Stephen Curry (vlevo) z Golden State odtlačuje Jaylena Browna z Bostonu.

Stephen Curry (vlevo) z Golden State odtlačuje Jaylena Browna z Bostonu. | foto: AP

Boston přehrál i šampiony, Houston vysázel 90 bodů do poločasu

• 12
Boston Celtics už letos patrně nemíní prohrát. Připsali si už čtrnácté vítězství za sebou, a to proti úřadujícím šampionům NBA z Golden State Warriors. Dosud nejlepší tým Západní konference doma přehráli 92:88. Houston Rockets opanovali zápas v hale Phoenix Suns, dvanáctou výhru sezony získali v poměru 142:116.

S bilanci 14 výher ku dvěma porážkám teď Boston v lize jasné vévodí. Dlouho to přitom vypadalo na konec dlouhé vítězné šňůry, v polovině třetí čtvrtiny prohrával o 17 bodů. Devatenáctibodová série však všechno změnila a v koncovce rozhodly trestné hody Kyrieho Irvinga a Jaysona Tatuma.

Střelcem Celtics byl Jaylen Brown s 22 body, Al Horford ho doplnil 18 body a 11 doskoky, Irving 16 body a šesti asistencemi, když mu ve druhé půli vyšlo riziko se sundáním masky chránící zlomeninu v obličeji. V poslední části dal 11 bodů.

Zbývající dva členové základní pětky - Tatum s Marcusem Morrisem - připojili po 12 bodech. Boston naposledy předvedl takto dlouhou vítěznou sérii v roce 2009, klubový rekord je 19 výher v řadě.

Svěřenci Steva Kerra prohráli poprvé po sedmi zápasech. Proti Bostonu nastoupili i se Stephenem Currym, který v minulém zápase odpočíval, ale střelecký démon tentokrát proměnil jen tři ze 14 pokusů a zapsal si devět bodů. Klaye Thompsona udržela defenziva vítězů na 13 bodech a sedmi doskocích.

Draymond Green má 11 bodů a osm doskoků. Z hvězd Golden State se tak dokázal významněji prosadit jedině Kevin Durant, který se dostal na 24 bodů.

Warriors zaznamenali nejméně bodů v ročníku, jejich průměr před zápasem činil skoro 120 bodů na utkání.

„Zápas jsme dlouho kontrolovali, i když jsme stříleli opravdu nepřesně. Nedokázali jsme je ale hlavně zastavit v obraně,“ řekl Curry. „Ve třetí čtvrtině jsme vypadli z tempa a oni prostě byli lepší, hráli mazaněji než my,“ dodal kouč Kerr.

Sestřih ze zápasu Boston - Golden State:

S 12 výhrami a čtyřmi porážkami se před Golden State natlačil Houston. Ten si poradil s Phoenixem 142:116 a oslavil návrat hvězdného rozehrávače Chrise Paula (11 bodů a 10 asistencí za necelých 21 minut) do sestavy.

Ještě více se dařilo Paulovu parťákovi Jamesi Hardenovi, který nastřílel 48 bodů, z toho 33 už v prvním poločase. Proměnil všech 18 trestných hodů. Celkově si Rockets nebrali servítky a na Suns vystartovali 90 body už za počátečních 24 minut. Jedná se o druhý nejlepší počin v historii NBA.

Rekord drží už 27 let právě Phoenix se 107 body za poločas při výhře 173:143 nad Denverem.

Šesti trojkami se blýsknul nejen Harden, ale také Ryan Anderson, autor 24 bodů. Eric Gordon připojil 13 bodů, Clint Capela má další double-double za 12 bodů a 10 doskoků.

Sestřih ze zápasu Phoenix - Houston:

Phoenix táhl náhradník Troy Daniels s 23 body, když trefil dokonce sedm trojek. Šanci dostal také pivotman Greg Monroe, který se do Suns dostal z Milwaukee výměnou za Erica Bledsoea; využil ji k 20 bodům a 11 doskokům. Devin Booker přidal 18 bodů a 10 asistencí.

Z ofenzivního zápasu vytěžil nováček Josh Jackson 16 bodů a T. J. Warren připojil 14 bodů. Náhradní pivot Alex Len má devět bodů a 13 doskoků.