Jan Veselý (vlevo) z Fenerbahce smečuje do koše CSKA Moskva a ještě rázně...

Jan Veselý (vlevo) z Fenerbahce smečuje do koše CSKA Moskva a ještě rázně odstavuje Othella Huntera. | foto: Euroleague.net

Veselý vysázel 31 bodů, osobním rekordem pomohl k výhře nad CSKA

• 8
Jan Veselý poprvé v euroligové kariéře překonal třicetibodovou hranici. V osmém kole prestižní basketbalové soutěže pomohl 31 body k vítězství svého Fenerbahce Istanbul na palubovce CSKA Moskva 95:93 v prodloužení.

Výkon Veselého je o to cennější, že ho bránil Kyle Hines, nejlepší obránce soutěže za loňský rok. Jenže tentokrát si nevěděl rady s pohyblivostí českého pivota, který dobře sbíhal pod koš a dával snadné body. V první čtvrtině zaznamenal Veselý 13 z 24 bodů svého týmu. Deset minut mu stačilo na to, aby překonal střelecký průměr 12 bodů z této sezony.

Veselý zaznamenal také pět doskoků, asistenci, dva zisky, dvě ztráty a pětkrát byl faulován. V užitečnosti měl index 30, čímž těsně zaostal za svým nejlepším zápasem proti Realu Madrid z května 2015. Až v prodloužení přišel o sérii osmi proměněných trestných hodů za sebou.

Zápas se rozhodoval v poslední sekundě 45. minuty, výsledek určil Veselého italský spoluhráč Nicolo Melli dopichem s klaksonem. Že míč opustil Melliho ruku včas, muselo potvrdit video.

Hráči CSKA, vedoucího týmu Euroligy, prokázali velké odhodlání. Necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby prohrávali po Veselého smeči 75:82, přesto dokázali ještě otočit, když Sergio Rodriguez trefil trojku s faulem a proměnil i trestný hod. Na opačné straně mohl rozhodnout Brad Wanamaker, trefil však jen jeden ze dvou trestných hodů. Šlo se do prodloužení.

V něm Fenerbahce vedlo 91:86, jenže znovu pustilo domácí tým do hry a Nando De Colo šesti body svého týmu v řadě srovnal na 93:93. Poslední útok však zůstal hostům, Wanamaker z dálky netrefil, Melli však dostal míč do koše včas. Fenerbahce tak utnulo domácí neporazitelnost CSKA trvající 14 zápasů od prosince 2016.

K Veselému, který si do prodloužení nechal šest bodů a 31 body vylepšil 23bodový zápis z předloňského roku proti Maccabi Tel Aviv, se přidali Wanamaker se 13 body a devíti asistencemi, Melli s 11 body, Kostas Slukas s 10 body a devíti asistencemi a Gigi Datome s 10 body. Jason Thompson dodal sedm bodů a 12 doskoků.

Jan Veselý nastřílel CSKA 31 bodů:

„Byl to skvělý zápas a pro nás velmi důležitá výhra. Máme nový tým, který se stále sehrává a potřebujeme čas, ale tohle nám pomůže,“ uvedl Veselý pro klubovou televizi.

„Měli jsme vyhrát už v normální hrací době, ale zbytečně jsme si to zkomplikovali. Nakonec je to přeci jen výhra po výborném výkonu. Porazili jsme lídra soutěže, což nám dodá sebevědomí. Když budeme hrát jako v první půli, bude to dobré,“ řekl Željko Obradovič, trenér Fenerbahce.

Na domácí straně zaznamenal Rodriguez 20 bodů, De Colo se rozstřílel až v závěru a zapsal 18 bodů. Kyle Hines s Corym Higginsem se dostali na 17 bodů.

Pierre Oriola nastřílel bývalým spoluhráčům z Valencie 14 bodů a vedl Barcelonu k domácí výhře 89:71: Rozhodnuto bylo už po první půli, kterou Katalánci ovládli 50:32. Oriolovi pomáhali další pivoti Adrien Moerman (13 bodů) a Kévin Seraphin (12 bodů).

Nejlepším střelcem Valencie byl exbarcelonský Tibor Pleiss se 13 body, Will Thomas a Erick Green přidali po 10 bodech. Fernando San Emeterio však vyšel naprázdno a Bojan Dubljevič zvládl jen šest bodů.

Pierre Oriola (vlevo) z Barcelony kontroluje míč, Tibor Pleiss z Valencie ho už jen sleduje.

Crvené zvezdě Bělehrad se nedaří v ofenzivě, na půdě Olympiakosu Pireus prohrála 59:85 a klesla na poslední místo. Jejím jediným dvouciferným střelcem byl Taylor Rochestie s 20 body, přidal i šest doskoků. Olympiakos táhli srbský reprezentant Nikola Milutinov s 13 body a 12 doskoky a Hollis Thompson se 14 body.

Bamberg mířil tři čtvrtiny za výhrou na palubovce Olimpie Milán, tu čtvrtou však ztratil v poměru 11:28 a s ní i celý zápas 62:71. Německý mistr v této části čekal pět a půl minuty na koš, zatímco italský vicemistr mezitím nastřílel 19 bodů.

Milán vedli Curtis Jerrells s Kalebem Tarczewským, oba dali po 12 bodech, Arturas Gudaitis připojil 11 bodů a osm doskoků. Mantas Kalnietis dal všech 10 svých bodů v poslední čtvrtině. Hostům nepomohlo 12 bodů Dorella Wrighta, 11 bodů dodal Aleksej Nikolič.

Euroliga basketbalistů - 8. kolo

CSKA Moskva - Fenerbahce Istanbul 93:95 po prodl. (za hosty Veselý 31 bodů, 5 doskoků, 1 asistence)
Olympiakos Pireus - Crvena zvezda Bělehrad 85:59
Olimpia Milán - Brose Bamberg 71:62
FC Barcelona - Valencie 89:71