Zeman v Soči jednal s Putinem. V Sýrii jste zvítězili, gratuloval

  • 1900
Prezident Miloš Zeman v úterý v černomořském letovisku Soči jednal s Vladimirem Putinem. Zahájil tak pětidenní státní návštěvu Ruska. Oba státníci se zaměřili zejména na hospodářskou spolupráci. Debatovali rovněž o situaci v Sýrii a řešení ukrajinské krize.

Závěry jednání Putin a Zeman přednesli na tiskové konferenci, která začala po jedné hodině odpoledne. Jako první zmínili situaci v Sýrii. „V Sýrii jste zvítězili. On (Asad) má pod kontrolou skoro celé syrské území vyjma malých oblastí. Nakonec, je to demokraticky zvolený prezident,“ řekl Zeman podle ruské agentury TASS. 

Putin na to odpověděl: „Máte pravdu. Je pravda, že přes 98 procent syrského území mají pod kontrolou syrské jednotky. V Sýrii jsou stále ohniska odboje, ale díky útokům našeho letectva a syrských spojenců se zmenšují,“ odvětil podle TASS Putin.

Tlumočení do češtiny

Setkání Miloše Zemana a Vladimira Putina se neobešlo bez tradičního popíchnutí přítomných novinářů. Zeman totiž při jednání odmítl tlumočení do češtiny a po celou dobu hovořil rusky. Argumentoval tím, že novináři by rusky měli umět.

Předmětem jednání byla také kooperace v energetice včetně jaderné a průmyslu, zejména automobilovém, prozradil Putin. Rozhovor se týkal rovněž humanitární spolupráce, dodal a zvlášť zdůraznil vděčnost ruské strany za udržování hrobů sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa na konci druhé světové války.

Putin Zemana seznámil s ruským pohledem na řešení ukrajinské krize. Oba státníci se podle ruského prezidenta shodli na nezbytnosti normalizace styků mezi Evropskou unií a Ruskem.

Zeman během rozhovorů informoval Putina, že během nynější velké mise českých podnikatelů budou podepsány smlouvy za zhruba 20 miliard korun. Znovu zdůraznil svůj odpor vůči praxi mezinárodních sankcí, a to včetně odvetných sankcí Ruska vůči EU. „Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, nevím, zda se sankce týkají i piva,“ upozornil český prezident. „Pivo bude,“ poznamenal Putin.

Zeman vyjádřil naději, že budou pro české badatele otevřeny ruské archivy, které by mohly osvětlit některé aspekty společných dějin. Uvedl, že během návštěvy odevzdá státní vyznamenání několika ruským válečným veteránům. V této souvislosti varoval před překrucováním dějin, k němuž se podle něj někteří lidé uchylují. „Jsou to jen ubožáci,“ řekl český prezident.

Lebka svaté Ludmily

Zeman poukázal na početnou delegaci českých podnikatelů, kteří s ním do Ruska přijeli. Zároveň vyslovil politování nad tím, že „z technických, nikoli ideologických“ důvodů nebylo možné přivézt lebku sv. Ludmily, kterou uctívá i ruské pravoslaví. Lebka měla být podle původních plánů vystavena na dva dny v některém z moskevských chrámů.

Jednání prezidentů se uskutečnilo ve dvou kolech: v užším a širším složení delegací. Zemana k Putinovi doprovázeli prezidentův kancléř Vratislav Mynář, ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák a prezidentův hlavní poradce Martin Nejedlý, kritizovaný Zemanovými odpůrci za dřívější vztahy s ruským podnikatelským prostředím. 

Za ruskou stranu byli přítomni poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě před jednáním obou státníků ocenil politickou moudrost a autoritu Zemana i zájem, který má český prezident o rozvoj česko-ruských vztahů. „Takový zájem je dnes na evropském kontinentu upřímně řečeno působivý,“ konstatoval mluvčí.

Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru informoval, že Putin Zemanovi věnoval originál Obnoveného zřízení zemského z roku 1627.

21.listopadu 2017 v 14:22, příspěvek archivován: 21.listopadu 2017 v 14:59

Mimořádný dar České republice od prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Originál Obnoveného zřízení zemského z roku 1627. https://t.co/lBvGLIBaHV

Odpoledne český prezidentský speciál zamíří do ruské metropole Moskvy, kde bude ve středu státní návštěva pokračovat.

Nejvíce proruský státník v Evropě

Ruská média v úterý k zahájení státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana připomínají jeho vstřícný postoj k Rusku, některé komentáře Zemana označují za nejvíce proruského státníka v Evropě. 

Agentura RIA Novosti připomněla, že Zeman v minulosti nejednou vyzval ke zrušení protiruských sankcí Západu, které označuje za vzájemně nevýhodné. Dával najevo, že v této otázce počítá s aktivní pomocí Andreje Babiše, který se snaží sestavit novou vládu. 

Areál Bočarov ručej

Místem rozhovoru Zemana s Putinem se stal areál Bočarov ručej, rozlehlá prezidentská rezidence v údolním lesoparku při pobřeží Černého moře. Za sovětské éry byla místem letního odpočinku komunistických vůdců včetně Nikity Chruščova nebo Leonida Brežněva, ale také mnoha státníků "socialistického tábora".

Dnes je Bočarov ručej Putinova oficiální a stále oblíbenější rezidence, kam ruský prezident pravidelně zve zahraniční návštěvy. Před zahájením zimní olympiády v Soči nechal Kreml areál přestavět; tato přestavba má podle ruských médií pokračovat, chystají se prý projekty za téměř dvě miliardy rublů.

Ruské vysílání Rádia Svoboda citovalo slova politologa Ivana Preobraženského, že role Miloše Zemana v českém státním uspořádání je velmi omezená. „Zeman šíří myšlenky, o nichž se nezmiňuje žádný evropský politik. Snaží se nastolit takovou cestu řešení konfliktů kolem Krymu, která by byla Rusku výhodná. V Kremlu velmi dobře vědí, že český prezident doma nehraje významnou roli, protože Česko je parlamentní republika,“ uvádí politolog.

„Zeman nerozhoduje, nenese odpovědnost za svá prohlášení. Proto může říci prakticky cokoli, a v tomto ohledu je teď pro Kreml velmi výhodný,“ soudí Preobraženskij.

Televizní kanál ruských nacionalistů Cargrad v komentáři uvedl, že Zemanova cesta do Ruska je nepochybně součástí jeho kampaně k lednovým prezidentským volbám, v nichž kandiduje. Dnešní setkání s Putinem podle něj přinese Zemanovi v České republice politické body.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video