VIDEO: Špičková yoya stojí i tři tisíce korun, říká český mistr

  • 3
Není to jen dětská hračka. Špičková yoya jsou sofistikovanými technologickými kusy a dělají se s nimi složité triky, jejichž hodnocení porotou na soutěžích se rok od roku zpřesňuje. „Pořád je to ale finančně nenáročný sport, v němž může zkusit štěstí každý,“ říká přední český krotitel yoya Robert Kučera.

Yoyo zná z dětství skoro každý. Jak ale vypadá yoyo pro soutěže?
Správné freestylové yoyo v sobě má ložisko. Kromě toho je vybaveno návratovými systémy, které zvyšují tření, pomáhají yoyo ho vracet na provázek a roztáčet. Barev a tvarů je spousta.

Kolik yoyo stojí?
Moje oblíbené yoyo na soutěže přijde na víc než tři tisíce korun. To už je ale jeden z těch nejvyšších modelů pro soutěžení. Koupit si můžete i speciální edice, jedna je například okrášlena kameny Swarovski. Základní yoyo pro začátečníky však přijde na nějaké tři stovky, za zhruba tisícovku pořídíte yoyo, s nímž už se můžete vydat na soutěže. Ve srovnání s jinými je to tedy nenáročný sport.

Robert Kučera

Yoyo se mu dostalo poprvé do ruky v roce 2007, již za dva roky se stal českým mistrem. Mezi další úspěchy Roberta Kučery patří například tituly mistra Rakouska a Itálie z roku 2009, před třemi lety se stal mistrem Evropy v Artistic Performance.

Robert Kučera bude jedním z hostů pořadu Drive televize Óčko v neděli 26. listopadu ve 22:00 hodin. Povídat si s ním bude Jakub Buba Ouvín.

Jak se vůbec závodění s yoyem hodnotí? Musí to být velmi subjektivní věc, ne?
Systém se pořád vyvíjí, prakticky každé dva roky, někdy i každý rok přicházejí změny, aby byl přesnější a objektivnější. Rozhodčí v zásadě hodnotí dva aspekty, umělecký dojem a technickou část. Na soutěži máte tři minuty, trik předvádíte na vlastní muziku. Připravíte si choreografii, zařadíte triky, ideálně samozřejmě originální. Když to vyjde, super, často to ale nevyjde, protože jde o milimetry.

Kde na světě to nejvíc žije? Tipuju správně, že v Asii, kde jsou lidi tak trochu hračičkové?
Světovou velmocí je Japonsko. Má víc medailí než všechny ostatní země dohromady. Za ním, ovšem velmi hluboko, je Amerika. V současné době je však na vzestupu celá Asie. Mistrovství Číny je největší soutěží na světě, je větší dokonce než světový šampionát. Ten příští se má přitom konat právě v Číně. Proto čekáme, že tam budou tisíce soutěžících. Bude to fakt husté, ani si to nedokážu představit.