Čínské Ofo vyrazilo do boje o pražské cyklisty. V ulicích Prahy chce mít za rok...

Čínské Ofo vyrazilo do boje o pražské cyklisty. V ulicích Prahy chce mít za rok 3000 kol k zapůjčení. | foto: Ofo

Praha chce, aby sdílená kola byla levná jako jízda tramvají. Regulace nechystá

  • 156
Mezi firmami, které v ulicích Prahy půjčují kola, se potichu mluvilo o regulaci tohoto byznysu. Pražský magistrát to nepotvrdil a sdílená kola v ulicích vítá jako doplněk k MHD. Chce proto, aby jízda po Praze na kole byla cenově zvýhodněna třeba jako cesta tramvají.

Byznys se sdílenými koly se letos v Česku rozjíždí ve velkém a láká řadu investorů. Prahu si začínají rozdělovat růžová Rekola a žluté bicykly čínské Ofo. (čtěte Z pražských ulic se stane půjčovna kol)

Už v příštím roce chce mít Ofo v pražských ulicích na tři tisíce kol. Nyní jich má tři sta pouze na Praze 7. S boomem tohoto byznysu zaznívají i obavy, aby situace nedopadla jako v Číně. Některá města doslova zaplavila kola k vypůjčení od mnoha firem, která zaplnila bulváry a chodcům překážela v pohybu.

Praha nečeká, že by problémy mohly nastat i zde a nechystá proto zatím žádné regulace. Některá světová města například začala rozdávat firmám licence na maximální počet kol v ulicích.

„Regulace ze strany města je možná, pouze pokud povede ke zlepšení situace. Vzhledem k tomu, že stávající rozsah v Praze nevytváří nadměrné riziko a nelze nyní ani odhadnout, jak přesně se bude situace vyvíjet, nelze ani říct, zda a jakým způsobem budeme systém regulovat,“ uvedl pro iDNES.cz zastupitel hlavního města Petr Dolínek.

Dodal však, že moc cest pro regulaci nevidí, protože provoz jízdních kol je zcela legální, pokud se kola používají v souladu se zákonem. Bicykly se nesmí poutat k pevným překážkám, které jsou součástí veřejného majetku, jako jsou zábradlí, kandelábry apod. Nesmějí překážet provozu ani na chodníku.

„Zde jsme připraveni využívat standardní postup, kdy městská policie může v rámci svých kompetencí sankcionovat každého cyklistu, který bude kolo používat nebo odkládat v rozporu se zákonem,“ řekl Dolínek.

Kola jako doplněk MHD

Bikesharing vnímá Praha jako vhodný doplněk k MHD. A naznačuje, že by kola měla být cenově výhodná jako veřejná doprava. Rada v nejbližší době projedná podmínky spolupráce, které si město chce klást nad rámec zákona. Z tohoto rámce chce vycházet v jednání s firmami, která kola zapůjčují.

Dolínek naznačil představu, že služba by měla být cenově zvýhodněná. „Součástí případné dohody určitě budou i podmínky na kvalitu služby, bezpečnost a zvýhodnění držitelů předplaceného jízdního PID, protože vidíme velký potenciál v rozvoji cyklistiky jako doplňku stávající MHD,“ uvedl pro iDNES.cz.

O požadavku města na cenu této služby se dříve pro MF DNES zmínil Jakub Ditrich, manažer společnosti ekolo.cz, který čínskému startupu Ofo pomáhá s expanzí na českém trhu: „Od pražského magistrátu máme zatím jedinou, neoficiální zprávu – chtějí, aby naše služba stála deset korun za půl hodiny.“ (čtěte Jsme McDonald’s pro jízdu na kole, říká manažer, který rozjíždí sdílení kol)

Firmy se sdílenými koly vidí problém v tom, že v Praze chybí infrastruktura a stojany na odkládání kol. Magistrát namítá, že město cykloturistiku podporuje, připouští však, že s cyklostojany je problém. „Nabízíme městským částem možnost instalace stojanů na kola v místech, kde si městské části požádají. Bohužel přístup řady městských částí, zejména v centrální části Prahy, k těmto nabídkám je velmi vlažný,“ uvádí.

19. listopadu 2017

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv