První hádka poslanců. O členy výboru, který bude řešit vydání Babiše

  • 1109
Nově zvolení poslanci zamířili v pondělí poprvé do Sněmovny. Složili slib, vyfotili se a pak přišla i první hádka. O počet členů mandátového a imunitního výboru, který bude řešit i to, zda Sněmovna vydá šéfa ANO Andreje Babiše a lídra poslanců ANO Jaroslava Faltýnka ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Nakonec bude členů výboru devatenáct.

Osm členů výboru bude mít ANO, pět Demokratický blok (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN), po dvou Piráti a hnutí SPD, po jednom komunisté a sociální demokracie.

Až ve středu Sněmovnu čeká volba nového předsedy Sněmovny a v pátek volba místopředsedů. Jediným kandidátem do čela dolní komory parlamentu je Radek Vondráček z ANO. Jinou kandidaturu sněmovní volební komise ve stanoveném termínu neobdržela. Vondráček byl v minulém volebním období místopředseda Sněmovny. Pro středeční volbu má slíbené hlasy až od 137 poslanců ze čtyř stran a hnutí.

Poté se poslanci pohádali o to, kolik členů má mít mandátový a imunitní výbor a zda v něm budou zastoupeny všechny strany ve Sněmovně. Zda bude členů výboru třináct, patnáct, osmnáct nebo devatenáct. Strany do výboru nominují své zástupce a ti pak zvolí předsedu mandátového a imunitního výboru.

„Nikdy se nestalo, aby některá strana neměla svého zástupce v mandátovém a imunitním výboru,“ řekl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pravda, nikdy jich tady nebylo devět,“ dodal.

Komunisté navrhli, aby členů výboru bylo 13, sociální demokraté žádali o dva více, třetí návrh od STAN a Pirátů počítal s 18. Pokud by Sněmovna menší počet členů výboru schválila, nedostal by se do něj žádný zástupce STAN, včetně Petra Gazdíka, který je možným kandidátem do čela výboru.

Pirát Michálek: Mandátový výbor nemá vést kvaziopozice

Proti návrhu komunistů vystoupil předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Řekl, že je z toho vidět patrná snaha, aby výbor, který bude mimo jiné znovu řešit vydání Babiše a Faltýnka, vedl komunista, podle Michálka zástupce „kvaziopozice“ proti vznikající menšinové vládě.

Když to vypadalo, že se rozpadne schůze hned první den, komunisté ustoupili a Sněmovna odhlasovala, že mandátový výbor bude mít 19 členů, a zastoupeny v něm tak budou všechny strany.

Slib poslance před tím jako první podepsal dosavadní předseda Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD a pak i všichni ostatní. 

Komunisté potvrdili podporu pro Vondráčka

Podporu Vondráčkovi do čela Sněmovny jako zástupci strany, která vyhrála ve volbách, již před schůzí po své poradě znovu potvrdili komunisté. Ti také zatím jako jediní zvažují toleranci Babišovy menšinové vlády.

ANO má ve Sněmovně 78 poslanců, komunisté 15. V pondělí jim ve Sněmovně chyběl místopředseda Jiří Dolejš, jehož strana místo ustavující schůze poslala do Jižní Ameriky na jednání komunistů v Brazílii.

Podporu Vondráčkovi slibuje také SPD Tomia Okamury s 22 křesly a Piráti také s 22 poslanci. Původně chtěl kandidovat i šéf ODS Petr Fiala, ale nakonec svou kandidaturu stáhl a jeho strana spolu s KDU-ČSL, TOP 09 a hnutím STAN vytvořila „Demokratický blok“, který chce jednat s ANO o rozdělení pozic ve Sněmovně.

Místopředsedů dolní komory má být pět - Okamura, Hamáček, šéf KSČM Vojtěch Filip, Vojtěch Pikal od Pirátů a zástupce ODS, nejspíš Fiala. Demokratický blok si také nárokuje dva posty místopředsedů Sněmovny a strany v něm sdružené téměř jistě v tajné volbě nedají podporu Okamurovi a šéfovi komunistů. ANO, komunisté, SPD a Piráti mají ale dohromady tolik hlasů (137), aby tato uskupení společně prosadila svou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue