Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

  • 725
Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole zjistilo, že nejvíc chyb ve vyplněných peticích měl současný prezident Miloš Zeman, podmínky pro registraci však splnil. Resort naopak z boje o Hrad vyřadil jedenáct kandidátů, kteří nedodali dost podpisů.

Ministerstvo vnitra zkontrolovalo všechny přihlášky, které museli uchazeči odevzdat do 7. listopadu. Přijalo jich celkem dvacet. V pátek ráno vydal úřad rozhodnutí o úspěšné registraci devíti kandidátních listin, informoval náměstek ministerstva Petr Mlsna.

Prezidentští kandidáti

Devět adeptů, kteří již v minulosti oznámili, že mají dostatečnou podporu, se tak může zúčastnit prezidentské volby, jejíž první kolo proběhne 12. a 13. ledna 2018.

Tři uchazeči kandidují s podporou poslanců – bývalý šéf Škoda Auto Vratislav Kulhánek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a hudební producent a šéf strany Rozumní Petr Hannig – a další tři s podporou senátorů – bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, lékař Marek Hilšer a bývalý premiér Mirek Topolánek.

S podpisy občanů kandidují současná hlava státu Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a textař a podnikatel Michal Horáček.

Kdo má dostatek podpisů?

Kandidáti, kteří odevzdali přes 50 tisíc podpisů občanů:

Kandidáti, kteří odevzdali dvacet podpisů poslanců, nebo deset podpisů senátorů:

Právě oni připravili pracovníkům ministerstva vnitra perné chvilky. Úředníci totiž museli jejich registraci ověřit na vzorku 8 500 podpisů. 

Na první pokus prošli kontrolou Drahoš a Horáček, neboť chybovost jejich petic byla menší než tři procenta. „U pana Miloše Zemana se odebíraly dva kontrolní vzorky – u prvního kontrolního vzorku byla chybovost 8,282 procenta, u druhého kontrolního vzorku 7,682 procenta,“ uvedl Mlsna s tím, že v tomto případě byl odečten zprůměrovaný výsledek chyb od celkového počtu petentů. 

Oficiálně jde tedy do prezidentské volby Drahoš se 141 234 podpisy, Zeman se 103 817 podpisy a Horáček s 86 940 podpisy.

Nejčastějšími prohřešky bylo chybné uvedení adresy trvalého bydliště, případně nevyplnění jména na petici. Na některých také nebylo uvedeno číslo občanského průkazu nebo pasu a v některých případech kandidáty na prezidenta podpořily osoby mladší osmnácti let.

Oproti prezidentským volbám v roce 2013 však pracovníci ministerstva vnitra zaznamenali velké zlepšení. Podle Mlsny tomu napomohla i povinnost uvádět na petiční archy i číslo občanského průkazu či pasu.

Velkou podporu veřejnosti v podobě 141 tisíc podpisů uvítal Drahoš, který zdůraznil, že mu dává silnou legitimitu ke kandidatuře. Další účastník boje o Hrad Horáček je zase rád, že si občané budou moci v prezidentské volbě vybrat z pestré nabídky kandidátů. Na své tiskové konferenci uvedl, že voličům nabízí úplnou nezávislost.

Místo podpisů prázdné papíry

Prezidentské volby se naopak nezúčastní jedenáct adeptů. Jejich přihlášky nebyly podpořeny dostatečným množstvím podpisů občanů, poslanců či senátorů.

Jedná se o Petra Bláhu, Daniela Felkela, Oldřicha Fialu, Romana Hladíka, Terezii Holovskou, Libora Hrančíka, Davida Chadimu, Annu Kašnou, Martina Ludačku, Karla Světničku a Josefa Tomana.

Právě poslední z nich tvrdí, že na ministerstvo vnitra poslal 75 tisíc podpisů. S tím ale nesouhlasí resort vnitra. „Obdrželi jsme tři krabice výrazné hmotnosti s prázdnými papíry a v každé z nich byl jeden petiční arch, kdy po součtu petičních archů v každé petici na nich bylo jedenáct podpisů,“ reagoval na Tomanovo tvrzení Mlsna. Toman již před časem uvedl, že mu zřejmě podpisy ukradla neznámá osoba a bude proto podávat žalobu.

Odmítnutí adepti mohou podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu až do 29. listopadu.

,

Výsledky pro vaši obec

Video