Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ves, kde je Mladič za hrdinu. V Božanoviči čekají na rozsudek tribunálu

  15:04
Generál Ratko Mladič si už ve středu vyslechne rozsudek Mezinárodního trestního tribunálu, kde má být souzen za zločiny spáchané během války v Jugoslávii. V rodné vesnici Božanoviči ho však vnímají jako hrdinu. Místní tvrdí, že celý proces je vykonstruovaný. Svému rodákovi hodlají postavit památník.

Vesnička Božanoviči, která leží v dnešní Bosně a Hercegovině, pomalu, ale jistě vymírá. Mladí se odstěhovali do Sarajeva s vidinou lepšího života. Nejstarší generace přežívá z chabého důchodu. Přivydělává si prodejem mléka a masa. Málokdo by na první pohled hádal, že se zde kdysi narodil generál Ratko Mladič, který se stal temným symbolem války v Jugoslávii.

Srebrenický masakr

Dobytí východobosenské Srebrenice srbskými jednotkami a následný masakr tisíců lidí se stal jedním z tragických vrcholů tříleté občanské války. Srbské jednotky Srebrenici obsadily v době, kdy platila za "bezpečnou zónu OSN". Ženy, děti a starce dopravily na muslimská území, ale 8000 mužů a chlapců v červenci 1995 zmasakrovaly.

Nizozemští příslušníci mírových jednotek tomu nedokázali zabránit. Nebylo jich dost a neměli dostatek zbraní. Ostatky obětí tohoto masakru byly později nalezeny v různých masových hrobech a identifikovány pomocí analýzy DNA. Řada lidí se ale dodnes pohřešuje. Krveprolití ve Srebrenici je považováno za nejhorší masakr v Evropě od 2. světové války.

Svět Mladiče odsuzuje za páchání krutostí a zločinů proti lidskosti. Ve středu si vyslechne po letech na útěku i ve vězení rozsudek před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. V Božanoviči však na svého rodáka nedají dopustit. Oslavují ho jako hrdinu. Mladič zde má svou vlastní ulici. Jeho portrét shlíží ze stěny většiny domácností. Zdobí i místní hospodu.

„On nic neudělal, to ti ostatní. Náš generál je kolosem, velkým a dobrým člověkem,“ míní jeden ze štamgastů Zoran Mladič, který tvrdí, že je bratrancem nechvalně proslulého generála. Nějaké příbuzenské vztahy s Mladičem zde má ostatně takřka každý. Na svého nejslavnějšího rodáka vzpomínají jako na dobrého pracanta, který se sem často vracel a pomáhal při sklizni.

Portrét Mladiče zdobí většinu domů.

Mladič zde má i vlastní ulici.

„On nikdy nikoho nezabil. Během války tady dokonce shromáždil muslimy a varoval je, kdy musí odejít,“ popisuje další bratranec Mladiče jménem Duško. Vesničané se podle něj obávají, že Mladiče si bude svět pamatovat jen jako válečného zločince. Podobně jako tomu bylo v případě Slobodana Miloševiče.

„Pokud se to stane, postavme mu tady památník a sepíšeme, jak to bylo ve skutečnosti. To, co se děje teď, pravdou není. Všechno je to lež. Generál je nevinný,“ tvrdí Mile Mladič, další z řady bratranců souzeného generála.

Od soustružníka do armádních řad

Jméno dnes 74letého generála Ratka Mladiče se stalo symbolem pro krutosti, které byly spáchány během války v bývalé Jugoslávii. Mladič se přitom stal jedním z nejvíce nenáviděných i obávaných velitelů vlastně náhodou.

V Božanoviči už žije převážně jen starší generace.
V Božanoviči už žije převážně jen starší generace.

Mladič se sice v Bosně, tedy v jednom z jejích mnoha chudých horských krajů, v roce 1943 narodil. Většinu života ale strávil jinde. Jeho otec padl v řadách Titových partyzánů těsně před koncem války a Ratka se sestrou a mladším bratrem vychovávala jen matka. Vrstevníci vzpomínají na Mladiče jako na předčasně vyspělého hocha, který se od mala staral o rodinný dobytek.

Ratko Mladič - bosenský řezník a symbol krvavého rozpadu Jugoslávie

Na živobytí si krátce vydělával jako soustružník v Sarajevu. Pak patnáctiletý Ratko Mladič narazil na inzerát nabízející studium na vojenské průmyslovce v Zemunu u Bělehradu. A uniformu Mladič nosil dalších víc než 35 let. 

V roce 1961 se zapsal na vojenskou akademii, kde patřil mezi nejlepší studenty, a o čtyři roky později začal ve Skopje důstojnickou kariéru. Do začátku 90. let vystřídal v Makedonii několik jednotek a pomalu postupoval po služebním žebříčku.

Božanoviči je rodištěm Ratka Mladiče

V Božanoviči už žije jen starší generace.

Začátkem roku 1991 Mladič krátce působil v dočasně zklidněném Kosovu a pak už přišlo převelení do Chorvatska. Sám Mladič podle vzpomínek pamětníků utrpěl během bojů u města Sinj lehčí střelné zranění a od té doby téměř neodkládal těžkou neprůstřelnou vestu, která se stala nezbytnou součástí jeho image. 

V říjnu 1991 byl ambiciózní Mladič povýšen na generálmajora, stále ale byl jen neznámým důstojníkem. Už od studia na vojenské škole jej ale provázela pověst o nadání pro strategické umění.

Začátkem května 1992 převzal velení jednotek Jugoslávské lidové armády (JNA) v Bosně. Vývoj v té době běžel překotným tempem a tak už 12. května 1992 stanul Mladič také v čele štábu čerstvě založeného Vojska Republiky srbské (VRS), které převzalo výzbroj i vojáky od JNA.

Dirigent masakru ve Srebrenici

Někteří lidé, kteří Mladiče blíže poznali, tvrdí, že masakr ve Srebrenici v červenci 1995 nepřímo způsobila i sebevražda jeho dcery. Studentka medicíny Ana si vzala život v březnu 1994 otcovou pistolí, když se prý dozvěděla o jeho roli v etnických čistkách. 

A generálplukovník (povýšen byl v červnu 1994) Mladič se po její smrti zatvrdil. V roce 1995 ale jím vedená armáda již ani přes braní rukojmí z řad vojáku OSN nestačila vzdorovat mezinárodnímu tlaku a chorvatsko-muslimské ofenzívě.

ICTY už v červenci 1995 Mladiče obvinil z válečných zločinů. Trvalo ale 16 let, než se objevil před soudci v Haagu. Z čela bosenskosrbské armády nedobrovolně odešel v listopadu 1996 - a pak se po něm slehla zem. Přes snahu mezinárodního společenství Mladič dokázal zejména díky pomoci bělehradských vojenských kruhů dlouho unikat spravedlnosti (jak žil Mladič na útěku se dočtete zde).

Starý nemocný muž, jen stín někdejšího mocného vojáka, byl zadržen v květnu 2011 na severu Srbska (více o jeho zatčení zde). Soud začal 16. května 2012 a procesní řízení skončilo závěrečnými řečmi obžaloby a obhajoby loni v prosinci.

Božanoviči leží jižně od Sarajeva

Božanoviči leží jižně od Sarajeva

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Pád zhýralého náměstka otřásl Moskvou. Pod Šojguem se houpe židle

25. dubna 2024

Premium Ruskou politickou scénu rozvířil největší korupční skandál od začátku války. Zatčení náměstka...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  19:40

Nejvyšší soud USA se poprvé zabývá otázkou, zda mají bývalí prezidenti absolutní imunitu vůči...

Trvalo to měsíc. Baltimore otevřel kanál pro lodě uvězněné po zřícení mostu

25. dubna 2024  19:34

Měsíc po zřícení přístavního mostu proplula nově otevřeným plavebním kanálem v Baltimoru první loď....

Chcete peníze? Máme otázky! Jourová jménem Bruselu griluje Ficovu vládu

25. dubna 2024  19:25

Nikdo si nepřeje, aby Slovensko přišlo o peníze z evropských fondů, řekla ve čtvrtek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...