Mugabe po týdnu váhání rezignoval. V Zimbabwe vypukly oslavy

  • 58
Vláda Roberta Mugabeho nad Zimbabwe skončila. Prezident rezignoval v den, kdy poslanci zahájili proces jeho odvolání. Informovala o tom agentura Reuters. Stařičký autokrat vládl zbídačené zemi 37 let, minulý týden se proti němu postavila armáda.

Mugabeho abdikaci oznámil předseda Národního shromáždění Jacob Mudenda poté, co obdržel jeho rezignační dopis. Mudenda následně přerušil rozpravu o Mugabeho sesazení a oznámil, že se nyní vedou přípravy k zvolení nové hlavy státu. Mugabe se ve svém dopise prý nezmínil o tom, kdo jej v čele země nyní zastupuje.

Mugabe údajně rezignoval dobrovolně, rozhodnutí prý učinil v zájmu hladkého předání moci. Poslanci po vyslechnutí zprávy zahájili v parlamentu bouřlivé oslavy, slavit začaly i davy lidí v ulicích, píše BBC.

Tisíce lidí také zaplnily ulice metropole Harare, kde znělo troubení klaksonů. Několik oslavujících třímalo plakáty s fotografiemi šéfa armády Constantina Chiwengy a bývalého viceprezidenta Emmersona Mnangagwy, jehož sesazení v tomto měsíci podnítilo armádu k provedení faktického státního převratu.

Před parlamentem během úterý demonstrovaly za ukončení Mugabeho vlády tisíce lidí. Protestující oslovil vůdce opozice Morgan Tsvangirai, jenž se nedávno vrátil ze zahraničí. Vyzval všechny, aby pomohli prosadit svobodné volby, informovala agentura AP.

Armáda chce do čela země „Krokodýla“

Armáda i vládnoucí strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) si ale za nového prezidenta přeje zřejmě Mnangagwu. O něm se jako o Mugabeho nástupci hovořilo už dříve. Je populární mezi generály, kteří minulou středu de facto převzali moc. Od té doby drží vojáci Mugabeho i některé ministry v domácím vězení.

Pětasedmdesátiletý Mnangagwa byl léta považován za Mugabeho muže na špinavou práci. Díky své krutosti si vysloužil přezdívku Krokodýl, kromě jiného se podílel na represích proti opozici. Analytici podotýkají, že má velice dobré kontakty na Čínu (o Mnangawovi čtěte více zde).

Mugabe, Gucci Grace, a Krokodýl

Kdo bojuje o moc v Zimbabwe?

Autoritativní prezident přesto na úterý svolal schůzi své vlády. Většina ministrů na ni ale nepřišla, uvedl předák ZANU-PF, který k bojkotu jednání členy kabinetu vyzval.

V angolské metropoli Luandě se sešli prezidenti Angoly, Jihoafrické republiky, Zambie a Tanzanie. Angolský prezident Joao Lourenço a jeho jihoafrický protějšek Jacob Zuma ve středu přicestují do Zimbabwe, uvedla jihoafrická stanice SABC.

Třiadevadesátiletý Mugabe odvolal Mnangagwu 6. listopadu. Ministr informací tehdy uvedl, že dlouholetý spolupracovník hlavy státu jevil „známky neloajálnosti“. Podle médií se tak uvolnila cesta k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou, která dříve Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Mugabe byl prezidentem od prosince 1987, předtím byl sedm let premiérem. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video