Real postupuje, dál jde i Besiktas. Liverpoolu nestačilo ani vedení 3:0

• 114
Obhájce trofeje si zahraje osmifinále Ligy mistrů. Fotbalistům Realu Madrid dala jistotu kolo před koncem výhra 6:0 v Nikósii. Mezi nejlepších šestnáct postupuje i Besiktas, kterému stačil bod proti Portu. Liverpool promarnil tříbrankový poločasový náskok a v Seville remizoval 3:3.

Real si v Nikósii zastřílel. APOEL, přemožitel fotbalistů Slavie z play-off, vzdoroval třiadvacet minut, než se trefil Luka Modrič. Do přestávky přidali hosté ještě tři branky - dvakrát se prosadil Karim Benzema. Toho po změně stran napodobil Cristiano Ronaldo, který tak skóroval v každém z pěti odehraných kol.

Skupinu H, která je považovaná za nejtěžší, ale vyhrál Tottenham. Anglickému klubu, který si postup do osmifinále zajistil už minule, se podařilo otočit utkání s Dortmundem. Domácí Borussia se dál utápí v krizi, naposledy vyhrála před necelým měsícem v domácím poháru. Díky Pierre-Emericku Aubameyangovi přitom vedla, jenomže ve druhé půli úřadoval Harry Kane a Heung-min Son.

Další anglický zástupce Liverpool ukázal, že třígólový poločasový náskok zápasy nevyhrává. Ano, i tak luxusní vedení je možné promrhat, a oddálit tak postupové oslavy. V Seville zajistili hostům velmi slušnou pozici během půl hodiny Sadio Mané a Roberto Firmino, jenž se trefil dvakrát.

Po obrátce ale kralovali na trávníku fotbalisté domácích, Wissam Ben Yedder dvakrát snížil a bod zařídil ve třetí minutě nastavení Guido Pizarro.

Liverpool tak vede tabulku o bod před Sevillou a o tři před Spartakem Moskva, jenž ho čeká v závěrečném kole. Maribor už jistě zůstane poslední.

Spousta branek padla i v Monaku, kam přijel nováček Ligy mistrů z Lipska. A překvapivě vysoko tam zvítězil, stav 1:4 z prvního poločasu vydržel až do konce. Dvěma góly se blýskl německý reprezentant Timo Werner.

Nejtěsnějším možným rozdílem naopak vyhrál Manchester City. Feyenoordu dal v předchozím střetnutí v Nizozemsku čtyři branky, tentokrát se na plný bodový zisk nadřel. Až dvě minuty před koncem vstřelil vítězný gól Raheem Sterling.

Do hry o postup se ve skupině F vrátila Neapol, která doma zdolala Šachtar Doněck 3:0, a od druhé příčky ji dělí tři body.

Právě s ukrajinským týmem bude v závěrečném kole bojovat na dálku o osmifinále. Italský celek má nyní sice o tři body méně, ale s Šachtarem má lepší bilanci. Navíc mu hraje do karet i los, protože Neapol čeká poslední Feyenoord, zatímco ukrajinský soupeř hraje doma se suverénem skupiny F Manchesterem City.

Besiktasi stačila z domácího souboje s Portem remíza, kterou zařídil gólem na 1:1 chvíli před koncem prvního poločasu Talisca. Turecký klub tak na sedmý pokus postoupil ze základní skupiny, v jarním osmifinále se objeví poprvé v novodobé historii Ligy mistrů.

Ve skupině E Spartak Moskva ve druhém duelu hraném od 18 hodin remizoval 1:1 s Mariborem, který sice získal druhý bod, ale přišel o šanci na postup do osmifinále.

Základní skupiny Ligy mistrů, 5. kolo

FK Spartak Moskva - NK Maribor 1:1 (0:0)

Branky: 82. Luís - 90+2. Mešanović. Rozhodčí: Collum – McGeachie, Connor. ŽK:49. I. Popov, 51. L. Adriano, 62. Kutěpov - 23. Vrhovec.

FK Spartak Moskva Selichov – Petković (73. Zobnin), Tasci, Kutěpov, D. Kombarov (C) – Fernando – L. Adriano, I. Popov (63. Melgarejo), Pašalić (53. Glušakov), Promes – Luís.

NK Maribor Handanovič – Milec, Šuler, Billong, Viler – Vrhovec (46. Vršič) – Bajde (68. Hotič), Pihler, Kabha, Bohar (83. Mešanović) – Tavares (C).

Sevilla FC - Liverpool FC 3:3 (0:3)

Branky: 51. Ben Yedder, 60. Ben Yedder, 90+3. Pizarro - 2. Firmino, 22. Mané, 30. Firmino. Rozhodčí: Brych – Borsch, Lupp. ŽK:45. Banega, 54. Mercado - 38. A. Moreno, 68. Henderson, 82. Can.

Sevilla FC S. Rico – Mercado, Geis, Lenglet, Escudero (C) – N'Zonzi (46. F. Vázquez), Banega, Pizarro – Sarabia, Ben Yedder (81. Correa), Nolito (73. Muriel).

Liverpool FC Karius – Joe. Gomez, Lovren, Klavan, A. Moreno (63. Milner) – Wijnaldum, Henderson (C), Coutinho (63. Can) – M. Salah (87. Oxlade-Chamberlain), Firmino, Mané.

Skupina E

1. Liverpool 5 2 3 0 16:6 9
2. FC Sevilla 5 2 2 1 11:11 8
3. Spartak Moskva 5 1 3 1 9:6 6
4. Maribor 5 0 2 3 2:15 2

Manchester City - Feyenoord Rotterdam 1:0 (0:0)

Branky: 88. Sterling. Rozhodčí: Kružliak – Balko, Somolani (vš. SVK). ŽK:59. Mangala, 60. De Bruyne, 86. Danilo - 56. Vilhena, 74. Jones, 79. Toornstra.

Manchester City Ederson – Walker, Otamendi, Mangala, Danilo – Gündoğan, Y. Touré (75. Foden), De Bruyne (64. Jesus) – B. Silva, Agüero (C), Sterling (90+1. Diaz).

Feyenoord Rotterdam Jones (C) – Diks (72. Nieuwkoop), Tapia, van Beek, Haps – S. Amrabat, Toornstra, Vilhena – S. Berghuis (82. Basaçikoglu), Boëtius (70. N. Jörgensen), Sam Larsson.

SSC Neapol - FK Šachtar Doněck 3:0 (0:0)

Branky: 56. L. Insigne, 81. P. Zieliński, 83. D. Mertens. Rozhodčí: Skomina – Praprotnik, Vukan. ŽK:25. Ch. Maggio, 77. Chiricheş, 86. Reina - 78. Ismaily, 85. Ferreyra.

SSC Neapol Reina – Ch. Maggio, Albiol, Chiricheş, Hysaj – Diawara – P. Zieliński (86. Rui), Hamšík (C) (77. Rog) – Callejón, D. Mertens, L. Insigne (65. Allan).

FK Šachtar Doněck Pjatov – Butko, Ordec, Rakyckyj, Ismaily – Fred, Stěpaněnko (70. Patrick) – Marlos (79. Dentinho), Taison (C), Bernard – Ferreyra.

Skupina F

1. Manchester City 5 5 0 0 13:3 15
2. Šachtar Doněck 5 3 0 2 7:8 9
3. Neapol 5 2 0 3 10:9 6
4. Feyenoord Rotterdam 5 0 0 5 3:13 0

Besiktas Istanbul - FC Porto 1:1 (1:1)

Branky: 41. Talisca - 29. Felipe. Rozhodčí: Antonio Mateu Lahoz. Asistenti: Pau Cebrián Devís, Roberto del Palomar. Čtvrtý rozhodčí: Diego Barbero Sevilla. Brankoví rozhodčí: Carlos Del Cerro, Alejandro Hernandez (všichni ESP). ŽK:43. Talisca, 65. Gönül - 9. S. Oliveira, 23. Maxi Pereira.

Besiktas Istanbul Fabri – Gönül, Pepe, D. Tošić (46. Medel), Adriano – Arslan, Hutchinson (C), Talisca (87. Özyakup) – Quaresma (90+2. Negredo), Tosun, Babel.

FC Porto J. Sá – R. Pereira (80. J. M. Corona), Felipe, Marcano, Telles – Maxi Pereira, D. Pereira, S. Oliveira, H Herrera (C) (90. D. Reyes), Brahimi – Aboubakar.

AS Monaco FC - RB Lipsko 1:4 (1:4)

Branky: 43. Falcao - 6. Jemerson, 9. Werner, 31. Werner, 45. Keïta. Rozhodčí: Mallenco – Alonso, Yuste (všichni Španělsko). ŽK:37. Moutinho, 46. Jemerson, 49. Fabinho, 85. Jorge - 84. Y. Poulsen.

AS Monaco FC Subašić – Raggi, Glik, Jemerson, Jorge – Tielemans, Fabinho, Moutinho (83. Carrillo), Rony Lopes (66. R. Ghezzal) – Baldé Diao (60. Diakhaby), Falcao (C).

RB Lipsko Gulácsi – Klostermann, Orban (C), Upamecano, Halstenberg – Sabitzer (35. Demme), Keïta, Kampl, Forsberg (79. Laimer) – Y. Poulsen, Werner (58. Bruma).

Skupina G

1. Besiktas 5 3 2 0 9:4 11
2. FC Porto 5 2 1 2 10:8 7
3. Lipsko 5 2 1 2 9:9 7
4. Monako 5 0 2 3 4:11 2

APOEL FC - Real Madrid CF 0:6 (0:4)

Branky: 23. Modrić, 39. Benzema, 41. Nacho Fernández, 45+1. Benzema, 49. Ronaldo, 54. Ronaldo. Rozhodčí: Soares Dias – Tavares, Soares. ŽK:90. Carvajal.

APOEL FC N. Pérez – Vouros, Rueda, Carlão – Sallai (60. Efrem), Morais (C) (66. Ebecilio), Vinicius (59. Farías), Lago – Zahid, Poté, Aloneftis.

Real Madrid CF Casilla – Carvajal, Varane, Nacho Fernández, Marcelo (C) (58. Hernández) – Modrić, Kroos (58. D. Ceballos), Asensio – L. Vázquez, Benzema (64. Mayoral), Ronaldo.

Borussia Dortmund - Tottenham Hotspur 1:2 (1:0)

Branky: 31. Aubameyang - 49. Kane, 76. Heung-min. Rozhodčí: Turpin – Danos, Gringore (FRA). ŽK:52. Schmelzer, 90+6. Toljan.

Borussia Dortmund Bürki (90+2. Weidenfeller) – Toljan, Bartra, Zagadou (78. Toprak), Schmelzer (C) – Kagawa (66. G. Castro), Weigl, M. Götze – Jarmolenko, Aubameyang, Guerreiro.

Tottenham Hotspur Lloris (C) – Dier, D. Sánchez, Vertonghen – Aurier, Winks, Eriksen (85. Moussa Sissoko), Alli (81. M. Dembélé), Rose – Heung-min, Kane (86. F. Llorente).