Japonci se učí umírat doma. Starých je moc, lůžka v nemocnicích nejsou

  • 33
Japonská demografická krize se projevuje i v tamním zdravotnickém systému. Obyvatelé země vycházejícího slunce byli dosud zvyklí umírat v nemocnicích, které se však nyní potýkají s kritickým nedostatkem lůžek. Čím dál víc nevyléčitelně nemocných pacientů proto volí smrt doma, píše agentura Reuters.

Kacuo Saito zemřel v září. Dva měsíce poté, co mu diagnostikovali leukémii a jen dva dny poté, co ho přijali do hospicu, na který musel dlouhé týdny čekat. Léčbu odmítl. „Na čekací listině je asi dvacet lidí,“ řekl před smrtí reportérovi agentury Reuters 89letý Saito.

Japonci jsou zvyklí umírat v nemocnicích - mají dojem, že jsou bezpečnější a také nechtějí péčí o svoji osobu zatěžovat blízké. Studie Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj ukazuje, že smrt ve zdravotnickém zařízení volí 80 procent Japonců. Pro srovnání: v Česku v nemocnicích a LDN umírá celkem 69 procent nevyléčitelně nemocných pacientů.

Jenže situace se mění a Japonci si začínají zvykat na myšlenku, že ze života budou odcházet doma. Příčinou je demografická krize. Japonská společnost rychle stárne, každý čtvrtý je starší 65 let a zdravotnické úřady předpovídají, že v nemocnicích bude v roce 2030 chybět 470 000 lůžek.

„Myslím že je dobře, když lidé, kteří se rozhodnou strávit své poslední dny v prostředí, v němž strávili svůj život, mají k dispozici lékaře,“ říká zdravotník Ju Jasui z kliniky Jamato, která při umírání v domácím prostředí asistovala už pěti stovkám Japonců.

Devětašedesátiletý Micuru Ninuma se rozhodl zemřít doma, aby mohl strávit co nejvíc času se svým vnukem a milovaným jezevčíkem jménem Rin. „Domácí péče umožňuje lidem, aby naplno a co nejdéle využívali své schopnosti. To je na tom hezké. Něco takového není v nemocnici jednoduché,“ říká Ninuma.

„Nikoho neobtěžuji“

Rostoucí náklady na zdravotní péči o staré lidi vedou k domněnkám, že Japonsko v jednu chvíli počet nemocničních lůžek omezí. Představitelé ministerstva zdravotnictví takové nápady odmítají.

Nedostatek lůžek je způsoben také dlouhými pobyty v zdravotnických zařízeních. Japonský pacient zůstává v nemocnici v průměru 16,5 dne, český  jen 6,2 dne. Samostatné pokoje státní pojišťovna hradí jen ve velice výjimečných případech a obyčejní důchodci si je nemohou dovolit.

„Bohatí lidé, jako jsou politici nebo zpěváci, mohou díky penězům vyřešit všechny své problémy. Oni si mohou soukromé pokoje dovolit,“ posteskl si v červenci 75letý Jasuširo Sato, kterému lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na plicích.

Sato se rozhodl zemřít doma. Celý život strávil sám, neměl žádné přátele ani příbuzné. Zemřel 13. září ve společnosti lékaře, pečovatelů a pracovníků pohřební služby. Jeho poslední slova zněla: „Je to v pořádku. Nikoho neobtěžuji. Do posmrtného života odcházím potichu. Sám.“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue