Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Analytička: Merkelové chyběla jasná vize, ale odepsaná ještě není

  20:08
Německo se po krachu koaličních jednání ocitlo v hluboké politické krizi. Oproti povolební situaci v Česku je tu však podle Zuzany Lizcové zásadní rozdíl: Angela Merkelová se totiž na rozdíl od Andreje Babiše skutečně snažila sestavit vládu. „Merkelová se opět hlásí o slovo, hlásí se o vůdčí roli,“ říká znalkyně německé politické scény v rozhovoru pro iDNES.cz.
Německá kancléřka Angela Merkelová (22. listopadu 2017)

Německá kancléřka Angela Merkelová (22. listopadu 2017) | foto: AP

Byl krach sondovacích rozhovorů o vládě pro Němce překvapením?
Pro značnou část veřejnosti a politických komentátorů to překvapení bylo. Zejména kvůli tomu, že průběh jednání ukazoval, že jsou sice složitá, ale spějí k úspěšnému závěru.

Byly za krachem rozhovorů jen programové neshody, nebo i politické taktizování či osobní ambice některých politiků - například představitelů FDP?
Co konkrétně stálo za krachem jednání, bude ještě předmětem dlouholetého zkoumání politologů a historiků.

Zuzana Lizcová

Zuzana Lizcová, analytička Asociace pro mezinárodní otázky

Je analytička Výzkumného centra AMO, zaměřuje se na německy mluvící země, jejich působení v mezinárodním kontextu a bilaterální vztahy s Českou republikou.

Na základě výroků aktérů lze říci, že pouze programové otázky svoji roli nesehrály. Za krachem stál i styl vyjednávání či vztahy mezi jednotlivými aktéry. Ostatně sám předseda FDP Christian Lindner, který vystoupil s tím, že jednání přerušuje, nehovořil o jednotlivých programových bodech, ale spíše o tom, že se mezi jednajícími partnery nepodařilo nastolit atmosféru důvěry a že nebylo možné shodnout se na konkrétním programu modernizace Německa.

Za velkou sílu Angely Merkelové byla vždy považována schopnost složitá jednání „vysedět“ a vždy nakonec dosáhnout kompromisu. Proč tentokrát s touto taktikou neuspěla?
Například zástupci Zelených se o její roli vyjadřovali nesmírně pozitivně. I její spolustraníci vyzdvihovali, že se dlouhé hodiny snažila najít cestu a kompromis. Angela Merkelová je zkušená politička, která jedná věcně, bez emocí a dovede každou situaci důkladně analyzovat. Trochu jí však chybí drajv k tomu, aby formulovala velké vize či zastřešující myšlenky, jasný cíl, ke kterému by se tak heterogenní koalice měla ubírat. A to možná jednáním trochu chybělo - idea, proč má smysl vládu sestavit, přestože je to tak komplikované.

Mohlo se projevit i to, že po dvanácti letech v čele Německa může být už prostě unavená?
V současné chvíli Angela Merkelová vůbec unaveně nepůsobí. Její poslední vyjádření byla velice energická. Dává zřetelně najevo, že tu pořád ještě je, je nutné s ní počítat a je odhodlaná zodpovědnost za svoji zemi nést i nadále.

Je to celkem překvapivé, protože krach jednání pro ni byl politickou ranou. Určitě to byl neúspěch - stejně jako výsledek voleb, které sice vyhrála, jenže ne se suverénním výsledkem. Ale Merkelová se opět hlásí o slovo, hlásí se o vůdčí roli. Během jednání nebyla příliš vidět, ale v současné chvíli se pozornost opět upírá na její osobu.

Merkelová sama řekla, že rezignovat nehodlá. Proč tedy německá média píší, že krach sondážních rozhovorů je začátkem jejího konce?
Ty hlasy jsou velmi smíšené. Jedni vidí v krachu rozhovorů předzvěst jejího konce v čele Německa, jiní komentátoři poukazují na to, že role Angely Merkelové v současné chvíli paradoxně posílila. CDU/CSU si velmi dobře uvědomuje, že v této velmi nejisté situaci si nemůže dovolit vnitřní personální spory. Strana se proto za kancléřkou znovu semkla.

Jak vnímat postavu Christiana Lindnera, který jako šéf FDP rozhovory ukončil?
Je důležité si uvědomit, že Christian Lindner je šéfem strany, která ve volbách získala třikrát méně hlasů než CDU/CSU, takže co do politické váhy se Merkelové rovnat nemůže. Je to mladý, dynamický politik, kterému se podařilo svojí stranu dostat z politického dna, dosáhnout s ní velkého comebacku a po čtyřech letech ji vrátit do Spolkového sněmu.

Jeho strategie je velice riskantní. Zdá se, že se snaží FDP ukotvit napravo od CDU/CSU. Pravděpodobně cílí na část voličů Alternativy pro Německo (AfD) a chce je stáhnout zpět to hlavního politického proudu. Otázkou je, zda se mu to podaří a zda naopak touto taktikou některé dosavadní voliče FDP neztratí.

Jak velkou roli v jednání hrála otázka migrace?
Bylo to jedno z nejdůležitějších a nejspornějších témat. Ale i kvůli tomu, že k němu byla upřena tak velká pozornost, se zdálo, že bude možné docílit určitých kompromisů a řešení. Například v otázce horní hranice pro počet lidí, kteří budou moci nově každý rok přicházet do Německa, nebo slučování rodin uprchlíků s nižší ochranou. Až do neděle se rýsovala možnost, že v těchto otázkách dojde ke kompromisu. Jamajská koalice pro řadu Němců také představovala naději, že bude možné přijmout přijmout nový přistěhovalecký zákon, který by země potřebovala.

Poslední vývoj

  • Šéf FDP Christian Lindner opakovaně vyloučil obnovení koaličních jednání s CDU/CSU a Zelenými. Lindner také obvinil kancléřku, že při sondovacích rozhovorech vycházela vstříc Zeleným, návrhy FDP ale nepodpořila. Z řad CDU zase zaznívá, že svobodní demokraté utíkají před zodpovědností. Podle Zelených bylo v poslední fázi jednání znát, že FDP hledá už jen záminku, jak rokování pohřbít. 

  • Předseda SPD Martin Schulz zdůraznil, že SPD si je vědoma své odpovědnosti. SPD dosud oficiálně trvá na tom, že odejde do opozice. Agentura DPA píše, že z frakce SPD ve Spolkovém sněmu zaznívají hlasy kritizující Schulzovo upřednostňování nových voleb, které by byly pro stranu riskantní. Významní sociální demokraté naopak mezitím údajně tíhnou k možnosti tolerovat menšinovou vládu, někteří hovoří i o pokračování velké koalice.

zdroj: ČTK

Jedním z možných řešení krize je menšinová vláda. Co by pro Německo znamenala?
Vrcholní političtí činitelé takové řešení nepreferují. Kancléřka Merkelová sice řekla, že tuto možnost nevylučuje, dala by však přednost předčasným volbám. Menšinový kabinet nemá ve Spolkové republice precedent a politická scéna se obává, že by to bylo velice nestabilní řešení, protože by se musela vyjednávat podpora pro každý konkrétní návrh zákona a každý důležitý krok spolkové vlády.

Na druhou stranu existují i hlasy, které říkají, že spolková vláda už nyní musí mít pro schválení důležitých norem souhlas Spolkové rady, horní komory německého parlamentu, kde musí jednat s proměňujícími se většinami. A to se stává poměrně často. Takže by to podle této interpretace zase tak velká změna oproti současné praxi nebyla.

Proč Angela Merkelová před menšinovou vládou preferuje předčasné volby, ačkoli by podle průzkumů nejspíš dopadly stejně jako v září?

Oproti září by se mohlo změnit personální obsazení v čele jednotlivých stran. Někteří politici kalkulují také s tím, že poměr sil by se mohl změnit tak, že by stačil na koalici CDU/CSU a Zelených. Ale tato varianta je nyní relativně nepravděpodobná. Také je možné, že by po opakovaných volbách mohli sociální demokraté vstoupit do velké koalice.

Může ze současné krize dále těžit AfD?
Pokud dojde k předčasným volbám a občané si krach sondážních jednání o takzvané jamajské koalici vyhodnotí jako neschopnost tradičních stran domluvit se a ustavit stabilní kabinet, pak ano. Může vzrůst nedůvěra v německou demokracii a v politický systém a lidé se mohou přiklonit na stranu Alternativy pro Německo, která je vůči současnému stavu velmi kritická.

Vidíte nějakou paralelu mezi povolební situací v Německu a v Česku?
Vidím spíše rozdíly. Vítěz českých voleb se na rozdíl od Angely Merkelové ani vážně nepokusil sestavit koaliční vládu. V Německu se také neuvažuje o nestandardních variantách typu úřednického kabinetu, řešení se jednoznačně hledá v politické rovině.

20. listopadu 2017

Velkým rozdílem je také to, jak se chová hlava státu. V Česku je jednoznačně vidět, že prezident Miloš Zeman spolupracuje s vítězem voleb a snaží se prosadit jeho zájmy na úkor ostatních. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se přesto, že je sociální demokrat a byl za tuto stranu dlouholetým ministrem zahraničí, chová velice státnicky a nadstranicky a zdůrazňuje především to, že země má mít stabilní a demokraticky legitimní vládu.

Německý tisk za jednoho z hlavních poražených považuje šéfa CSU Horsta Seehofera. Jsou jeho dny sečteny?
Hodnocení postavení Horsta Seehofera je podobně ambivalentní jako u Angely Merkelové. Krach jednání může na jednu stranu znamenat jeho úplný konec. Na druhou stranu to může znamenat, že se CSU rozhodne, že by bylo příliš riskantní, aby ve straně otevřeně vypukl boj o následnictví. Uchazečů o něj je totiž hned několik. Takže jestli Horst Seehofer definitivně končí, ještě zřejmé není.

EU se nyní potýká s řadou problémů: brexit, migrační krize. Emmanuel Macron zároveň doufal, že spolu s Německem dá EU nový impuls. Co znamená politická krize v Německu, které je považováno za tahouna Evropy? 
Skutečnost, že Německo nemá stabilní vládu a minimálně ještě několik týdnů ji mít nebude, je pro vývoj v EU komplikací. Od německých voleb se očekával zřetelný signál, který vyjasní, jaký postoj Německo v evropské politice napříště zaujme. To se v nejbližší době nestane. 

Pohled na Spolkový sněm v Berlíně (20. listopadu 2017)
Angela Merkelová odchází z jednání s německým prezidentem Frankem-Walterem...
Angela Merkelová na jednání s německým prezidentem Frankem-Walterem...

Na druhou stranu je německá evropská politika dlouhodobě velmi stabilní. Nedá se proto předpokládat, že by přišel nějaký zásadní zvrat či změna. Spíše je nevýhodou, že v Německu nyní nikdo nemůže podnikat zásadní kroky a je třeba počkat až vznikne pevná vláda.

Může mít politická krize v Německu nějaké dopady na Českou republiku?Okolnost, že ani v jedné zemi zatím po volbách nevznikla nová vláda, zatím na česko-německé vztahy bezprostřední dopad nemá. Česko by zasáhlo, kdyby v Německu došlo k výraznému hospodářskému poklesu, protože jsme na něj ekonomicky velmi pevně navázáni. Politické vztahy jsou dlouhodobě ukotvené a nedá se očekávat, že by po vytvoření nového německého kabinetu došlo k zásadnímu zvratu.

Je také důležité zdůraznit, že všechny strany, které by se mohly na příští německé vládě podílet, jsou proevropské. V České republice je situace odlišná a bude tak spíš záležet na tom, jakým směrem se v evropské politice bude ubírat nová česká vláda. Vztahy s Německem by mohly být do budoucna ovlivněny spíše z této strany.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....