Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

  • 19
Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací získaných od náhodných pozorovatelů konečně podařilo překonat dálnice. Tvořily překážku, která mu bránila jít dál.

„Začátkem listopadu hlášená pozorování losa víceméně ustala, ale z uplynulého víkendu přišla informace od Dolan. Zvíře se tedy pravděpodobně stále pohybuje v okolí Olomouce,“ nastínil Václav Hlaváč z Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK), která pohyb losa monitoruje.

„Už se ale konečně dostalo přes dálnice, takže z poměrně rušných míst na západ od města se přesunulo do klidnějších lesních oblastí. I proto není pozorováno tak často. Teď má otevřenou cestu na Libavou či do lesnatých oblastí v podhůří Jeseníků, v cestě mu tam nestojí žádná výrazná bariéra,“ dodal.

Další zatoulaný los se objevil u Opavy

Podle Hlaváče ale los pravděpodobně v této oblasti nezůstane delší dobu a bude putovat dál.

„Dočasně, třeba i na pár měsíců, může ve vhodné klidné oblasti zůstat, protože se zimou problém nemá a potravu si tady dokáže opatřit. Ale je tu sám, takže zřejmě dříve nebo později vyrazí krajinou dál hledat ostatní. Nejbližší populace losů je buď na severovýchodě Polska, případně u nás na Šumavě,“ nastínil.

Pozorování ukázalo, jak velký problém jsou pro zvěř dálnice

Losa lidé v regionu poprvé zpozorovali v polovině října u Olšan u Prostějova nedaleko dálnice D46, poté ale zprávy o něm utichly. AOPK proto vydala výzvu, aby jí lidé hlásili, pokud zvíře spatří, a to kvůli mapování jeho pohybu.

Díky tomu následně získala desítky hlášení o výskytu zvířete během jeho putování, přímo v Olomouckém kraji hlavně z okolí Těšetic, Drahanovic a Slatinic. Tam se los pohyboval, když se snažil najít místo, kde by se dostal přes bariéru tvořenou dálnicemi D35 a D46.

AOPK monitoruje jeho pohyb kvůli zlepšení ochrany, na migračních koridorech může například vytipovat místa, kde by bylo vhodné vybudovat takzvané ekodukty, které losům a dalším velkým savcům umožní bezpečně putovat krajinou. Ty zatím na zmíněných dálnicích chybí.

„Celkově bylo na jeho pohybu dobře vidět, jaký problém pro takové zvíře dálnice tvoří. Los přišel ze severu od Liberce, podél D10 šel až k Mladé Boleslavi. Pak vyrazil na západ, ale narazil na D8 a ten trychtýř ho postupně dovedl až k Praze. Když se konečně dostal přes D10, tak šel podél D11 až Poděbradům, kde je ekodukt, a teprve tam se přes ni zřejmě dostal. No a pak ho na nějakou dobu opět zarazily dálnice u Olomouce,“ shrnul Hlaváč.

Agentura podle něj informace přijímá například na e-mailech: vaclav.hlavac@nature.cz a jiri.safar@nature.cz, současně by však lidé měli mít při případném setkání k největšímu zástupci čeledi jelenovitých dostatečný respekt.

„Los se během migrace dostává do zvýšeného kontaktu s lidmi a ztrácí pak někdy plachost. Lze se k němu tak dostat blíže než obvykle, rozhodně by ale lidé neměli chodit až k němu. Za normálních okolností a při dodržení odstupu pár desítek metrů na ně sám rozhodně nezaútočí, pořád je to ale divoké zvíře a na přílišné přiblížení může zareagovat negativně,“ upozornil už dříve Hlaváč.