Květiny a kytara. S Wabim Daňkem se rozloučila plná strašnická síň

  • 18
Poslední rozloučení s folkovým písničkářem Wabim Daňkem hostila Velká obřadní síň v Praze-Strašnicích. Poctu autorovi neoficiální trampské hymny Rosa na kolejích přišly vzdát desítky fanoušků i kolegů z branže. Vidět bylo třeba zpěváky Ivana Hlase či Xindla X.

„Wabi, to byl originál úžasnej. Takže vzpomínat jedině vesele, jinak to asi nevidím,“ řekl před obřadem viditelně pohnutý Ivan Hlas. „Byl skromný, milý, kamarádský člověk a velice, velice talentovaný. Má tu výhodu, co mají jen vybraní - ještě generace budou vědět, kdo to byl a co pro lidi udělal,“ doplnil ho Jiří Tichota ze Spirituál kvintetu.

Na původní dvanáctou hodinu ohlášený obřad začal s lehkým zpožděním kvůli zástupu lidí, kteří do poslední chvíle proudili do smuteční síně. Vedle zpěváků dorazily i další osobnosti z umělecké branže, vidět bylo třeba herce Aleše Hámu, Tomáše Hanáka či Petra Vacka. „Dělal věci, které ovlivnily generace mladých lidí. Ovlivnily je v tom, jací jsou, a ovlivnily je navždy. To po něm zůstane,“ řekl Vacek iDNES.cz. Smuteční hosté pokládali květiny a věnce pod velkou černobílou fotografii, kterou doplnil nápis „Stanislav Wabi Daněk“. O její stojan byla výmluvně opřená osamocená kytara.

Zlínský rodák Wabi Daněk, který zemřel 16. listopadu ve věku 70 let, bojoval se zdravotními potížemi delší čas, v létě musel dokonce zrušit všechny své koncerty. Jedno z posledních vystoupení odehrál letos v květnu se skupinou Spirituál kvintet na koncertu na pražském Výstavišti.

Kromě Rosy na kolejích ho proslavily skladby Píseň, co mě učil listopad, Nevadí, Fram a Hudsonské šífy. Vedle autorských a interpretačních cen festivalu trampské a folkové písně dostal Zlatou Portu za rozvoj žánru. Hrál pro krajany v Austrálii, Kanadě a ve Spojených státech.

Písničkářovy životní peripetie zachytila hned nadvakrát televizní 13. komnata. Poprvé se v ní zpovídal o dani, kterou platí za způsob života plný cestování, stresu, cigaret a whisky. Podruhé už Daňka kamera zastihla poté, co zásoby skotské rozdal a změnil životosprávu. To bylo loni, kdy věřil, že nemoci porazí.

,