Špindlerův Mlýn musel po dvou týdnech utnout stavbu autobusového nádraží

  • 6
Nepříjemné déjá vu prožívají obyvatelé Špindlerova Mlýna. Stavba dlouho připravovaného autobusového terminálu po devíti letech opět ztroskotala. Alespoň prozatím. Úředníci městu kvůli odvolání dopravní společnosti zrušili stavební povolení.

Již platné stavební povolení zrušil po dvou týdnech od poklepání na základní kámen krajský stavební úřad. Stejně jako v roce 2008 se tak stalo kvůli  odvolání dopravní společnosti Krkonošská automobilová doprava (KAD). Před devíti lety kvůli tomu město muselo vrátit téměř třicetimilionovou dotaci.

„Je to pro nás velké zklamání. Domnívám se, že takový zásah úřadu není úplně v pořádku. Určitě mu to zákon umožňuje, ale otázkou je, jestli rozhodl správně,“ říká špindlerovský starosta Vladimír Staruch (Pro náš Špindlerův Mlýn).

Podle krajských úředníků stavební úřad ve Špindlerově Mlýně chyboval, když opomenul jednoho z účastníků řízení, konkrétně vrchlabskou firmu KAD, která provozuje stávající autobusové nádraží. 

„V odvolacím řízení shledal pochybení po procesní stránce, které spočívalo zejména v nesprávně stanoveném okruhu účastníků řízení. Dále zjistil věcné nedostatky související s nedůsledným vyhodnocením požadavků stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů,“ popisuje mluvčí hradeckého hejtmanství Michal Friček.

Další podrobnosti odmítl uvést s odvoláním na to, že stavební řízení je neveřejné.

Ve hře je i žaloba

Špindlerovská radnice zvažuje, jak postupovat dál. „Zastupitelstvo se musí dohodnout, zda využijeme nějakého opravného prostředku, tedy přezkumného řízení, popřípadě žaloby na nezákonnost tohoto rozhodnutí. Nedokážu to v tuto chvíli říci,“ říká starosta.

KAD tvrdí, že od začátku usiloval o stavbu terminálu ve spolupráci s městem. 

„Po změně vedení na radnici v roce 2010 došlo k několika schůzkám, kde jsme deklarovali zájem o výstavbu společnými silami, protože jako stávající provozovatel autobusového nádraží a významný dopravce této oblasti jsme přesvědčeni, že s provozováním máme letité zkušenosti, které ocení především cestující a turisté,“ argumentuje ředitel firmy Ondřej Machačka. 

Podle něj se později město snažilo dopravce z projektu zcela vyšachovat.

„Loni v březnu chtělo laciným trikem – rozdělením pozemku a jeho přeprodejem Službám města Špindlerův Mlýn – zamezit tomu, aby naše společnost, jako majitel sousedního pozemku, patřila do výčtu dotčených osob, které mají možnost podávat připomínky ke stavebnímu a územnímu povolení,“ řekl.

KAD na to reagoval odvoláním, které krajský úřad uznal jako oprávněné a stavební povolení zrušil. I přesto je firma podle jejího ředitele připravená s městem začít znovu jednat.

Terminál s objektem o rozměrech 10 x 12 metrů chce Špindl postavit na parkovišti P2 nedaleko dolní stanice lanové dráhy Hromovka. V přízemní budově počítá s informačním centrem, toaletami a drobným občerstvením. Změnou bude také zastřešení nástupiště. Investici město vysoutěžilo za více než 12 milionů korun.

Projekt měl vyřešit letité problémy s chybějícím důstojným zázemím pro pasažéry, kteří do největšího lyžařského střediska u nás jezdí autobusem.

Stavební firma má na vybudování autobusového terminálu jeden rok, teď je velmi pravděpodobné, že to do příštího října nestihne. Podle špindlerovského starosty je ve smlouvě ošetřena i možnost, že dojde ke zrušení stavebního povolení.

„Další kroky budeme činit až podle toho, jaké bude konečné rozhodnutí. Je možné, že budeme muset stavební povolení doplnit a začne nové řízení,“ uvedl.

Kdy se začne stavět, nejde proto podle Vladimíra Starucha předjímat.

Krkonošská automobilová doprava se ve stavebním řízení odvolala také v roce 2008. Původně měl terminál vyrůst na místě stávajícího objektu, autobusy by však jezdily přes pozemky dopravce. Radnice si je chtěla na pět let pronajmout a po skončení lhůty naopak dát firmě do nájmu své pozemky i jeden z objektů terminálu. Zástupci KAD kvůli tomu, že město nezveřejnilo záměr pronajmout svůj majetek na úřední desce, odmítli podepsat nájemní smlouvu. 

„Bohužel nedošlo k adekvátní náhradě za námi poskytnutý pozemek k výstavbě terminálu,“ vysvětluje Ondřej Machačka.