Soud zprostil Lukáše Nečesaného obžaloby, pak musel tišit jásot rodiny

  • 811
Nový senát Krajského soudu v Hradci Králové zprostil Lukáše Nečesaného obžaloby z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Státní zástupkyně pro něj žádala 13 let vězení, což byl trest uložený už dříve. Na místě se odvolala.

Hradecký krajský soud se kauzou zabýval už počtvrté, avšak nyní v novém složení senátu. Změnu nařídil Nejvyšší soud v Brně, který opakovaně poukázal na chyby v dřívějším průběhu kauzy, kdy soudy vždy uznaly vinu obžalovaného. 

Nový senát pod vedením Miroslava Mjartana však dal za pravdu obhajobě, která tvrdí, že některé důkazy vinu Lukáše Nečesaného přímo vylučují. 

„Nebylo prokázáno, že tento skutek způsobil obžalovaný,“ řekl Mjartan.

Po vyřčení osvobozujícího rozsudku vypukl v jednací síni jásot. Rodina a podporovatelé Lukáše Nečesaného hlasitě oslavovali úspěch, až je musel předseda senátu tišit. Teprve poté mohl pokračovat v odůvodnění verdiktu. V něm přiznal, že bylo těžké obžalovaného zprostit viny.

„Je třeba si říci, že se rozhoduje už po několikáté a také do věci dvakrát zasáhl Nejvyšší soud v Brně, který důkazy odznačil za nevěrohodné. V novém hlavním líčení se však důkazy nezměnily. Musíme se řídit pravidly ústavy,“ uvedl Miroslav Mjartan, který upozornil zejména na presumpci neviny.

„Důkazní břemeno nese stát, vina obviněnému musí být prokázána bez pochybnosti. V tomto okamžiku se tu objevil důkaz proti důkazu, je tedy povinností soudu takto rozhodnout,“ zdůvodnil verdikt předseda senátu.

Soud uznal, že námitky obhajoby byly přiléhavé. Jde hlavně o vyhodnocení pachových stop, časovou osu událostí a věrohodnost poškozené. Podle soudu to, co líčí, nemusí být skutečnou vzpomínkou na událost. V odůvodnění se zabýval také znaleckými posudky na paměť kadeřnice.

„My jsme tento rozsáhlý materiál vyhodnotili tak, že amnézii u poškozené nelze vyloučit. Pachatele neoznačila přímo, dokonce dvakrát označila osobu jinou. V zásadě lze zcela připustit (námitky obhajoby, pozn. red.) a vyjít ve prospěch obviněného. Pro prokázání viny je potřeba vyšší stupeň a to je slovíčko: muselo to tak být (bez pochybností pozn. red.),“ řekl Mjartan a upozornil také na to, že její výpověď se neshodovala s dalšími svědky.

Znalci podle soudu neoznačili Nečesaného za agresivní osobu. Připomněl sice jeho problémy s drogami, dluhy i lajdáctví. Odmítl však, že by to znamenalo, že musel spáchat skutek, který je mu kladen za vinu. 

„Je možno uzavřít, že jeho schopnosti jsou průměrné a vyrovnané. Agresivita u něho nepřekračuje průměr. Netrpí žádnou psychózou, závislostí,“ řekl soudce.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová se na místě odvolala. S novináři však po rozsudku nemluvila. V závěrečné řeči řekla, že podle ní je Nečesaný jediným možným pachatelem útoku, který se stal v únoru 2013 v hořickém kadeřnictví.

Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři. Kadeřnice nejprve trpěla ztrátou paměti, později však Lukáše Nečesaného několikrát označila za pachatele (více v článku Poznala jsem ho podle úsměvu, ukázala na Nečesaného napadená kadeřnice).

Podle obžaloby byly motivem peníze: „Obžalovaný byl odstěhován k prarodičům za braní drog. Rodiče mu dali sto korun na den, měl v té době dluhy, neměl schopnosti hospodařit a peníze potřeboval,“ uvedla v závěrečné řeči státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Rodina Lukáše Nečesaného od počátku vinu odmítá a tvrdí, že policie zmanipulovala důkazy. Nečesaný přiznal, že v kadeřnictví krátce před činem byl, aby se nechal ostříhat před schůzkou se svou přítelkyní. Tvrdí však, že kadeřnice ho odmítla, a tak odešel. 

„Byl jsem prostě v nesprávný čas na nesprávném místě. Je mi líto, co se stalo, ale já to nebyl,“ řekl ve své závěrečné řeči Lukáš Nečesaný.

Útočil Nečesaný? Podívejte se na reakci napadené kadeřnice:

23. února 2016

Dvakrát ve vězení

Nečesaný dostal v Hradci dvakrát za sebou 16 let vězení a potřetí o tři roky nižší trest. Pokaždé se odvolal. Odvolací vrchní soud poprvé na přelomu roku 2013 a 2014 rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Podruhé v létě 2014 rozsudek potvrdil, ale trest snížil na 13 let. Lukáš Nečesaný tehdy nastoupil do vězení. Jeho advokáti však podali dovolání k Nejvyššímu soudu a požádali odstupující ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO), aby podala stížnost pro porušení zákona.

Je to jak kampaň organizovaného zločinu

Miroslav Antl, ČSSD

Senátor a bývalý státní zástupce Miroslav Antl.

Nejvyšší soud pak v květnu 2015 trest pro nedostatek důkazů zrušil a věc vrátil zpět hradeckému krajskému soudu. Nečesaného tehdy okamžitě propustil z vězení (psali jsme zde).

Při třetím projednávání, ale z pohledu státního zastupitelství nastal průlom: kadeřnice přímo v jednací síni před zraky desítek lidí označila jako útočníka Nečesaného. Hlavně na základě tohoto důkazu a pachových stop obžalovaného, které se našly na kabelce napadené ženy nebo na vypínači, soud dospěl k závěru, že pachatelem je Nečesaný. Krajský soud ho pak potrestal třináctiletým vězením (více si o třetím rozsudku přečtěte zde).

I proti tomuto rozsudku se advokáti odvolali, ale v srpnu 2016 vrchní soud verdikt za pokus vraždy potvrdil. Ale ani to nebyl konec.

Ještě před Vánocemi se Nečesaný ocitl na svobodě, kde měl vyčkat rozhodnutí Nejvyššího soudu (o propuštění jsme psali zde). Ten pak v březnu 2017 rozsudek zrušil a vrátil kauzu Krajskému soudu v Hradci Králové, aby případ znovu projednal nový senát.

Kauza nemá v novodobé historii českého soudnictví obdoby hlavně drsnou kampaní v médiích vedenou rodinou Nečesaných a najatými špičkovými právníky, kteří zpochybňují práci žalobců, soudů i policie. Za svého syna od počátku bojuje jeho otec Luděk Nečesaný, ředitel liberecké nemocnice, kterého mimo jiné stíhá policie v souvislosti s údajným předražením zdravotnických zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra.

,