Lokomotivu odvezli po silnici. Spolek z Jaroměře ji vrací státu nerad

  • 15
Z železničního muzea v Jaroměři definitivně odvezli parní lokomotivu Conrad Vorlauf z roku 1873. Na návěsu se po silnici vydala do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově. Spolek se totiž nedokázal dohodnout se státní institucí na dalším pokračování nájemní smlouvy.

Odjezdu legendární lokomotivy předcházely dvě nedávné emotivní rozlučky v jaroměřské výtopně. Stát ji převzal po pětadvaceti letech zpět od spolku, aby prý konečně dotáhl opravy.

Pro železniční nadšence je to citelná rána. Do oprav investovali 3,5 milionu korun včetně peněz, které získali od lidí ve sbírce. A přicházejí tím o exponát, jenž mohl být magnetem zážitkových historických jízd a vydělávat vložené peníze nazpět.

Společnost železniční výtopna Jaroměř musela splnit třicetidenní lhůtu na předání stroje.

„Národní technické muzeum si vybralo v soutěži speditéra, který zajistí přepravu lokomotivy z Jaroměře do Chomutova. Kromě mašiny se nakládá i řada náhradních dílů. Inventarizovali jsme je v minulých dvou dnech a jejich přeprava se chystá příští týden. Nájemní smlouva nám skončila k 1. listopadu,“ řekl jednatel Železničního muzea výtopna Jaroměř Bohuslav Škoda.

Pomocí navijáků dopravci naložili renovovaný lokomotivní parní kotel na návěs za necelých deset minut. Rozložení a skládání rampy jim zabralo delší čas. V pondělí se ještě bude převážet tendr a nápravy k němu a také kontejner s dalšími součástmi lokomotivy.

Na sociálních sítích se většina lidí v posledních týdnech pozastavovala nad striktním postupem státní instituce. Argumentovali, že převoz do muzejního depozitáře znamená pro tyto technické památky konečnou. I když budou opravené, do skutečného provozu se už nevrátí. V jaroměřském muzeu si to myslí také, jiné exponáty, které už z Jaroměře putovaly do státního depozitáře, se totiž zatím neopravují.

Ředitel Národního technického muzea (NTM) se nedávno ohradil, že jeho instituce nemůže tolerovat pomalou obnovu lokomotivy v Jaroměři (více v článku Jaroměř se loučí s lokomotivou Conrad Vorlauf, vůči muzeu cítí křivdu).

„Tempem, jakým tato obnova probíhá ve Spolku Společnost železniční výtopna Jaroměř, by se lokomotiva obnovovala dalších pětadvacet let, což je pro nás zcela nepřijatelné. Je velmi smutné, že spolek nás jen očerňuje a vůbec se nesnaží o dohodu při respektování zákonů této republiky.Když se dohodnout nechtějí, dohoda není možná,“ uvedl ředitel NTM v Praze Karel Ksandr.

Muzeum nabídlo už roku 2014 novou smlouvu Jaroměřským, ale ti na ni nepřistoupili.

Conrad Vorlauf

  • Nákladní lokomotivy této řady byly vyráběny v letech 1873 až 1883 a dodávány pro Rakouskou severozápadní dráhu a dráhu Lvov-Černovice-Jasy v celkovém počtu 65 kusů. Lokomotivy měly jména po význačných lidech z obchodního, technického a veřejného života.
  • Stroj s označením 340 dostal jméno po vídeňském purkmistrovi Conradu Vorlaufovi. Z provozu byl vyřazen roku 1954 a poté odprodán na vlečku cihelny v Hodoníně, odkud ji v roce 1971 získal současný majitel Národní technické muzeum v Praze.
  • „Konrád“ je třetí nejstarší lokomotiva v Česku. Pohání ji dvojčitý parní stroj na mokrou páru. Nejvyšší dovolená rychlost je 40 km/h. Hmotnost ve službě měla 44 tun. Výkon je 500 koňských sil.

Spolek zřejmě nemá šanci domoci se vložených peněz. Lituje však, že to poznamená důvěru sponzorů a dárců. Za lokomotivu letos musí technickému muzeu zaplatit nájem a nedostanou nazpět peníze za letošní opravy, celkem tím spolek přichází o 170 tisíc korun. 

„Původní myšlenka byla taková, že si lokomotivu můžeme zapůjčit, opravit a provozovat. Z toho jsme měli mít pak příjem, šlo o to zajistit, aby mašina byla v řádném stavu. Bohužel Národní technické muzeum změnilo podmínky a my jsme nedošli k tomu, aby lokomotiva byla v provozuschopném stavu. Vracíme ji tedy v rozebraném stavu, aniž bychom z toho měli nějaký užitek,“ shrnuje jednatel.

Podle něj sehrálo roli, že původní smlouva byla založena spíše na lidských vztazích a důvěře, což se rozcházelo s představami nového vedení muzea.
Jaroměřskému spolku se však podařilo vykoupit areál výtopny a exponáty od Českých drah, což jim dává jistotu do budoucna. I když ze spolku odešli někteří členové, jiní se tam vrátili.

Parní lokomotiva Conrad Vorlauf, jež pochází z roku 1873, tahala nákladní vlaky na Rakouské severozápadní dráze. Před třiašedesáti lety dosloužila a ještě ji používali na posun v cihelně v Hodoníně. V roce 1971 ji získalo Národní technické muzeum, takže jako jediná své řady ušla sešrotování. Zchátralá lokomotiva pak různě putovala, až si ji začátkem devadesátých let zapůjčili do Jaroměře. „Konrád“ je třetí nejstarší lokomotiva v Česku.

Záběry z loučení s lokomotivou v jaroměřské expozici 28. října 2017