Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

  • 5065
Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni místopředsedy Sněmovny. Pátý kandidát, předseda ODS Petr Fiala, neprošel ani nadvakrát. Díky spolupráci ANO, SPD a KSČM, která se ukázala v minulých dnech, bylo dopředu jisté zvolení Okamury i Filipa.

Nejvíce hlasů dostal v tajné volbě Hamáček - 143, dále Filip 121, Okamura 102, Pikal 102 a Fiala pouze 83 hlasů. Ve druhém kole si Fiala polepšil jen na 84 hlasů, což nestačilo. Jednoho místopředsedu bude Sněmovna volit znovu příští týden.

24.listopadu 2017 v 12:30, příspěvek archivován: 24.listopadu 2017 v 13:09

Respektuji výsledek volby místopředsedů Poslanecké sněmovny, po událostech uplynulých dnů pro mě není překvapením. Výsledek považuji za demonstraci síly koalice ANO, SPD a KSČM a předzvěst dalšího vývoje.

„Je to demonstrace síly,“ zhodnotil výsledek hlasování šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Nepolíbili jsme prsten, tak jsme tu funkci nedostali,“ řekl s odkazem na mafii, kde se líbá prsten bosse. ODS zváží svou strategii pro volbu místopředsedy Sněmovny příští týden spolu s celým Demokratickým blokem. Stanjura řekl, že ODS nepřijde k ANO poníženě pro funkce.

To, že druhá nejsilnější strana ve Sněmovně, ODS, nedostala místopředsedu,  kritizovali i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Tady chybí absolutně velkorysost, tady se jenom demonstruje síla,“ řekl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Podle Jana Bartoška z KDU-ČSL funguje ve Sněmovně hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM, která má 115 hlasů. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka to označil za ďábelskou koalici.

24.listopadu 2017 v 11:12, příspěvek archivován: 24.listopadu 2017 v 13:11

Poslanci SPD a KSČM se tu tetelí blahem. Chtěla bych mít možnost vidět do hlav aspoň některým poslancům za ANO. Zajímalo by mě, kam se schovalo jejich svědomí, pokud tedy nějaké mají. Názory, morálku, čest je třeba dát stranou, teď musí “makat” a poslouchat vůdce.

Ačkoli je volba tajná, počet křesel jednotlivých stran naznačuje, že Petr Fiala nedostal hlasy od trojice uskupení ANO, SPD, KSČM, které mají dohromady 115 křesel. Čísla naznačují, že šéf ODS se ve dvou kolech jen přiblížil „maximálnímu stropu“, jímž pro něj v pátek bylo 85 poslanců od šesti ostatních stran a hnutí v dolní komoře parlamentu.

Faltýnek tvrdí, že příště už šéf ODS Petr Fiala projde

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek po volbě místopředsedů Sněmovny řekl, že bude nabádat poslance ANO, aby šéfa ODS podpořili ve druhé volbě. Podle komunistů také Petr Fiala napodruhé projde.

Sto patnáct poslanců ANO, SPD a komunistů už dříve tento týden prosadilo do čela mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospiče z KSČM a poté tyto strany, navíc ještě za pomoci Pirátů, zvolily do čela Sněmovny Radka Vondráčka z ANO. To pomohlo i k volbě Piráta Pikala místopředsedou Sněmovny.

Nový předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO a místopředsedové Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (KSČM), Vojtěch Pikal (Piráti)

Komunista Filip již místopředsedou Sněmovny byl, Okamura se o to neúspěšně ucházel v minulém volebním období. „Děkuji za důvěru a těším se na spolupráci,“ řekl po svém zvolení poslancům. Poslancům za zvolení poděkoval i Hamáček.

Čtvrtým místopředsedou je dosavadní předseda dolní komory parlamentu Hamáček. O páté křeslo místopředsedy marně v pátek usiloval Fiala, který sice původně pomýšlel i na Vondráčkův post, ale nakonec do souboje s domluvenou většinou nešel.

„Nemůžeme volit do tak vysoké pozice, jako je pozice místopředsedy Sněmovny, zástupce stran, které v některých postojích podle našeho názoru jsou v rozporu se zásadami humanismu. Mám tím na mysli stranu komunistickou a stranu SPD,“ řekl před první kolem tajné volby šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. V diskusi před tajnou volbou vystoupil už jen Pirát Pikal, který sám o sobě řekl, že má pro funkci předpoklady. „Nemám ženu, děti, kočku ani psa,“ řekl ale také ve svém krátkém vystoupení.

Sněmovna zřídila i výbory. Strany si je už rozdělily

Poslanci v pátek zřídili sněmovní výbory kromě mandátového a imunitního výboru, který již vznikl. Na množství poslanců ve výborech i na tom, které strany je mají vést, se již zástupci stran z větší části domluvili ve čtvrtek.

Až příští týden v úterý poslanci doplní jednotlivé členy do výborů. Výborů by mělo být celkem 18, tedy stejně jako v minulém volebním období. ANO povede sedm z nich, Demokratický blok čtyři, Piráti, SPD a komunisté po dvou a sociální demokraté jeden.

Po ustavující schůzi může dát vláda Bohuslava Sobotky demisi a prezident Miloš Zeman může jmenovat premiéra. Sobotka na Twitteru napsal, že demisi podá na nejbližším řádném zasedání Sněmovny, tedy ve středu 29. listopadu. Zeman chce premiéra jmenovat na Mikuláše, a dát tak Andreji Babišovi šanci sestavit menšinovou vládu, pro kterou ještě šéf ANO nemá vyjednanou podporu či toleranci ve Sněmovně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video