Jaromír Jágr z Calgary v šanci před washingtonským brankářem Bradenem Holtbym.

Jaromír Jágr z Calgary v šanci před washingtonským brankářem Bradenem Holtbym. | foto: AP

Jágr asistoval u výhry Calgary, v dresu poražených se prosadil Vrána

• 50
Hokejisté Calgary navázali na sobotní venkovní výhru z Philadelphie dalším úspěchem z ledu soupeře, když v pondělí porazili 4:1 Washington. Jednou asistencí se na výsledku podílel i rekordman Jaromír Jágr, za domácí u jediné trefy asistoval pro změnu mladík Jakub Vrána. V dalším duelu Tomáš Hertl přispěl k vyrovnávací trefě San Jose, které ovšem nakonec nezvládlo nájezdy s Anaheimem.

Nedávný debakl 2:8 od Detroitu, kterým zahájili šestizápasovou sérii venkovních startů, hokejisté Calgary dokázali podruhé za sebou odčinit. Po sobotním obratu na 5:4 po prodloužení proti Philadelphii v pondělí dokázal kanadský celek výsledkem 4:1 vyloupit led Washingtonu.

Po dvou startech bez bodového zápisu se na tom jednou asistencí podílel i Jaromír Jágr, jenž v 47. minutě asistoval s Mikaelem Backlundem u trefy od modré čáry z hole kapitána Marka Giordana. Česká „68“ navíc v době střely zakryla výhled brankáři Bradenu Holtbymu, jenž tak inkasoval v utkání počtvrté. Jágr (14:43, 0+1, +1) se tak zlepšil na 6 bodů 1+5 z dosavadních 11 startů za kanadský celek.

Jako první však v utkání skórovali domácí. Washington poslal do vedení už po 62 vteřinách hry Lars Eller. Skvělou práci odvedl Jakub Vrána (10:59, 0+1, +1, 2 střely), který přebruslil obránce a zpoza brány zpětnou přihrávkou našel volného dánského centra. V dalším průběhu se ale ukázaly ofenzivní hvězdy Calgary - Johnny Gaudreau a Sean Monahan. Oba si připsali po gólu a asistenci, v případě Gaudreaua šlo už o jeho rekordní desátý bodově vydařený start za sebou.

Flames z dané série sedmkrát vyhráli a 24letý Američan se tak postupně zlepšil na aktuálních 31 zápisů 10+21, což jej řadí na třetí příčku produktivity celé soutěže hned za skvělé duo Tampy Bay Nikita Kučerov (33 bodů) - Steven Stamkos (35 bodů). Ve třetí třetině pak ještě pojistili dvoubodový zisk Flames, v jejichž sestavě kromě Jágra nechyběl i Michael Frolík (15:50, -1, 3 střely), využitou přesilovkou Backlund a zmiňovaný Giordano.

Kromě produktivity Gaudreaua a Monahana stála za úspěchem Flames i dobrá hra v oslabení, když ubránili všechny tři přesilovky Capitals. Kapitán domácích Alex Ovečkin vypálil na Mika Smitha pět ran, na gól však čeká už šest posledních utkání.

První výhry sezony se jako poslední v celé soutěži dočkali hokejisté Arizony až ve 12. startu (30. října: 4:3 po prodloužení nad Philadelphií) a první výhry v řádné hrací době až na 21. pokus (16. listopadu: 5:4 nad Montrealem). Od úspěchu nad slavným kanadským celkem však Coyotes neznají nic jiného, než vítězství.

10. Rutta (Chicago) 20/9 (3+6)

Po dobytí arény Bell Centre totiž zvítězili i nad dalšími dvěma kanadskými celky. V sobotu Arizona překvapila po hattricku Anthony Duclaira 3:2 po prodloužení v Ottawě a v pondělí si připsala v součtu pátou výhru sezony po výsledku 4:1 nad Torontem. S průběžnými 13 body sice Coyotes nadále platí za poslední tým Západní konference i celé soutěže, poslední vylepšení bodové bilance je ale přiblížilo nejbližším konkurentům v ligovém suterénu (14 bodů má Buffalo, 16 bodů Florida a Edmonton).

Za Toronto, které opět nenasadilo českého beka Romana Poláka (nehrající náhradník), se jako jediný prosadil v přesilovce James van Riemsdyk. Také hosté si pomohli přesilovkami, když využili hned dvě v podání Brendana Perliniho a Olivera Ekman-Larssona.

Arizona ve třetí třetině bránila těsné vedení 2:1 a dvakrát o něj malém přišla. V obou případech hrál hlavní roli tahoun Toronta Auston Matthews. Nejprve mu rozhodčí neuznali gól kvůli ataku brankáře a napodruhé nastřelil tyč. Při závěrečné snaze Maple Leafs bez brankáře pak zamířil do prázdné domácí klece Max Domi a poté ještě Tobias Rieder.

Po dvou zápasech v roli nehrajícího náhradníka se vrátil do sestavy New Jersey mladý útočník Pavel Zacha (9:40, +1, 2 střely). Zaujal pozici křídla ve druhé formaci uzdraveného centra Travise Zajaca a přispěl k výhře 4:3 po prodloužení na ledě Minnesoty.

Bodování NHL

Devils byli blízko úspěchu už v řádné hrací době. Nadějné vedení 3:1 ze třetí třetiny ale nakonec neudrželi, když Wild vrátil do hry dvěma góly z 52. a 59. minuty finský forvard Mikael Granlund. Prodloužení ovšem uťal už po 52 vteřinách hostující bek John Moore.

V závěru řádné hrací doby honili výsledek i hokejisté San Jose. V domácí partii s Anaheimem prohrávali po dvou inkasovaných brankách ze druhé třetiny těsně 1:2. Díky využité přesilovce z 49. minuty, kdy se podruhé v zápase prosadil Joonas Donskoi, se Sharks vytoužené trefy nakonec dočkali.

Tabulky NHL

Asistenci u klíčové akce si připsal i Tomáš Hertl (18:10, 0+1, +/-: 0, 4 střely). Za stavu 2:2 utkání dospělo do penaltového rozstřelu, který se protáhl až na devět sérií. V té rozhodující právě český reprezentant Tomáš Hert nevyzrál na brankáře Reto Berru a hostující Antoine Vermette, jenž nedávno oslavil jubilejní 1 000. start v NHL, proti Martinu Jonesovi rozhodl.

Výsledky NHL

San Jose Sharks - Anaheim Ducks 2:3N (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)pen. 3:4

Branky: 03:31 Donskoi (Couture), 48:19 Donskoi (Hertl, O'Regan) - 20:45 Perry (Montour, Rakell), 31:39 Rakell (Perry, Montour), Vermette. Rozhodčí: Luxmore, Hanson – Miller, Amell.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – J. Ryan, Burns, Vlasic, Braun, Dillon, Heed – Labanc, J. Thornton, Pavelski – Donskoi, Couture, Hertl – Hansen, Tierney, Bødker – Meier, O'Regan, J. Ward.

Anaheim Ducks Berra (Gibson) – H. Lindholm, Manson, Beauchemin, Montour, Vatanen, Bieksa, Fowler – Rakell, D. Grant, Perry – Cogliano, Wagner, Silfverberg – N. Ritchie, Vermette, Roy – Liambas, Rasmussen, L. Shaw.

Minnesota Wild - New Jersey Devils 3:4P (0:1, 1:1, 2:1 - 0:1)

Branky: 21:32 Niederreiter (Mikael Granlund, M. Koivu), 51:14 Mikael Granlund (Spurgeon, M. Koivu), 58:24 Mikael Granlund (Suter, E. Staal) - 18:32 Henrique (Gibbons, A. Greene), 27:24 Santini, 47:19 Butcher (Henrique, Lovejoy), 60:52 J. Moore (Henrique, Hall). Rozhodčí: Skilliter, Jackson – Rody, Gibbs. Diváci: 19 048.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Spurgeon, Suter (A), Dumba, Brodin, Reilly, Quincey, Olofsson – Niederreiter (A), E. Staal, M. Foligno (C) – M. Koivu, Mikael Granlund, Zucker – Kunin, Eriksson Ek, Winnik – Ennis, Cullen, Stewart – Coyle.

New Jersey Devils Schneider (Kinkaid) – Santini, A. Greene (C), Severson, J. Moore, Lovejoy, Butcher – Palmieri, Hischier, Hall (A) – Bratt, Zajac (A), Zacha – Stafford, Boyle, Wood – Gibbons, Coleman, Henrique.

Nashville Predators - Winnipeg Jets 5:3 (1:1, 3:0, 1:2)

Branky: 03:31 Fiala (P. K. Subban, Arvidsson), 20:26 Johansen (F. Forsberg, Arvidsson), 31:32 Turris (Josi, Fiala), 39:02 Ekholm (Josi, Turris), 49:16 Bonino (P. K. Subban, Johansen) - 06:22 Perreault (T. Myers, Little), 50:39 T. Myers (Scheifele), 56:06 Perreault (Armia). Rozhodčí: Kozari, L'Ecuyer – Berg, Daisy.

Nashville Predators Rinne (Saros) – Josi, Ekholm, Jemelin, P. K. Subban, Irwin, Bitetto – F. Forsberg, Johansen, Arvidsson – Fiala, Turris, C. Smith – Åberg, Bonino, Järnkrok – C. McLeod, Sissons, Salomäki.

Winnipeg Jets Hellebuyck (S. Mason) – Morrissey, Trouba, Chiarot, Byfuglien, D. Kulikov, T. Myers – Connor, Scheifele, Wheeler – Ehlers, Little, Laine – Copp, Lowry, B. Tanev – Perreault, Hendricks, Armia.

Washington Capitals - Calgary Flames 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky: 01:02 Eller (J. Vrána, T. Wilson) - 04:49 J. Gaudreau (Monahan, D. Hamilton), 25:22 Monahan (J. Gaudreau, Tkachuk), 44:38 Backlund (D. Hamilton, Tkachuk), 46:39 Giordano (Backlund, Jágr). Rozhodčí: McIsaac, Joannette – Racicot, Nagy. Diváci: 18 506.

Washington Capitals Holtby (Grubauer) – Orlov, Niskanen, Orpik, Carlson, Chorney, Bowey – Stephenson, Bäckström, Oshie – Ovečkin, Kuzněcov, Smith-Pelly – J. Vrána, Eller, T. Wilson – Connolly, Beagle, Chiasson.

Calgary Flames M. Smith (Läck) – Giordano, D. Hamilton, Brodie, Hamonic, Kulak, Stone – J. Gaudreau, Monahan, Ferland – Tkachuk, Backlund, Frolík – S. Bennett, Jankowski, Jágr – Versteeg, F. Hamilton, Brouwer.

Toronto Maple Leafs - Arizona Coyotes 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 20:33 J. van Riemsdyk (Kadri, Marner) - 09:53 Perlini (Stepan, Keller), 38:17 Ekman-Larsson (Keller, Domi), 58:54 Domi (Dvorak, Duclair), 59:19 Rieder (Richardson, Hjalmarsson). Rozhodčí: Pollock, Rank – Heyer, Smith. Diváci: 19196.

Toronto Maple Leafs Andersen (McElhinney) – Hainsey, Rielly (A), N. Zajcev, Gardiner, C. Carrick, Borgman – W. Nylander, Matthews, Hyman – Komarov (A), Kadri, Marleau – Marner, Bozak (A), J. van Riemsdyk – Co. Brown, D. Moore, M. Martin.

Arizona Coyotes Raanta (Wedgewood) – Demers, Ekman-Larsson (A), Hjalmarsson (A), Goligoski, L. Schenn, Connauton – Rieder, Stepan (A), Perlini – Fischer, Richardson, Keller – Rinaldo, Dvorak, Domi – Duclair, Cousins, Martinook.

Buffalo Sabres - Columbus Blue Jackets 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky: 49:37 S. Reinhart (Antipin, R. O'Reilly), 56:28 E. Kane (Eichel, Scandella) - 24:14 Dubois (Bjorkstrand, Nutivaara), 45:47 Panarin (Nutivaara), 49:24 Jenner (Atkinson, Dubinsky). Rozhodčí: Chris Schlenker, Brad Meier. Čároví: David Brisebois, Mark Shewchyk. Diváci: 16551.

Buffalo Sabres Lehner (Ch. Johnson) – Scandella, Falk, McCabe, Beaulieu, Gorges, Antipin – Girgensons, Eichel (A), Pominville – E. Kane, R. O'Reilly (A), S. Reinhart – B. Pouliot, Jo. Larsson, Okposo (A) – Nolan, Criscuolo, Griffith. Hlavní trenér: Phil Housley.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – Werenski, S. Jones, J. Johnson (A), D. Savard, R. Murray, Nutivaara – Panarin, N. Foligno (C), Bjorkstrand – Jenner (A), Dubinsky, Atkinson – Motte, Dubois, J. Anderson – Milano, Schroeder, Hännikäinen. Hlavní trenér: John Tortorella.