V Luhansku proběhl převrat, vůdce separatistů odjel do Ruska

  • 473
V Luhanské lidové republice se po dvou dnech završil mocenský převrat. Naznačují to informace ruských médií, podle nichž dosavadní vůdce povstaleckého pseudostátu na východě Ukrajiny Igor Plotnický odjel do Ruska. Ulice Luhansku v úterý obsadili ozbrojenci v neoznačených uniformách.

Podle ruského opozičního listu Novaja Gazeta Plotnický ve čtvrtek odjel z Luhansku v konvoji automobilů spolu se svými nejvěrnějšími spolupracovníky. 

V úterý ulice Luhansku a klíčové vládní budovy obsadily stovky ozbrojenců v neoznačených uniformách. Podle ruského tisku mezi nimi byli představitelé místního ministerstva vnitra, jehož šéfa Igora Korneta se Plotnický o den dříve pokusil odvolat kvůli přehmatům policistů.

Kornet se však zabarikádoval v budově ministerstva vnitra a před kamerami prohlásil, že jeho muži zasahují proti ukrajinským diverzantům.

Některé nejbližší spolupracovníky Plotnického včetně ředitelky místní televize označil za agenty ukrajinské rozvědky. Plotnický ještě ve středu tvrdil, že má situaci pevně v rukou, poslední informace však naznačují, že prohrál.

Na stranu Korneta se připojily jednotky ministerstva vnitřní bezpečnosti sousední Doněcké lidové republiky. Do Luhansku v úterý vjela kolona desítek vojenských automobilů z Doněcka a doněčtí separatisté prohlásili, že v Luhansku provádějí speciální operaci proti „ukrajinským diverzantům“.

Plotnickij ve čtvrtek obvinil Korneta z pokusu o násilné převzetí moci a vyzval k vyřešení situace zákonnou cestou. „Zdá se, že u malého člověka se projevily velké ambice,“ dodal Plotnickij na adresu svého soka v proruské povstalecké televizi.

Moskva k situaci zatím mlčí

Ruská média spekulují, že převrat dirigovali lidé přímo napojení na vůdce doněckých separatistů Alexandra Zacharčenka. Ten v polovině července vyhlásil na východě Ukrajiny nový stát Malorusko, v němž se měly obě separatistické republiky sjednotit. Hlavním městem měl být Doněck. Luhanští povstalci tehdy iniciativu odmítli.

„Pokud se Plotnický nedokáže dohodnout se svými patrony v Rusku a nevrátí se, tak se dá říci, že se Doněck a Luhansk mohou brzy sjednotit v jednom separatistickém teritoriu. Z hlediska snížení zásobování a financování by to pro Moskvu byl naprosto rozumný a logický krok,“ myslí si ruský novinář Pavel Kanygin, který situaci v Luhansku sleduje z místa.

Kyjev má za to, že si v Luhansku mezi sebou vyřizují účty znepřátelené bandy separatistů a jednotlivé větve ruských tajných služeb. Kvůli vyhrocené situaci v Luhansku zpřísnila ostrahu na demarkační linii. „Bezpečnostní opatření byla zvýšena, abychom zabránili provokacím,“ uvedla podle ČTK ukrajinská pohraniční služba s tím, že posíleny byly hlídky, jejich technické vybavení i nasazení psů.

Kreml se k situaci dosud nevyjádřil. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov pouze uvedl, že Moskva události v Luhansku sleduje a ví, jaké síly za eskalací situace stojí, píše server newsru.com

Ruský web RBK s odkazem na své zdroje z okolí ruského zvláštního zmocněnce pro Ukrajinu Vladislava Surkova uvádí, že Kreml v luhanském dramatu stojí na straně Korneta. Plotnický však ještě údajně definitivně nepadl a měl by údajně dostat ještě jednu šanci.

Situace na východě Ukrajiny 23. listopadu 2017:

23.listopadu 2017 v 11:30, příspěvek archivován: 23.listopadu 2017 v 13:31

Map. Situation in eastern #Ukraine November 23, 2017, 00:00 EET. https://t.co/MqQIsABPVp


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video