilného, radikálního spojování,“ uvedl šéf ODS.

„Naše dvě strany se asi neshodnou na míře evropské integrace, ale nejspíše nám bude stejně vadit narušování euroatlantické vazby, omezování svobody a pokusy o oslabování parlamentní demokracie,“ řekl Fiala.

Zažertoval, že na sněm TOP 09 přijíždí vždy, když strana mění svého předsedu a že když se TOP 09 nebude líbit nový předseda, nemá váhat a pozval šéfa ODS příště znovu. Miroslav Kalousek je totiž ve funkci poslední den, v neděli má být zvolen jeho nástupce. Nejspíš europoslanec Jiří Pospíšil.

Bělobrádek: Není čas na fúzi, na integraci

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek v narážce na dřívější kritiku Kalouska na adresu KDU-ČSL, kterou také dříve vedl, mluvil o tom, že ze strany TOP 09 zaznívaly v minulosti věci, které byly zbytečné a příliš agresivní.

„Musíme si říci, zda je ve prospěch České republiky spolupracovat i v dobách předvolebních, v rámci voleb, nebo ne,“ řekl ale také Bělobrádek. Příležitost k tomu vidí v senátních volbách.

„Funguje-li něco lidsky, funguje to i politicky,“ uvedl také šéf lidovců. Dal tím najevo, že personální změna v čele TOP 09 ji prospěje. „Já se nedomnívám, že je čas na nějakou fúzi, integraci,“ řekl předseda křesťanských demokratů. Všechno má podle něj svůj čas a vývoj.

„Naším programem by určitě nemělo být Antibabiš, ale měla by být nabídka, jaké hodnoty máme, a tím oslovit voliče. Tedy nikoli tím, že jsme proti něčemu, ale pro něco,“ uvedl Bělobrádek. Opět podle něj přijde čas, kdy bude poptávka po něčem seriozním, konzervativním.

Niedermayer vstoupil do TOP 09, vyzýval k užší spolupráci stran

K užší spolupráci pravicových stran - TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN - ve svém projevu na volebním sněmu TOP 09 vyzýval europoslanec Luděk Niedermayer.

„Pokud to myslíme vážně, musíme s tím začít už teď a tu trojznačku prosazovat. Musí to být upřímná snaha tu spolupráci už teď,“ řekl Niedermayer, který také čelil výzvám ke kandidatuře do vedení strany. Na rozdíl od Jiřího Pospíšila se k tomu ale neodhodlal. A tak alespoň vstoupil do TOP 09. Přihlášku vyplnil ve čtvrtek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video