Když vidím starý dům, ptám se po pivních lahvích, říká vášnivý sběratel

  • 2
Muž ze Zlínska za dvanáct let dokázal nasbírat tři stovky pivních lahví z moravských a slezských pivovarů. Nejstarší úlovek má přes 120 let. Další rozšiřování sbírky je už dnes prý složité, většinu cenných lahví už lidé vyházeli.

Když se před dvanácti lety pustil do přestavby rodinného domu v Tečovicích, do něhož se s manželkou nastěhoval, vyklízel i půdu nad místem, kde dříve stávaly chlévy. „Pod starou slámou a senem jsem našel pytel. Když jsem ho otevřel, byly v něm staré, zaprášené lahve od piv a sodovek,“ popisuje Přemysl Zouhar z Tečovic.

Lahve umyl a pečlivě je prohlížel. „Byly z pivovaru v Malenovicích, Litovli, Přerova... Líbily se mi nápisy, které na nich byly. Hledal jsem k nim informace a postupně jsem se začal víc a víc zajímat o historii pivovarnictví,“ líčí.

Dnes je mu 58 let a je z něj vášnivý sběratel pivních lahví. Doma jich vystavuje necelé tři stovky, všechny pochází z moravských nebo slezských pivovarů.

„Každé dva roky musím přidělávat police, abych měl kde skladovat nové,“ směje se.

Starý dům se starou střechou je pro něj výzvou k zazvonění

Z blízkého okolí má kousky z Malenovic, Napajedel, Uherského Ostrohu, Uherského Brodu či Brumova.

„Třeba Vsetín mi chybí, tamější láhev měla jen nápis na dně. To bylo málo,“ podotkl Zouhar.

Na svůj koníček myslí prakticky neustále. „Dělám obchodního zástupce firmy s autodíly, takže hodně cestuji,“ vypráví.

„Mám už profesionální deformaci. Když někde jedu a vidím starý dům se starou střechou, hned mě napadne: tam by něco mohlo být. Klidně zazvoním a poptám se. Lidi sice nejdřív říkají, že nic nemají, ale často se něco najde.“

Jinak láhve shání přes inzeráty v novinách nebo na burzách a bleších trzích.

„Ale najít dnes něco nového, to chce i štěstí. Půdy už jsou vybrané, hodně flašek lidi povyhazovali. Dříve se v nich skladoval petrolej, když se jím svítilo. Dávalo se do nich i ředidlo nebo olej, jímž se mazaly koňské vozy,“ říká Zouhar.

Rozšíří si sbírku na nedělním srazu?

Mezi největší unikáty v jeho sbírce patří lahve z pivovaru ve zlínské části Malenovice, na nichž nechybí proslulá šternberská osmicípá hvězda. „Mám všechny, které tam dělali, jen hnědá litrovka mi chybí. Kdyby tak někde byla...“ povzdychl si.

Zřejmě nejstarším úlovkem je láhev vyrobená v letech 1880–90 pro pivovar u Brodku u Prostějova.

„Zajímavé na ní je, že se dělala s vnitřním závitem,“ ukazuje tečovický sběratel. „To je rarita, která se tehdy zkoušela. Ale byla to slepá cesta, na výrobu to bylo dost náročné.“

Část ze své sbírky ukáže v neděli na otrokovickém Hobby srazu, kam jezdí pravidelně.

„To je skvělá akce, mohla by být i častěji než dvakrát do roka. Dá se tam narazit na parádní věci,“ pochválil Zouhar.

Setkání sběratelů se koná v neděli od 8 do 13 hodin v Otrokovické Besedě. Na místě bude možná výměna, prodej a koupě papírových platidel, poštovních známek, pohlednic, mincí, starožitností, hraček, odznaků, minerálů, fotografií, pivních tácků či zápalkových etiket.