Dvě dekády ve 30 sekundách. Časosběrné video NASA ukazuje, jak Země "dýchá"

  • 7
Ve svém unikátním časosběrném videu zachytila NASA dvacet let proměn ročních období na Zemi. Animace nasbíraných dat ukazuje zemské výkyvy při pohledu z vesmíru. Dvě dekády od září 1997 jsou smrštěné do pouhé půl minuty.

Ledové čepice střídavě přibývají a ubývají spolu s měnícími se ročními dobami. Barva oceánů proměňující se od modré a zelené přes červenou a fialovou odráží hojnost nebo nedostatek podmořského života.  

„Je to jako sledovat Zemi, jak dýchá. Je to opravdu pozoruhodné,“ domnívá se oceánograf z NASA Jeremy Werdell, který se projektu účastnil. Vizualizace ukazuje, jak jaro na severní polokouli přichází dřív a podzim trvá déle. Dalším zajímavým jevem je pro Werdella i postupný úbytek ledových čepic a nenápadné mizení Antarktidy, informoval The New York Post.

V mořích Werdella naopak zaujal „rozkvět biologie“, který zasáhl rovníkovou oblast Pacifického oceánu mezi lety 1997 a 1998 a na videu je vidět zářivě zeleně. Zapříčinila ho hydrometeorologická anomálie El Niňo (více zde), následovaná událostí La Niňa (psali jsme zde). 

Nasbíraná data poskytují zdroje informací jak pro politiky a experty, tak pro rybáře a veřejnost. Kompletace vizualizace satelitních snímků trvala podle programátora Alexe Kekesiho z NASA tři měsíce, napsal The Independent


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video