Nemocnice v Třebíči otevřela nový pavilon, dominují mu kruhy a barvy

  • 0
Třebíčská nemocnice má moderní budovu za půl miliardy korun. V novém chirurgickém pavilonu, který byl v úterý slavnostně otevřen, je 114 lůžek. Jejím symbolem se staly kruhy a barvy. Tyto motivy lze najít nejen na recepcích jednotlivých oddělení, ale třeba i v rámci osvětlení.

„V novostavbě budou mít své zázemí oddělení chirurgie, ortopedie, urologie, gynekologie, ORL, ARO a radiodiagnostiky,“ vyjmenovala ředitelka nemocnice Eva Tomášová. Díky nové budově za stovky milionů korun se podle ní pacientům i personálu zcela zásadně zlepší zázemí a komfort.

Součástí pavilonu je také urgentní příjem, kde se budou soustředit na akutní případy. Od příštího roku ještě přibude takzvaná emergency, kam budou mířit pacienti, které přiveze záchranka.

Výstavba moderní nemocniční budovy C je momentálně největší investiční akcí Kraje Vysočina. Kraj do projektu investuje přibližně půl miliardy korun. Druhá etapa prací bude pokračovat v příštím roce.

Na první vyšetření v nové budově si nemocní lidé ještě počkají. V úterý po poledni sice bylo na programu za účasti vedení kraje a stavebních firem slavnostní přestřižení pásky, pacienty však zdravotníci přivítají v novém prostředí až od 4. ledna.

Do té doby se budou jednotlivá oddělení ještě dovybavovat zdravotnickým materiálem, lůžky, nábytkem, ale i počítačovou technikou.

Ještě před ostrým startem si však obyvatelé Třebíče i další zájemci mohou celý pavilon prohlédnout, a to již tuto sobotu v rámci dne otevřených dveří.

Pacienti budou lépe naladěni, domnívá se primář

Do nového prostředí se už nyní těší tým lékařů a sester chirurgického oddělení třebíčské nemocnice pod vedením primáře Zdeňka Ebera.

Co pro vás přesun do nového pavilonu znamená?
Hlavně se těšíme na nové prostředí - už jenom z toho důvodu, že se tam budeme všichni cítit lépe. Místo, ve kterém pracujeme nyní, je 23 let staré. Je to už vybydlená budova, která působí strašně jak na pacienty, tak i na personál. Pacienti, kteří přicházejí na chirurgii poprvé, se musí zděsit už jenom toho prostředí. A první dojem je vždy zásadní. Zvlášť když je člověk nemocný, jeho psychika je změněná. Když přicházíte se zdravotními problémy do prostředí, které odpovídá možná 80. letům minulého století, je to deprimující. Pacient pak musí mít pocit, že ani ta léčba nebude odpovídat úrovni 21 .století.

Co se změní pro pacienty?
Zcela jednoznačně komfort ubytování. Pacienti to ocení a myslím, že budou optimističtěji naladěni, když přijdou do takto pěkných míst.

Měl jste možnost do projektu nějakým způsobem zasáhnout?
Do nemocnice jsem nastoupil před rokem a půl, kdy už byly projekty hotové. Na mně teď bude provoz rozjet a poprat se s problémy, které určitě nastanou. Ale budou to problémy příjemné a už se na to těším.

Jaké novinky přinese přestěhování pro personál?
Systém práce se změní zvlášť v ambulantním provozu. Bude jiná organizace příjmu pacientů i jiný systém vedení pohotovostních služeb. Také jednotka intenzivní péče (JIP), která dosud spadá pod chirurgické oddělení, bude nově pod anesteziologicko-resuscitačním oddělením ARO. Protože to je multioborová JIP, budou si tam jednotlivé obory (urologie, gynekologie a další) docházet dělat ke svým pacientům vlastní vizity. Pacienti ale budou pod stálým dohledem anesteziologů.

„Mezi 10. a 16. hodinou se budou konat komentované prohlídky nového areálu,“ potvrdil mluvčí špitálu Petr Palovčík.

Otevřením budovy proměna třebíčské nemocnice neskončí

Snadnou orientaci v novém pavilonu C umožní návštěvníkům rozdílné barevné ladění jednotlivých pater. Hned ve žlutě vymalovaném přízemí se nacházejí odborné ambulance, radiodiagnostika a urgentní příjem. Uprostřed je umístěna recepce, kde bude zdravotnický personál, u ní čekárna s elektronickým odbavovacím systémem.

V patře nad tím jsou v uklidňující zelené barvě vyvedená oddělení ARO a JIP. Oranžovou a modrou zase dostala patra se standardními lůžky.

„Pro pacienty je připraveno celkem 114 lůžek. Na každém pokoji budou standardně tři lůžka,“ zmínila ředitelka nemocnice. Dodala však, že na každé polovině patra je vždy ještě jeden pokoj dvoulůžkový a jeden jednolůžkový, který bude nadstandardně vybavený.

Pavilon C se také může pyšnit novým CT přístrojem i rentgeny.

Otevřením nové budovy ale proměna třebíčské nemocnice neskončí.

„Ihned po dokončení ‚céčka‘ budou v příštím roce rekonstruovány pavilony G (bývalá porodnice) a částečně i O (centrální operační sály). Po jejich dokončení dojde k demolici pavilonu CH, budovy bývalé transfuzní stanice a vstupní brány, včetně bývalého ředitelství,“ dodal mluvčí Petr Palovčík.

Následovat bude dostavba zázemí pro magnetickou rezonanci i úprava a výstavba nových cest. Dokončení všech těchto prací je plánováno nejpozději do konce roku 2018.