Před 29 lety řízl spoluvězně žiletkou do krku. Teď tvrdí, že nechtěl

  • 7
Mnohonásobnému recidivistovi Zdeňku Ranglovi podle znalců přináší uspokojení a vzrušení vidět cizí krev. V borské věznici, kde si odpykával trest za pokus o vraždu, v roce 1988 řízl spoluvězně do krku. Dnes stanul před plzeňským soudem s žádostí o obnovu svého případu.

Zdeněk Rangl dvě své oběti bil kladivem do hlavy, další vrazil do oka ořezanou tužku. Za vraždu nebo pokus o ni byl opakovaně odsouzený, i tak v roce 1994 dostal prezidentskou milost.

Jenže její podmínky porušil, takže se do vězení vrátil. Nyní žádá devětačtyřicetiletý recidivista o obnovu svého starého případu spáchaného v borské věznici. Případem se začal zabýval Krajský soud v Plzni.

Podle původního spisu v srpnu 1988 vzal v cele při výkonu trestu žiletku a řízl spoluvězně do krku. Podle tehdejších závěrů znalců byl i tento agresivní útok motivovaný snahou vidět cizí krev. Ta mu přináší uspokojení a do jisté míry i vzrušení. Zraněný muž přežil, Rangla poslali soudci do vězení na dalších osm let.

Byl jsem neprávem odsouzen, nechtěl jsem ublížit, řekl Rangl

Teď trestanec soudcům napsal, že chce starý případ otevřít. Začal tvrdit, že ho tehdy nespáchal úmyslně.

„Byl jsem neprávem odsouzen. Nechtěl jsem nikomu ublížit. Jednalo se o sehranou záležitost po domluvě s poškozenými. Chtěl jsem se dostat z věznice do psychiatrické léčebny,“ napsal soudcům v návrhu na povolení obnovy procesu.

S takovým tvrzením přišel 29 roků po činu. „Asi před rokem jsem narazil na písemnost, nález Ústavního soudu. Pochopil jsem, že s pomocí nového znaleckého posudku z psychiatrie by se mohly věci pohnout. Napadlo mě to udělat. Proč jsem návrh nepodal dřív? Z důvodu letargie ve spojení s nevinností. Jsem už ve vězení dlouho,“ prohlásil u soudu muž, kterému už skončil sedmnáctiletý trest za vraždu důchodce v Německu. Teď si odpykává dalších sedm let, o které mu někdejší trest zkrátila prezidentská amnestie.

Recidivista žádá, aby soud vyslechl jeho dva bývalé spoluvězně

Vězeň požaduje, aby soud znovu vyslechl dva jeho bývalé spoluvězně - pořezaného a dalšího, kteří s ním tehdy byli v cele. K soudu ale nedorazil ani jeden z nich.

Jeden je těžce nemocný  a leží v nemocnici. Cestu přes celou republiku by podle vyjádření lékařů nezvládl. Druhému se nepodařilo doručit předvolání k soudu. Soudci se tak případem budou dál zabývat v příštím roce.

Když v roce 2000 soudci řešili případ německého důchodce, kterého Rangl ubil sedmi ranami kladivem a  ještě jej topil v potoce, znalci o Ranglovi prohlásili, že je jen obtížně převychovatelný. V té době už měl v trestním rejstříku mimo jiné i dvě odsouzení za pokusy o vraždy.

Recidivista Rangl strávil téměř dva roky na psychiatrii

„K případu z Německa jsem se doznal, ten jsem spáchal. Původně jsem se přiznal i k případu z roku 1988, který chci obnovit. V tomto případě bylo doznání účelové,“ prohlásil nyní před soudem Rangl.

Když Rangl dostal v roce 1994 prezidentskou milost, následující téměř dva roky strávil na psychiatrii. Na podzim 1996 byl propuštěn na svobodu s varováním, že když v následujících sedmi letech poruší zákony, ve vězení si odpyká i sedm let odpuštěných amnestií.

Jenže už v následujícím roce začal páchat majetkovou trestnou činnost, pak se neúspěšně snažil dostat do cizinecké legie. A cestou zpátky do Čech zavraždil německého důchodce. Po návratu do Čech byl zadržen kvůli majetkové trestné činnosti a ve vězení se přiznal k vraždě v Německu.