Rezignuje, nebo ho odvolají. Zimbabwe se snaží zbavit prezidenta Mugabeho

  • 75
Vedení zimbabwské vládní strany chce odvolat prezidenta Roberta Mugabeho, pokud sám odmítne rezignovat. Armáda s ním dál vyjednává a oznámila, že už dosáhla jistého pokroku. Do země se ve čtvrtek vrátil Mugabeho sok, bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa, který má zřejmě podporu armády.

Zimbabwský prezident se v pátek poprvé od převratu objevil na veřejnosti, když zavítal na univerzitu v metropoli Harare, kde se konalo slavnostní předávání diplomů. Mugabe však neučinil žádné prohlášení. 

Puč v Zimbabwe? Armáda v Harare obsadila úřady, parlament a soudy

O rozhodnutí Mugabeho odvolat informovala v pátek agentura Reuters s odkazem na vysokého činitele ZANU-PF. Mugabeho od středy zadržuje armáda, která v zemi de facto převzala moc. Vojáci s Mugabem dál vyjednávají a v pátek po poledni podle agentury AP uvedla, že dosáhla významného pokroku ohledně prezidentova odchodu. 

Předák vlivných válečných veteránů podpořil zásah vojáků a řekl, že Mugabe nezůstane ve funkci. Třiadevadesátiletá hlava státu ale podle něj požádala ještě o několik dalších dní až měsíců. K demisi Mugabeho vyzval také prezident sousední Botswany Ian Khama.

Vůdci zimbabwské vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) by se v pátek měli sejít, aby připravili rezoluci o odvolání Mugabeho, a umožnili tak zahájit proces sesazení, napsala agentura Reuters. „Není cesty zpět,“ prohlásil stranický zdroj.

Někdejší viceprezident Mnangagwa, jehož nedávné odvolání vyvolalo současnou krizi, se vrátil ve čtvrtek do Zimbabwe, sdělil agentuře AFP zdroj z Mnangagwova okolí (více o lidech, kteří usilují o převzetí moci v Zimbabwe čtěte v tomto článku). 

Ministr informací uvedl, že Mnangagwa jevil „známky neloajálnosti“. O Mnangagwovi se v minulosti hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Byl dlouholetým spolupracovníkem hlavy státu a někdejším šéfem bezpečnosti a těší se popularitě mezi armádními generály a válečnými veterány. 

Kdo svrhl Mugabeho? Jeho stará parta, která mu pomáhala ničit zemi

Reuters již dříve napsal, že armáda chce Mnangagwu v čele země. 

Zimbabwská armáda, která má pod kontrolou metropoli Harare (o blokádě hlavního města jsme již psali v tomto článku), v pátek oznámila, že dál jedná s Mugabem o jeho odchodu z funkce. Současně pokračuje v zatýkání lidí blízkých vůdci a jeho manželce Grace. 

Agentura Reuters již dříve napsala, že hlavním cílem armádní intervence je pravděpodobně zabránit třiadevadesátiletému Mugabemu, aby předal moc své dvaapadesátileté manželce. Ta má podporu zejména mládežnického křídla ZANU-PF.

Gucci Grace, vetchý stařík a krutý Krokodýl. Kdo bojuje o moc v Zimbabwe?

Autoritativní prezident Mugabe nadále tvrdí, že zůstává jediným legitimním vládcem země, a nemíní dobrovolně odstoupit před volbami naplánovanými na příští rok. Mugabe řídí bývalou britskou kolonii na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980.

Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video