Ne Mugabeho dynastii. Zimbabwané v ulicích slaví svržení diktátora

  • 87
V ulicích zimbabwské metropole Harare od sobotního rána oslavují tisíce lidí. Jsou nadšení z téměř dokonaného svržení prezidenta Roberta Mugabeho. Toho od středy drží v domácím vězení armáda, která v zemi de facto převzala moc a její představitelé vyjednávají s autoritativním šéfem státu o jeho odstoupení.

Demonstranti v ulicích vyjadřují podle agenturních zpráv nedočkavost a naději, že jejich vystoupení urychlí oficiální konec Mugabeho vlády, obviňované ze zavinění kolapsu kdysi jedné z nejbohatších afrických ekonomik.

Lidé mávají národními vlajkami, zpívají, tančí a objímají vojáky, líčí atmosféru v Harare agentura Reuters. Mnozí nesou transparenty s nápisem „Ne Mugabeho dynastii“ nebo „Okamžitě odejdi ze Zimbabwe“, další zase mají státní vlajku. 

Klaksony aut hlasitě troubí. „Je to jako na Vánoce,“ líčí Zimbabwan Fred Mubay s tím, že lidé v jeho zemi dlouho trpěli a teď jsou konečně šťastní. Noviny podle britského Guardianu nesou titulky „Mugabe zahnán do kouta“.

„To jsou slzy štěstí,“ říká 34letý Frank Mutsindikwa. „Čekal jsem na tento den celý život. Konečně jsme svobodní.“ 

Odvolání Mugabeho žádá vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF), která připravuje rezoluci umožňující zahájení procesu jeho sesazení. 

Podle zdrojů agentury Reuters uspořádá ZANU-PF v neděli ráno zvláštní setkání ústředního výboru k odvolání třiadevadesátiletého prezidenta z funkce šéfa strany. Na schůzce má být vrácena funkce viceprezidenta navrátivšímu se Mnangagwowi a funkce šéfky Ženské ligy ZANU-PF má být zbavena Mugabeho manželka Grace.

Puč v Zimbabwe

Podle informací agentury Reuters opustila Mugabeho rezidenci Modrá střecha v Harare okolo 17:00 SEČ za bučení a skandování přihlížejících davů kolona vozidel. Není jasné, zda převážela i prezidenta. Popřely to ale zdroje agentury Reuters z místních bezpečnostních složek.

Do země se už vrátil Mugabeho rival Emmerson Mnangagwa, kterého si armáda zřejmě přeje jako nového prezidenta. Toho Mugabe 6. listopadu odvolal z funkce viceprezidenta, což vyvolalo současnou krizi. 

O Mnangagwovi se v minulosti hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Byl dlouholetým spolupracovníkem hlavy státu a někdejším šéfem bezpečnosti a těší se popularitě mezi armádními generály a válečnými veterány.

Ve čtvrtek agentury informovaly, že Mugabe nadále tvrdí, že zůstává jediným legitimním vládcem země, a nemíní dobrovolně odstoupit před volbami naplánovanými na příští rok.

Mugabe je prezidentem této bývalé britské kolonie na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize - země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

USA: Povolíme dovoz zvířecích trofejí ze Zimbabwe. Anebo ne

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa tento týden oznámila, že zruší zákaz dovozu zvířecích trofejí ze Zimbabwe a Zambie do Spojených států. Podle CNN  se dosavadní zákaz týká především slonů a dalších velkých afrických zvířat. 

Což by znamenalo, že by bohatí Američané znovu mohli v těchto zemích lovit. Ti to prostřednictvím organizace Safari Club International přivítali. Naposledy svou aktivitou přitom naštvali celý svět, když americký zubař v Zimbabwe zabil oblíbeného lva Cecila.

I nyní se proti zrušení zákazu lovit slony, zavedeného v roce 2014 tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou, zvedla vlna nevole. Na Twitteru  proti němu protestovala například Chelsea Clintonová, dcera Trumpovy rivalky v prezidentských volbách Hillary a exprezidenta Billa Clintona a velká ochránkyně slonů.

„K vzteku. Přibude kvůli tomu pytláctví, komunity (slonů) budou zranitelnější, ublíží to snahám o jejich ochranu,“ tweetovala Clintonová.

Počet slonů v divoké přírodě podle CNN klesl mezi lety 2007 a 2014 o 30 procent, navzdory všem snahám ochránců zvířat. Kvůli pytláctví v některých oblastech zmizelo dokonce až 75 procent slonů. Loni se počet divoce žijících slonů na celém světě pohyboval kolem 350 tisíc. Na začátku minulého století to byly celé miliony slonů.

K nadšeným lovcům ohrožených zvířat patří i rodina Trumpových. Server Gothamist před pěti lety přinesl fotografie, na kterých se Trump i jeho synové chlubí svými úlovky. Donald Trump mladší tehdy pravost fotografií nepopřel a na svou obranu uvedl, že tamní obyvatelé byli nadšení z masa, ke kterému se obvykle nedostanou.

Jeho otec, nyní už americký prezident, však v pátek večer na Twitteru uvedl, že rozhodnutí své administrativy povolit dovoz zvířecích trofejí pozdrží, dokud se neseznámí se všemi fakty ohledně ochrany zvířat.

18.listopadu 2017 v 01:47, příspěvek archivován: 18.listopadu 2017 v 11:38

Put big game trophy decision on hold until such time as I review all conservation facts. Under study for years. Will update soon with Secretary Zinke. Thank you!

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video