Sklářka experimentovala v Anníně, žhavý výrobek ponořila do květin

  • 0
Sklářka Kristina Ligačová si ve sklárně v Anníně na Klatovsku vyzkoušela zcela unikátní techniku. Žhavý výrobek, který mistr sklář vytáhl z pece, ponořila do nádoby plné rostlin. Ty se na něj přichytily a postupně shořely. V nádobě ale zůstal jejich otisk.

Mladá sklářka z uměleckoprůmyslové školy v Bratislavě své umění už dříve předvedla v klatovském Pavilonu skla.

„Pocházím z venkova, kde je příroda přirozenou součástí života. Když jsem začala studovat v Bratislavě, začala mi zeleň chybět. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet techniku, kdy se při výrobě skla používají rostliny,“ vysvětluje Kristina Ligačová.

Její díla jsou pokaždé originál. „Vždycky používám květiny, které rostou na místě, kde pracuji. Pokaždé jsou jiné. Někdy jsou vhodné květy, jindy třeba kapradiny. Nejvíce používám polní kvítí,“ konstatuje Kristina Ligačová.

Kristina Ligačová si ve sklárně v Anníně vyzkoušela novou techniku - ponoření žhavého výrobku do nádoby s květinami.

Tak postupovala i v tomto případě. V den, kdy svá díla měla vytvářet, se vypravila na procházku do okolí sklárny.

Technika spočívá v tom, že ještě žhavé sklo se ponoří do nádoby s vybranými rostlinami. Ty na něm shoří a zanechají otisk. „Vždycky je třeba mít věc co nejvíce promyšlenou. Záleží samozřejmě na teplotě i tvaru,“ dodává Ligačová.

Bratislavská škola je podobnými experimenty vyhlášená.„Takové pokusy se u nás příliš nedělají. Na sympoziu ve Vimperku jsem se setkala například s takovými díly, jako bylo třeba sklo v pomerančových slupkách nebo ve skořápkách ořechů,“ říká Jitka Lněničková, kurátorka Pavilonu skla.

„Naše škola se snaží dávat studentům co největší prostor. Samozřejmě, že se musejí naučit základ, zároveň ale chceme, aby byl čas i na experimenty. Na hledání cesty. Používáme v podstatě jakýkoliv materiál v kombinaci se sklem. Snažíme se neomezovat jenom na tradiční technologie,“ prozradil učitel slovenské školy a zároveň slavný sklářský výtvarník Patrik Illo.

Studentům umožňuje hledání nových obzorů umělecké tvorby a formování vlastního stylu a otevírá jim cestu do výstavních síní i sklářských podniků. Jedním ze studentů, kteří v Klatovech představují svá díla, je i Ján Barkóci. Ten zde vystavuje například originální stůl ze skla.

„Jsem rád, že při výuce máme prostor i na zkoušení nejrůznějších technik a materiálů. To je určitě dobře. Tento stůl je z období, kdy jsem se snažil tvary redukovat a najít ten nejjednodušší,“ svěřil se student. Část předmětů byla přímo pro Klatovy vyrobena ve sklárně v Lednických Rovných.