Kdo svrhl Mugabeho? Jeho stará parta, která mu pomáhala ničit zemi

  • 226
Zimbabwe je bývalá Rhodesie, poslední kus Velké Británie na černém kontinentu. I proto tamní převrat, který podle armády převratem není, tolik Brity a s nimi potažmo celý svět zajímá. Africká země navíc kdysi bývala bohatší než Rumunsko, diktátor Mugabe ji však dokonale zplundroval, píše redaktor MF DNES Milan Vodička.

Největší obchod života jsem udělal v Zimbabwe, před pár lety jsem si tam koupil bankovku v hodnotě 100 000 000 000 tamních dolarů. Stála mě asi sto korun. Ale Zimbabwe jsem nezruinoval já, nýbrž muž jménem Robert Mugabe, který je třetím nejdéle sloužícím prezidentem světa. Spíš byl.

Neví se zatím, co s ním bude, ale když v africké televizi voják v maskáčích čte zprávy jako teď v Zimbabwe, víc vědět nepotřebujete. Byl to klasický puč, i když armáda mu říká „nekrvavá náprava“.

Letiště v Harare, které bylo před šesti dny přejmenováno po Mugabem, už má název zakrytý.

Tenhle puč bude úplně jiný, než jaké se v Africe rutinně dějí. Bude mít obrovskou publicitu. Zimbabwe je bývalá Rhodesie, poslední kus Británie na černém kontinentu. 

Běloši se tam stěhovali ještě v 60. letech, takže i dnes tam mají Britové příbuzné vzpomínající na farmy, které Mugabeho lidé zničili a mnohé majitele zabili. A protože od britských médií opisuje celý svět, bude převrat událostí.

A taky proto, že když v roce 1980 bělošský režim Rhodesii předával Mugabemu, byla země bohatší než Rumunsko, čímž ukazovala, že Afrika nemusí být jedno podvyživené břicho.

Teď je Zimbabwe zplundrovanou zemí. Kdo dnes ví, že Mugabe byl nadějný a ještě v roce 1994 dostal od britské královny rytířský řád... Dnes je tam 95 procent lidí bez práce, pětina obyvatel utekla do ciziny. Ekonomika se od roku 2000 propadla na polovinu a lidé spí před bankami, aby si mohli vybrat peníze, které nejsou. „Nemocnice jsou smrtící pasti, kde nejsou léky,“ řekl na jaře sám Mugabe.

Ale jestli si myslíte, že „nekrvavá náprava“ byla výbuchem zoufalství, jste na omylu.

Vyjednávání o odstoupení Mugabeho

V Zimbabwe by mohlo začít vyjednávání o odstoupení prezidenta Roberta Mugabeho z čela státu. Jeho zprostředkování by se mohl ujmout zástupce římskokatolické církve.

S odkazem na nejmenované zdroje v zimbabwských zpravodajských službách a politice o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Třiadevadesátiletá hlava státu nicméně tvrdí, že složí funkci pouze v případě, že o tom rozhodne vládnoucí strana, a dialog odmítá.

Zprostředkovatelem rozhovorů mezi generály a Mugabem by mohl být katolický kněz Fidelis Mukonori. Další podrobnosti o případných jednáních nejsou zatím k dispozici.

Puč spáchala stará Mugabeho garda, která mu pomáhala od počátku ničit zemi. Mugabe je totiž odřízl od moci a peněz.

Sesadil před týdnem svého viceprezidenta a spolubojovníka od první minuty Emmersona Mnangagwu, který býval partyzánem, šéfem tajné služby, ministrem a drsným mužem na špinavou práci (přezdívka: Krokodýl, to mluví za vše).

Krokodýl se měl stát nástupcem Mugabeho, což mohlo být brzo, i přesto, že prezidentovi se říká Nesmrtelný. Je mu třiadevadesát let. Jenže Mugabeho ženu, rozmařilou Grace (přezdívka: Gucci Grace), napadlo, že prezidentkou bude sama. Tím by ale zemi ovládla mladá garda.

A tak Krokodýl a stará veteránská garda (skupinová přezdívka: tým Lacoste, hádejte proč) secvakli zuby.

Vítězný Krokodýl se vrátil z Číny, kam před týdnem utekl, a telefonuje EU a Mezinárodnímu měnovému fondu, chce 30 miliard (ale opravdových), aby mohl kompenzovat bílé farmáře, které vyháněl, zaplatit armádě a dostat peníze do bankomatů, a tak si koupit situaci. Říká, že Mugabeho nesesadil, jde mu jen o odstranění zločinců. Ale věřte Krokodýlovi...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video