Doprava u křižovatky U Práce kolabuje, na vině jsou bezohlední řidiči

  • 35
Projet centrem Plzně poblíž křižovatky U Práce je o nervy. Trpělivost dochází nejen motoristům, ale i cestujícím v hromadné dopravě. Na vině jsou řidiči, kteří nerespektují žluté šrafované plochy a vjedou do křižovatky i přesto, že nemohou pokračovat dál.

„Pospíchala jsem, ze stanice před centrálním autobusovým nádražím zrovna odjížděl autobus směrem na Vinice. Potřebovala jsem rychle být v sadech Pětatřicátníků. To jsem si ale naběhla. Autobus ty dvě stanice jel pětadvacet minut. Kdybych šla pěšky, byla bych tam čtyřikrát rychleji,“ popsala týden starý zážitek Plzeňanka Zdena.

Provozní ředitel dopravních podniků Jiří Ptáček řekl, že v posledních týdnech nabírají v dopravních špičkách autobusy i trolejbusy na mnoha linkách přes centrum Plzně velká zpoždění.

„Asi nejhorší situace je na Americké třídě od křižovatky se Sirkovou po křižovatku s Klatovskou třídou, kterou Plzeňané znají jako křižovatku U Práce,“ potvrdil Ptáček.

Podpořil to záznamy o zpoždění trolejbusů linky číslo 16 za měsíc říjen právě v tomto úseku dlouhém zhruba 600 metrů. V odpolední špičce není výjimkou, že jen tady trolejbusy naberou zpoždění deset až dvanáct minut při jedné jízdě.

„Řekl bych, že gordickým uzlem je křižovatka Americká – Klatovská. Problémem jsou auta, která do ní vjedou, nemohou pokračovat dál a zablokují ji. Pak blokují i trolejbusy, které přes Klatovskou třídu jen přejíždějí,“ popsal Ptáček jedno z kritických míst.

Náměstek plzeňského primátora pro dopravu Petr Náhlík řekl, že město mělo řešení pro Americkou třídu vymyšlené už v roce 2003.

„Zastupitelstvo tehdy schválilo, že část Americké třídy bude uzavřená pro individuální automobilovou dopravu. Ale později rozhodnutí zrušilo. Teď je platné usnesení z roku 2009, které říká, že po kompletním dokončení křižovatky Belánka by mělo Zastupitelstvo města Plzně znovu hlasovat, zda pro individuální dopravu uzavře Americkou třídu,“ řekl Petr Náhlík.

Žluté šrafované plochy řidiči nerespektují

Město v současné době řeší se státní policií i strážníky, zda by v první fázi dokázali zajistit bezproblémovou průjezdnost křižovatkami. Už několik měsíců jsou například U Práce nebo v sadech Pětatřicátníků nastříkané v křižovatkách žlutě šrafované plochy, které mají zůstávat neustále prázdné.

Jenže řidiči je ignorují. Zástupce plzeňského policejního ředitele Karel Machulda potvrdil, že domlouvají a připravují častější přítomnost policistů a strážníků na vytipovaných křižovatkách.

„Budou se snažit pomáhat průjezdnosti. Pokud dojde k porušení zákona, kolegové to budou řešit, pokud bude potřeba, aby policista vstoupil do křižovatky a reguloval provoz, udělají to. Půjde hlavně o zajištění přejezdu přes Klatovskou třídu,“ naznačil Machulda.

Pokud řidiči zůstanou stát v křižovatkách, mohou dostat pokutu

Dopravní expert Správy veřejného statku města Plzně Ondřej Vohradský řekl, že největší dopad na dopravu mají auta překážející v křižovatkách U Práce, Americká – Anglické nábřeží. Často se přes stojící vozy marně probíjejí i tramvaje v sadech Pětatřicátníků při odbočování do Prešovské ulice, ale tam si většinou do křižovatky najedou a když auta na zelenou popojedou, tramvaje dokončí odbočení do historického centra.

„U Práce je ale problém, že když auta stojí v křižovatce, nikdo neprojede napříč. Cyklus na semaforech je tam sto sekund, takže všichni pak zbytečně čekají na další zelenou,“ vysvětlil Vohradský.

Pokud řidiči zůstanou stát v křižovatkách a blokují průjezd, mohou dostat pokutu, i když je na místě nikdo nezastaví. Bezpečnostní kamery městského systému dokážou rozpoznat registrační značku auta blokujícího křižovatku a takové záznamy pak slouží jako důkaz při řešení přestupků.

Šéf plzeňské dopravní policie Vladimír Divok prozradil, že kamery umí na mnoha místech ve městě zaznamenat i auta, která stojí a překážejí v zastávkových zálivech městské hromadné dopravy.