Při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou protestovalo zhruba třicet lidí a z okna nad nimi začala hrát píseň Marty Kubišové (na snímku v něm zvukař Jaroslav Hensl drží červenou kartu).

Při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou protestovalo zhruba třicet lidí a z okna nad nimi začala hrát píseň Marty Kubišové (na snímku v něm zvukař Jaroslav Hensl drží červenou kartu). | foto: Luděk Peřina, ČTK

Zákrok policie při protestu proti Zemanovi byl v pořádku, říká prezidium

  • 201
Policisté, kteří na začátku listopadu v Lipníku nad Bečvou zasáhli proti muži, který při setkání prezidenta Miloše Zemana s občany pustil z reproduktorů píseň Modlitba pro Martu, postupovali v souladu s předpisy. Uvedlo to Policejní prezidium, které jejich zákrok přezkoumávalo.

„Vedení Policie ČR se seznámilo se shrnující zprávou Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje k zákroku policistů. Skutečnosti, které jsou v této zprávě obsažené, neevokují jakékoliv podezření z postupu, který by nebyl v souladu s platnými právními předpisy,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

K zásahu měli podle něj policisté důvod, protože hudba svou hlasitostí narušila průběh shromáždění, a šlo tedy o porušení shromažďovacího zákona.

Prezidium kromě toho také odmítlo výtky protestujících, že policisté při zákroku nebyli označeni a řádně se neprokázali.

„Po vstupu do místnosti prokázali svou příslušnost ústním prohlášením ‚policie‘ v souladu s příslušným ustanovením zákona o policii a následně použili odpovídajících zákonných výzev i za použití slov ‚jménem zákona‘ dle stejného zákona,“ shrnul Bocán.

Jaroslav Hensl, který skladbu Marty Kubišové z aparatury pouštěl, druhý den uvedl, že zprvu nebylo jasné, kdo zasahující muži jsou.

„Byl jsem sám, když se za mnou ozvalo dupání a místnost zaplnili černooděnci. Do obličeje mi vrazili kameru a jeden z nich křičel: ‚Okamžitě to vypněte.‘ Když jsem poslechl, řekl, že jsou od policie a že jsem zadržen. V antonu, kterým mě odváželi, jsem seděl já a asi sedm černooděnců. Nikdy jsem takovou demonstraci síly nezažil,“ popsal s tím, že ze služebny byl následně propuštěn až po více než dvou hodinách.

Zásah policie vyvolal řadu nesouhlasných reakcí

Policie také odmítla, že by do budovy a místnosti vstoupila v rozporu se zákonem o policii.

„Věc nesnesla odkladu a vstup byl nezbytný pro odvrácení závažného porušení veřejného pořádku v souladu s paragrafem 40 zákona,“ vysvětlil mluvčí.

Protest v Lipníku

Protestní akce se konala 8. listopadu vpodvečer. Ve chvíli, kdy při setkání s občany Miloš Zeman vstoupil na pódium, rozezněla se z okna protějšího domu skladba Marty Kubišové a na chodníku pod ním skupina zhruba třiceti demonstrujících lidí zvedla nad hlavy červené karty a transparent s nápisem Pravda vítězí. Než píseň dohrála, zasáhla policie.

Protestující zákrok následně označili za zbytečnou demonstraci síly, neboť podle nich policisté byli dopředu obeznámeni s tím, co se chystá, a organizátoři na jejich doporučení způsob protestu upravili. Odmítli také, že by výrazně narušili průběh akce.

„Byli jsme na druhé straně náměstí. Pan prezident mohl klidně pokračovat ve svém vyprávění a nemusel si nás všímat. Nakonec, hudbu jsme pustili ještě předtím, než dostal slovo. Protistrana podle mě reagovala nepřiměřeně,“ míní Hensl, jehož konání policisté vyhodnotili jako přestupek.

„Případ byl předán příslušnému úřadu v Lipníku nad Bečvou k prošetření pro podezření z přestupku proti právu shromažďovacímu,“ shrnula krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Jak policie už dříve uvedla, muži za to hrozí pokuta až patnáct tisíc korun.

Zásah policie vyvolal na politické scéně nesouhlasné reakce především od pravicových politiků, kteří ho přirovnali k praktikám používaným za komunistického režimu. O jeho prověření požádal i ministr vnitra Milan Chovanec.

Prezident Zeman o dva dny později při zakončení své návštěvy regionu uvedl, že zákrok byl adekvátní, neboť řádně povolené shromáždění nemá nikdo právo rušit a policii by rád poděkoval. Naopak za nepřiměřený a protiprávní ho označila například Společnost na obranu nespravedlivě stíhaných nebo Český helsinský výbor.

8. listopadu 2017