Teroristé by mohli zneužít samořiditelná auta, zaznělo v Rozstřelu

  • 195
Česko je utajeným rájem robotických aut. Po tuzemských silnicích a různých polygonech se jich prohání hned několik. Na jednom z nich pracují odborníci na brněnské polytechnice. Vedoucí projektu Tomáš Ondráček v diskuzním pořadu Rozstřel vysvětloval, jak učí auto bez řidiče jezdit.

Druhým hostem pořadu byl dopravní psycholog Martin Kořán, který se na problematiku dívá z pohledu řidiče, který bude jen přihlížet, jak si auto počíná samo v provozu.

V projektu RoboAuto vyvíjejí umělou inteligenci, která vůz řídí pomocí laserů, kamer a senzorů. Hyundai i40 upravili výzkumníci tak, že dokáže jezdit bez zásahu řidiče. Více o projektu odborníků z Vysokého učení technického čtěte zde.

Vědci z Brna vyvíjejí RoboAuto, chtějí udržet kontakt se světem

Firem a projektů, v rámci kterých se učí auta jezdit bez řidiče, je v Česku hned několik. Na autonomních autech pracují vývojové kanceláře MBTech v Praze a Plzni, pražská pobočka dodavatele technologií pro autoprůmysl, firmy Valeo, metodiku testování takových aut vypracovávají specialisté české pobočky TÜV SÜD (nástupnická organizace Ústavu pro výzkum motorových vozidel ÚVMV).

„První systém, který přivedl automatizaci řízení do aut, představilo Mitsubishi v roce 1992, systém využívající lidar varoval řidiče, že je moc blízko předjedoucího auta, dnes najdeme systém automaticky brzdící před překážkou v maličké Škodě Citigo,“ zaznělo na konferenci Autosympo, která se konala v říjnu v Praze a věnovala se také autonomním vozidlům.

„Od systémů sledujících stavy vozidla se dnes auta dívají také na své okolí a sledují situaci, která se odehrává mimo vozidlo. Nově vše směřuje ke komunikaci mezi vozidly a infrastrukturou a dokonce i chodci,“ uvedl Ondřej Vaculín, předseda České automobilové společnosti, který se věnuje hledání kritérií hodnocení autonomních systémů v TÜV SÜD.

Akcelerátory a zároveň omezením pro rozvoj systémů autonomního řízení jsou dostupnost technologie, spotřebitelské organizace, poptávka a legislativa (standardy, regulace). Momentálně například neexistuje jednotný protokol, na kterém by auta komunikovala mezi sebou.

„Na začátku letošního roku vznikla platforma pro plně autonomní vozidla. Akční plán autonomní mobility vznikne do první čtvrtiny roku 2018. Mimo jiné v něm mají být definovány úseky na českých silnicích, kde má být možné testovat prvky autonomního řízení,“ uvedl Václav Kobera z ministerstva dopravy.

Autonomní auta mají být cestou ke snížení nehodovosti. „Projekt inteligentního auta je reakcí na krach projektu inteligentní řidič,“ shrnul bonmotem jeden z účastníků konference. „Řidič chybuje vzhledem k průměrnému nájezdu dle statistik průměrně jednou za čtrnáct let,“ uvedl Václav Jirovský z ČVUT. Podle něj je velmi pravděpodobné, že většinu nehod zaviňují stále ti samí řidiči.

Více než 90 procent nehod je způsobeno pochybením lidského faktoru: chybné vyhodnocení, únava, nepozornost, snížená schopnost k řízení vlivem alkoholu, nemoci, léků.