Dmitrij Jaškin (vlevo) ze St. Louis se raduje se spoluhráčem Robertem Bortuzzem...

Dmitrij Jaškin (vlevo) ze St. Louis se raduje se spoluhráčem Robertem Bortuzzem z gólu v zápase s Edmontonem. | foto: AP

Voráčkův gól na body nestačil, Jaškin naopak podpořil kanonádu

• 17
Hokejisté Philadelphie nezastavili černou sérii a padli už popáté v řadě, když naposledy nestačili na domácím ledě 2:5 na Vancouver. Jedním gólem alespoň zmírnil porážku Jakub Voráček, gólman Michal Neuvirth střídal v 35. minutě po čtvrté inkasované brance. Naopak důvod k oslavám měl Dmitrij Jaškin ze St. Louis, jenž jednou trefou přispěl k vysoké výhře 8:3 nad Edmontonem.

Do akce se Michal Neuvirth v úterý podíval po delší pauze, když naposledy naskočil 4. listopadu proti Coloradu (prohra 4:5 po nájezdech). V posledních pěti zápasech Philadelphie dostával pravidelně přednost Brian Elliott, přestože se Flyers výsledkově nedaří.

Změna na postu gólmana před domácí partií s Vancouverem však Philadelphii nenakopla a byla z toho již pátá prohra v řadě. Neuvirth vydržel v bráně do 35. minuty, kdy upravoval stav na 1:4 využitou přesilovkou Sven Baertschi. Na čtyři góly v jeho síti potřebovali Canucks 22 střel.

V 50. minutě vykřesal naději na možný zvrat Jakub Voráček (21:35, 1+0, +/-: 0, 4 střely). Suverénně nejproduktivnější Čech v soutěži dosáhl své šesté trefy sezony nezvykle tvrdou ranou příklepem zpoza levého kruhu po nabídce od Clauda Girouxe. Na průběžně šestého hráče tabulky produktivity NHL však nikdo ze spoluhráčů nenavázal a v poslední minutě ještě trefou do prázdné klece zpečetil výhru hostů Loui Eriksson.

Philadelphia nastoupila podruhé v řadě bez suspendovaného beka Radko Gudase, jenž si odpykává desetizápasový trest za seknutí holí protihráče z Winnipegu. První hvězdou utkání byl zvolen autor dvou branek vítězů Brock Boeser. Talentovaný nováček s bilancí 9+10 vede klubovou produktivitu Vancouveru a je průběžně druhým nejproduktivnějším novicem sezony po Claytonu Kellerovi (11+9) z Arizony.

Mezi tři hvězdy se protlačil i veterán Daniel Sedin 1+1, jenž se přiblížil na čtyřbodový rozdíl hranici 1 000. bodů v NHL a je tak blízko napodobení svého bratra Henrika Sedina (aktuálně má již 1 029 bodů).

Vedení v tabulce Západní konference hokejisté St. Louis v úterý potvrdili dominantní výhrou 8:3 nad trápícím se Edmontonem, který naopak své předsezonní cíle měl mnohem výše než na průběžné předposlední příčce konference.

Bodování NHL

Blues dali v prvních dvou třetinách vždy po dvou gólech a v divokém závěrečném dějství vyhráli na góly 4:3. Své osobní statistiky si vylepšovali hlavně útočníci Vladimir Tarasenko (2+2), jenž se navíc zviditelnil i pěstním soubojem, Brayden Schenn (rovněž 2+2) a Jaden Schwartz (1+3). Všichni tři jsou v elitní desítce bodování ligy. 4. a 5. Schenn s Schwartzem mají po 30 zápisech a 8. Tarasenko má bodů 26.

Ke kanonádě domácích přispěl i český mladík Dmitrij Jaškin (15:24, 1+0, +/-: 0, 3 střely), jenž v 8. minutě po vyhraném souboji u mantinelu z pravého kruhu zaskočil gólmana Cama Talbota (střídal už po dané akci s dvěma inkasovanými góly ze tří střel) přesnou střelou pod horní tyč.

Tabulky NHL

Druhý Čech v sestavě vítězů Vladimír Sobotka (17:56, +1) byl i přes vysoký počet branek tentokrát bez bodového zápisu. Hostující kapitán a loňský vítěz produktivity NHL Connor McDavid, letos s 26 body zatím 7. nejproduktivnější, odcházel s jednou asistencí a dvěma zápornými zápisy do tabulky +/-.

10. Rutta (Chicago) 20/9 (3+6)

Po sobotním debaklu 0:6 od rivalů z Toronta nevýrazní hokejisté Montrealu opět padli. V úterý nestačili po výsledku 1:3 na domácí Dallas.

Stars o zisku dvou bodů rozhodli v závěru druhé dvacetiminutovky, kdy úvodní přesilovkový gól hostujícího Brendana Gallaghera vymazali slepenými zásahy v rozmezí 59 vteřin Devin Shore a Jason Spezza. V poslední minutě pak ještě přidával pojistku Tyler Seguin.

Výhru slavil i centr Radek Faksa (16:48, +/-: 0, 2 střely). Jeho parťák Martin Hanzal kvůli zranění ruky nenastoupil, v hostujícím dresu se naopak musel smířit se čtvrtou porážkou v řadě zkušený Tomáš Plekanec (19:21, +/-: 0, 4 střely).

Dallas Stars - Montreal Canadiens 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky: 38:22 D. Shore (J. Klingberg, Lindell), 39:21 Spezza (Seguin, D. Shore), 59:33 Seguin (Radulov) - 32:04 Gallagher (Hudon, Morrow). Rozhodčí: Walsh, Watson – Galloway, Daisy.

Dallas Stars Bishop – J. Klingberg (A), Lindell, Pateryn, Hamhuis, Johns, Oleksiak – Radulov, Ja. Benn (C), Roussel – B. Ritchie, Seguin (A), D. Shore – Spezza, Faksa, Janmark – Pitlick, G. Smith, Elie.

Montreal Canadiens Lindgren (Niemi) – Jo. Benn (A), Petry, Alzner, Mete, Morrow, Davidson – Galchenyuk, Drouin, Pacioretty (C) – A. Shaw, Danault, Byron – Gallagher, Plekanec (A), Hudon – T. Mitchell, J. de La Rose, Deslauriers.

St. Louis Blues - Edmonton Oilers 8:3 (2:0, 2:0, 4:3)

Branky: 03:13 Tarasenko (B. Schenn), 07:25 Jaškin (Sundqvist, Bortuzzo), 23:52 Schwartz (Tarasenko, B. Schenn), 39:30 B. Schenn (Schwartz), 47:36 Upshall (Thorburn, Brodziak), 52:21 Tarasenko (Schwartz, Pietrangelo), 54:31 B. Schenn (Parayko, Tarasenko), 56:58 Stastny (Steen, Parayko) - 46:08 Lucic (McDavid, Caggiula), 55:11 Draisaitl (Russell, Nugent-Hopkins), 58:49 Nurse (Draisaitl, Nugent-Hopkins). Rozhodčí: Morton, Charron – Gibbs, Gawryletz. Diváci: 18 819.

St. Louis Blues C. Hutton (Allen) – Edmundson, Pietrangelo, Bouwmeester, Parayko, Dunn, Bortuzzo – Sobotka, Stastny, Steen – Schwartz, B. Schenn, Tarasenko – Pääjärvi, Sundqvist, Jaškin – Upshall, Brodziak, Thorburn.

Edmonton Oilers Talbot (8. Brossoit) – Klefbom, Benning, Nurse, A. Larsson, Russell, Gryba – Maroon, McDavid, Caggiula – Lucic, Nugent-Hopkins, Draisaitl – Cammalleri, R. Strome, Puljujärvi – Khaira, Kassian, Letestu.

Philadelphia Flyers - Vancouver Canucks 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)

Branky: 08:00 Provorov (Konecny, Filppula), 49:56 Voráček (Giroux, Sanheim) - 09:42 D. Sedin (H. Sedin, Virtanen), 10:01 Boeser (D. Pouliot, Edler), 21:56 Boeser (D. Sedin, H. Sedin), 34:40 Bärtschi (Eriksson, Vanek), 59:40 Eriksson (Gagner). Rozhodčí: Chris Rooney, Chris Lee – Brian Murphy, Tim Nowak.

Philadelphia Flyers Neuvirth (35. Elliott) – Provorov, Hägg, Manning, Gostisbehere, Sanheim, Alt – Giroux (C), Couturier, Voráček – Weal, Patrick, Simmonds (A) – M. Raffl, Filppula (A), Konecny – Leier, Laughton, Lehterä.

Vancouver Canucks Markström (A. Nilsson) – Edler, D. Pouliot, Del Zotto (A), Biega, B. Hutton, Gudbranson – Bärtschi, Horvat, Boeser – D. Sedin (A), H. Sedin (C), Virtanen – Eriksson, M. Granlund, Vanek – B. Gaunce, B. Sutter, Gagner.