Mugabe rezignuje na post prezidenta výměnou za imunitu, tvrdí CNN

  • 34
Zimbabwský prezident Robert Mugabe přistoupil při rozhovorech s armádou na to, že rezignuje. Výměnou vyjednal pro sebe a pro svou ženu Grace úplnou imunitu. V pondělí dopoledne to uvedla s odkazem na své zdroje americká televizní stanice CNN. Mugabe zatím rezignaci oficiálně neoznámil a o jeho sesazení tak bude jednat parlament.

Server CNN se odvolává na zdroj z vysokých vládních kruhů. Podle něj Mugabe svou rezignaci podmínil celou řadou požadavků. Mimo absolutní imunity pro sebe a svou manželku by si měl rovněž udržet i veškerý soukromý majetek. O tom, že Mugabe s rezignací souhlasí, informovaly dva vysoce postavené vládní zdroje v neděli večer bez podrobností i agenturu Reuters.

Puč v Zimbabwe

Rezignace Mugabeho se očekávala už při jeho nedělním projevu (více z projevu zde). V neděli však prezident Zimbabwe ještě odstoupení neohlásil. Zdroj CNN tvrdí, že projev měl pouze ubezpečit veřejnost o ústavnosti kroků, které podnikla armáda. 

Formální rezignaci musí Mugabe zaslat předsedovi parlamentu. Armáda dala Mugabemu čas na oficiální oznámení rezignace do pondělních 11:00 SEČ. Vedení vládnoucí strany strany po nedodržení lhůty oznámilo, že proces odvolání Mugabeho by měl zabrat dva dny, parlament jej spustí na úterní schůzi

Dlouhá cesta k odvolání

Případné odvolání prezidenta nejprve posoudí zvláštní výbor obou komor parlamentu na základě jejich společné rezoluce přijaté v obou komorách prostou většinou hlasů. 

Pokud se výbor vysloví pro odvolání prezidenta kvůli jeho vážnému pochybení, porušení ústavy, neschopnosti ústavu prosazovat či hájit či na základě jeho nezpůsobilosti, náleží konečné slovo opět celému parlamentu. Hlava státu je v takovém případě odvolána společnou rezolucí, která v obou komorách musí získat nejméně dvoutřetinovou podporu.

Šéf vlivných válečných veteránů Chris Mutsvangwa uvedl, že se obrátí na soud, aby postup armády proti prezidentovi legalizoval. Zimbabwská armáda zadržela autoritativního prezidenta Roberta Mugabeho i jeho manželku Grace minulý týden ve středu. Zároveň takřka bez odporu převzala moc v zemi. Armádní velení několikrát zopakovalo, že se nejedná o puč.

Symbol minulosti a spekulace o nástupci

Nejstarší vládnoucí prezident na světě se k moci dostal v roce 1980. Sedm let zastával pozici premiéra. Pak byla tato funkce zrušena a Mugabe se stal prezidentem. V průběhu let vyhrál celkem pět voleb. O jejich legitimnosti pochybují mezinárodní pozorovatelé i zimbabwská opozice.

Mugabe Do politiky vstoupil v roce 1960. Podílel se na založení Afrického lidového svazu Zimbabwe (ZAPU), později stál i u vzniku Afrického národního svazu Zimbabwe - Vlastenecké fronty (ZANU-PF). Od 1980 byl předsedou ZANU-PF.

Takřka po celou dobu vlády se na Mugabeho snáší kritika kvůli porušování lidských práv. Od roku 2002 platí proti Harare sankce za porušování lidských práv a zásad demokracie v této africké zemi. Opozice Mugabemu vyčítá ekonomické zruinování někdejší „obilnice Afriky“. Kritiku Západu i mnohých afrických států Mugabe vždy ignoroval. Za příčinu všeho zla v zemi označuje bývalou koloniální mocnost Británii.

Krátce po středečním převzetí moci armádou se začalo spekulovat, kdo Mugabeho nahradí ve funkci. O prezidentský úřad dlouho usilovala jeho manželka Grace. Vzhledem k aktuálnímu vývoji však bude Zimbabwe zřejmě vládnout někdo jiný. Největší šance má Emmerson Mnangagwa, někdejší viceprezident, který je členy opozice kritizován za krvavou minulost (více o něm se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video