Prezident ČR Miloš Zeman (vpravo) se 22. listopadu setkal v Gorkách u Moskvy s...

Prezident ČR Miloš Zeman (vpravo) se 22. listopadu setkal v Gorkách u Moskvy s předsedou vlády Ruské federace Dmitrijem Medveděvem (vlevo). | foto: ČTK

Zeman: Ruský článek o roku 1968 napsal šílenec. Medveděv text odmítl

  • 1322
Český prezident Miloš Zeman označil článek na ruském armádním webu za čin novinářského šílence. Od článku se po výzvě Zemana odpoledne distancoval premiér Dmitrij Medveděv. Web ruské armádní televize Zvezda v úterý napsal, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce 1968. Za publikaci textu se později omluvil.

Článek ruského publicisty je podle Zemana urážkou českého národa. Prezidenta pohoršilo, že text vyšel v době jeho pobytu v Rusku. Zeman dopoledne vyzval ruskou stranu, aby znění textu jasně odmítla.

Medveděv na setkání se Zemanem prohlásil, že článek o roce 1968 je osobním názorem autora a neodráží ruské stanovisko. Medveděv také sdělil, že ruské vedení do práce novinářů nezasahuje. Text nicméně „nezlepšil atmosféru návštěvy české delegace“, uvedl Medveděv.

Reakce Slovenska

Za nešťastný text hrubě překrucující dějiny označili  představitelé slovenského ministerstva zahraničí článek na webu armádního televizního kanálu Zvezda, podle něhož by Československo mělo být vděčné za sovětskou intervenci v roce 1968. Bratislava chce, aby se podobná tvrzení neopakovala.

"Já jsem ty články viděl, myslím, že ten nadpis je sám o sobě pobuřující. My nepochybně budeme vyžadovat reakci a odůvodnění z ruské strany," řekl státní tajemník (náměstek) ministerstva Lukáš Parízek novinářům.

Parízek dodal, že Bratislava bude svůj postoj tlumočit i ruskému velvyslanci na Slovensku a že příslušné kroky učiní také slovenský zastupitelský úřad v Moskvě. Bratislava chce podle něj vyjádřit Moskvě kvůli článku své znepokojení. 

Autorem kritizovaného textu je Leonid Maslovskij. Mimo jiné v něm uvádí, že „vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za ‚sametových‘ revolucí a zachoval na více než dvacet let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy“ (více o článku se dočtete zde).

Maslovského provází na ruském internetu pověst publicisty, jenž se snaží rehabilitovat sovětské zřízení. Web televize Zvezda v reakci uvedl, že jde o osobní názory autora, které nelze ztotožňovat s názory redakce. Text redakce ze stránek smazala, původně byl dostupný na tomto odkazu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru uvádí, že zástupce ředitele TV Zvezda se ve středu obrátil na velvyslanectví České republiky v Moskvě a „hluboce se omluvil za publikaci článku o roce 1968“. Šéfredaktor webu byl údajně potrestán důtkou, s autorem textu už stanice nebude nadále spolupracovat.

22.listopadu 2017 v 14:55, příspěvek archivován: 22.listopadu 2017 v 15:52

TV ZVEZDA se omluvila za lživý článek: https://t.co/O2r8jzLuBT

Maslovskij v minulosti publikoval také články s názvem Jak (Velká) říjnová revoluce 1917 zachránila a zachovala Rusko, Zkreslená historická pravda o SSSR nebo Jak zničili SSSR.

Zeman ve středečním projevu uvedl, že článek Maslovského je záměrnou provokací. Uvedl, že pokud se ruské vedení nebude od textu distancovat, půjde o „vážné narušení česko-ruských vztahů“ (oficiální stanovisko Hradu najdete zde). 

Výzvy k předčasnému ukončení návštěvy, které se ozývají z Prahy, prezident uposlechnout nemíní. „Jeden novinářský blázen nemůže (česko-ruskou) spolupráci narušit,“ uvedl Zeman. 

Setkání Miloše Zemana s ruským prezidentem:

Text ruského webu v úterý odsoudila celá řada českých politiků.  „Podmínkou zlepšení vztahů mezi ČR a Ruskem je, aby ruská média spojená s vládními institucemi nezveřejňovala stanoviska, která jsou hrubým překroucením a dezinterpretací událostí roku 1968 v ČSSR. Nechceme poslouchat (číst), že jsme v roce 1968 čelili Západem organizovanému puči,“ zareagoval ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek

Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Jednotky sovětské armády ze země odešly až po pádu komunismu v roce 1989. 

Vytvoření platformy pro dialog s Ruskem

Novou platformou pro česko-ruský dialog o vzájemných vztazích, ale i o jejich některých citlivých problémech, by se mělo stát česko-ruské diskusní fórum, jehož vytvoření bylo v Moskvě oficiálně potvrzeno během státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana. Fórum, na jehož práci se podle Pražského hradu budou podílet experti a veřejně činné osobnosti i některé instituce z České republiky a Ruské federace, zahájí svou práci příští rok.

Prvním tématem dialogu má být spolupráce mladých lidí, zejména studentů vysokých škol. Kromě školské spolupráce se později předpokládá i diskuse o turistice nebo kulturní výměně. 

Do programu by mohl být zařazen i problém omezeného přístupu českých badatelů do ruských archivů, případně péče o pomníky československých legionářů v Rusku, kterou česká strana nepovažuje za dostatečnou a kterou i někteří ruští historici kritizují jako liknavou.

Proti vytvoření fóra v Česku protestovali bývalí čeští diplomaté, lidé z nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu. V otevřeném dopise vyzvali Zaorálka, aby připravovanou platformu pro dialog pozastavil. Podle signatářů listu iniciativa výrazně poškozuje zájmy České republiky a bude sloužit jen jako propagandistický nástroj Moskvy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video