iPhone X

iPhone X | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Vypaluje se mu displej. Apple proto vydal manuál pro používání iPhone X

  • 312
iPhone X je dnes jasně nejdražším smartphonem. Má pohádkovou výbavu, ale ani jemu se nevyhýbají problémy. Uživatelé si stěžují třeba na kvalitu displeje nebo praskání reproduktoru. Některé nectnosti Apple slibuje napravit softwarovou aktualizací, což však neplatí o problémech samotného hardwaru.

Jednou z hlavních lákadel nového iPhonu je jeho 5,8palcový OLED panel. Zatímco konkurence v čele se Samsungem používá tuto techniku už několik let, Apple s jeho nasazením vyčkával až do letošního roku. Vlajkový model Applu je v prodeji teprve několik týdnů a mezi uživateli se již množí nejrůznější stížnosti. A ty velmi často směřují právě k dotykovému panelu.

Nezřídka totiž dochází k vypalování příliš často nebo dlouho zobrazených prvků, které jsou na panelu slabě patrné i v okamžiku, kdy nemají být. Je to jedna z nevýhod OLED obrazovek a samozřejmě netrápí pouze majitele iPhonu X, ve velkém si na tento problém stěžují třeba uživatelé Pixelu 2 XL. Renomovaná advokátní kancelář kvůli tomu dokonce nejen na Google připravuje žalobu (více v článku Na Google, HTC a LG se řítí pohroma. Chystají se na ně právnická esa).

Apple radí, jak prodloužit životnost displeje

Apple o možném riziku brzkého vypalování obrysů často zobrazených prvků ví, a proto pro majitele Xka připravil krátký manuál, kterak životnost Super Retina OLED panelu maximalizovat.

Je to největší iphonová revoluce. Recenze Apple iPhonu X

Důležitým bodem je iPhone aktualizovat na nejnovější verzi iOS a to ihned, jakmile systém dostupnost aktualizace ohlásí. Dále doporučuje nepřepalovat úroveň jasu panelu, v ideálním případě pak nastavit jeho automatickou regulaci (Nastavení – Obecné – Přístupnost – Přizpůsobení displeje).

Dalším bodem je aktivace automatického zámku telefonu, při kterém dojde k vypnutí displeje. Příslušné nastavení uživatelé naleznou v menu Nastavení – Displej a jas – Automatické zamknutí. Apple doporučuje nastavení intervalu vypnutí na 30 nebo 60 sekund. Tím se předejde situacím, kdy bude telefon ležet nečinně na stole s aktivovaným displejem.

Tajemné svislé zelené linky

Dalším hlášeným problémem jsou svislé zelené linky, zobrazující se po okrajích panelu. Není známa příčina tohoto jevu, restartování ani obnovení továrních dat jej neodstraní. Podle serveru MacRumors Apple tímto defektem dotčené iPhony vyměňuje za nové. Vadné kusy jsou dále podrobeny analýze, která by mohla příčinu defektu odhalit.

Jedním z hlášených problému iPhonu X jsou zelené linky po krajích displeje

Podobná vada se objevila dříve u Samsungu Galaxy S7 a je to právě jihokorejský gigant, který Applu OLED panely jako jediný dodává. Žádný jiný producent totiž nebyl schopen splnit požadavky kalifornské společnosti, co se týká parametrů a potřebného objemu.

Displej v mrazu přestává reagovat

Příspěvky nespokojených majitelů iPhonu X se plní také server Reddit. Uživatel darus214 si všiml, že displej nejnovějšího iPhonu přestává při nízkých teplotách reagovat.

A děje se to prý záhy poté, co s telefonem opustí teplo domova. Displej přestává reagovat už po několika sekundách a například při pokusu o posouvání obsahu webové stránky vůbec neregistruje dotyky.

Do příslušného vlákna popsalo své zkušenosti s tímto problémem několik dalších uživatelů. Jeden z nich uvádí, že patrně jde o softwarovou záležitost, jelikož zamčení a opětovné odemknutí problém eliminuje.

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Další z majitelů, který rovněž u svého kusu iPhonu tento problém zaregistroval, pak uvedenému postupu dává za pravdu. Ozval se také uživatel, kterému byl kvůli tomuto problému vyměněn jeho iPhone za nový.

Apple v oficiálním stanovisku zaslaném serveru Loop Insight uvádí, že o problému zhoršené detekce dotykové vrstvy panelu při skokové změně okolní teploty ví a odstraní ho příští aktualizace systému (verze 11.1.2). Dodává, že displej při rychlé změně teploty začne po několika sekundách opět korektně reagovat. To však uživatelé nepotvrzují a shodují se, že spolehlivým receptem je zmíněné zamknutí a odemknutí přístroje.

V oficiálních pokynech k používání pak Apple uvádí, že mimo teplotní interval 0 až 35 stupňů Celsia, který nazývá komfortní zónou, mohou iOS zařízení vykazovat určité interakční změny, kterým se teplotním změnám přizpůsobují. Velmi nízké teploty mohou kvůli poklesu napětí výrazně snížit výdrž baterie. Chování článku se pak vrátí do běžného režimu v okamžiku, kdy bude okolní teplota výrazněji nad bodem mrazu.

Praskání reproduktoru

Další opakovaně hlášenou nectností přístroje je praskání reproduktoru při hlasitém přednesu. Zatímco někteří parazitní zvukové projevy zaznamenali až při maximální hlasitosti, jiní si jich všímají již při 70procentní úrovni, což je dost nepříjemné.

Uživatelé si stěžují také na praskající reproduktor

Neděje se tak bohužel jen při přehrávání multimediálního obsahu, pazvuky totiž snižují i kvalitu hovoru při hlasitém odposlechu. Tímto neduhem je postižena třeba i vestavěná aplikace budíku.

Podle serveru The Inquirer Apple kusy s defektním reproduktorem automaticky mění za nové. Stejně jako u předchozích problémů platí, že uživatelé za své peníze chtějí přístroj bez skrytých vad a množící se problémy ukazují, že iPhone X není zcela bezproblémový přístroj. Nutno však říci, že se jich v krátkém čase prodalo několik milionů kusů, a tak není občasný výskyt anomálií nic mimořádného.