EU věří ve stabilitu Německa. Steinmeier apeluje na odpovědnost stran

  • 309
Evropská komise má plnou důvěru v udržení stability a kontinuity v Německu i po krachu jednání o vládní koalici, uvedl mluvčí komise Margaritis Schinas. Německý tisk označuje aktuální situaci za politické zemětřesení. Prezident Frank-Walter Steinmeier očekává, že strany budou nadále ochotné k rozhovorům a zajistí stabilitu země.

Evropská komise plně důvěřuje tomu, že bude udržena stabilita a kontinuita v Německu i po krachu jednání o vládní koalici, řekl v pondělí mluvčí komise Margaritis Schinas. Nechtěl ale spekulovat o tom, jaké důsledky bude mít vývoj v Berlíně na evropskou politickou debatu, například o reformách eurozóny.

Reakce z Česka

Německo po krachu koaličních jednání mezi konzervativní CDU/CSU, liberální FDP a Zelenými směřuje k menšinové vládě nebo k předčasným volbám. Je o tom přesvědčen předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Dopady na českou ekonomiku kvůli situaci v Německu ale Babiš nečeká. „V Německu existuje stále velká síla středových stran a existuje shoda ve fiskálních a zásadních ekonomických věcech. Neshody vytváří migrace, radikální požadavky zelených ekologistů, otázky kolem další integrace EU a podobně," doplnil.

Předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Jan Farský upozornil, že povolební jednání v Německu mohou pokračovat mezi jinými stranami než dosud. "Dokud nebude vyhlášen termín předčasných voleb, koaliční jednání probíhají. Jakkoli mohou být složitá a téměř beznadějná," sdělil Farský. 

Na možnost dalších jednání, například se sociálními demokraty, upozornil i první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Osobně nemám pocit, že by se dělo něco v Evropě neobvyklého. Na řade jsou ještě jednání s SPD či pak předčasné volby," řekl Ženíšek. 

„Zcela respektujeme německý ústavní proces,“ poznamenal Schinas před novináři. Právě německá ústava je podle něj v podobných situacích zárukou stability a kontinuity, kterými se dosud německá politika vyznačovala. „Doufáme, že tentokrát tomu nebude jinak,“ dodal.

Německo je v Evropské unii v mnoha ohledech klíčovou zemí a postoj Berlína bude klíčový u návrhů, které se týkají změn a budoucí podoby eurozóny i celé Evropské unie. Debata o nich se nyní v EU rozbíhá nejen v souvislosti s nadcházejícím vystoupením Británie z Unie, ale i po francouzských prezidentských volbách, které na přelomu dubna a května vyhrál Emmanuel Macron silně podporující proevropskou agendu.

Ministři zahraničí nebo pro evropskou problematiku zemí EU, kteří se dnes shodou okolností setkávají v Bruselu, dávali ráno najevo, že by pro budoucí diskuse uvítali rychlý vznik německé vlády se silným mandátem.

Odpovědnost za Německo

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier očekává od politických stran připravenost k rozhovorům, aby v dohledné době mohla vzniknout nová vláda. „Stojíme před situací, která ještě v dějinách spolkové republiky, tedy za téměř 70 let, nenastala,“ uvedl Steinmeier v narážce na to, že nyní není vůbec zřejmé, jaká vláda by mohla vzniknout.

„Strany se ve volbách 24. září ucházely o odpovědnost za Německo; odpovědnost, kterou také podle představ ústavy není možné jednoduše přenést zpět na voliče. Tato odpovědnost daleko překračuje vlastní zájmy,“ řekl německý prezident, podle něhož by všichni zúčastnění měli znovu zvážit svůj postoj.

„Všechny politické strany zvolené do Spolkového sněmu jsou zavázány společnému blahu, slouží naší zemi,“ podotkl dále Steinmeier, který povede v příštích dnech rozhovory s vedením CDU/CSU, FDP a Zelených, ale i se stranami, u nichž není podíl na vládě kvůli programovým rozdílům vyloučen. Na mysli tím měl zřejmě především sociální demokracii.

Německá média označují jednání za „triumf nedůvěry“

„Je to politické zemětřesení, které uvrhává celý politický systém v Německu a také Evropskou unii do hluboké krize, možná dokonce do státní krize,“ napsal Christoph Seils na serveru německého politického měsíčníku Cicero.

Podle Seilse se teď Merkelová musí obávat o svou funkci předsedkyně vlády i šéfky Křesťanskodemokratické unie (CDU). Za sečtené pak označil dny Horsta Seehofera v čele Křesťanskosociální unie (CSU), která je sesterskou stranou CDU.

Personální a programové změny ale čekají i další strany, tvrdí komentátor s tím, že Zelení se v případě nových voleb možná znovu do parlamentu nedostanou. Za nejasné považuje Seils to, jak občané vyhodnotí počínání Svobodných demokratů (FDP), kteří koaliční jednání ukončili.

Jednání o německé vládě krachlo, země nejspíš míří k předčasným volbám

„Šanci posílit zavedený systém stran a obnovit důvěru v politické elity, šanci postavit mosty ve společnosti, jamajské strany (CDU/CSU, FDP a Zelení - pozn. ČTK), ale také SPD (sociální demokracie) propásly,“ dodal.

Jako „triumf nedůvěry,“ jenž naruší vážnost celého Německa, vnímá nezdar rozhovorů Armin Käfer z deníku Stuttgarter Zeitung. Vinu za krach jednání nelze podle něj nikomu jednoznačně přiřadit, bezprostřední škody ale prý nejvíce dopadnou na Merkelovou. Místo čtvrtého funkčního období v pozici kancléřky je nyní na odvolání, napsal na serveru listu.

Podle serveru Spiegel Online Merkelová bojuje o svoje politické přežití. Ztroskotání rozhovorů o nové vládě může být začátkem jejího konce, spekuluje Spiegel Online. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video