Anthony Mantha z Detroitu se raduje z gólu.

Anthony Mantha z Detroitu se raduje z gólu. | foto: AP

Detroit osmi góly deklasoval Calgary, Pavelec nahradil Lundqvista

• 45
Dva dny po vysoké výhře nad lídrem konference utrpěli hokejisté Calgary pro změnu nejhorší porážku dosavadního průběhu sezony. Detroit je přehrál drtivým výsledkem 8:2. Domácí výhru bralo i Chicago po skóre 6:3 nad Rangers, za které zápas nedochytal Henrik Lundqvist a pustil tak do akce Ondřeje Pavelce.

Před pár dny Calgary na domácím ledě porazilo Detroit 6:3 a před odjezdem na šestizápasovou sérii venkovních zápasů si navíc ještě vylepšilo bilanci cenným skalpem 7:4 průběžných lídrů Západní konference ze St. Louis.

10. Frolík (Calgary) 18/8 (3+5)

Zahájení venkovního tripu však Flames rozhodně nevyšlo podle jejich představ, když s nedávným soupeřem v odvetě schytalo osmigólový debakl. Detroit nakročil za triumfem už v zahajovací třetině, kterou vyhrál 4:1. Domácí se v ofenzivě mohli opřít hlavně o útočníky Anthony Manthu a Andrease Athanasioua. Oba si odnesli tři body za dvě branky a jednu asistenci.

Český kanonýr Martin Frk tentokrát v sestavě chyběl kvůli potížím s třísly. Naopak za Flames nezabránili porážce Jaromír Jágr (12:25, -1, 3 střely) s Michaelem Frolíkem (14:57, -1, 2 střely).

Bránu vítězů na místo náhradníka Petra Mrázka úspěšně hájil Jimmy Howard (26 zákroků proti 28 střelám). V závěru zápasu se strhla hromadná bitka, po které rozhodčí vykázali předčasně do kabin šest hráčů:

Na nedělní výprask 5:7 od New Jersey dali hokejisté Chicaga zapomenout výhrou 6:3 nad Rangers. Největší podíl na udobřování svých náročných fanoušků měl útočník Arťom Anisimov, jenž proti svému bývalému klubu nastřílel svůj premiérový hattrick kariéry v NHL.

Své gólové představení si ruský reprezentant schoval až na třetí třetinu, v níž Blackhawks skórovali celkem pětkrát. Po čtyřiceti minutách hry byl stav ještě smírný 1:1. Henrika Lundqvista vyhnali na střídačku dvěma rychlými góly zmiňovaný Anisimov a John Hayden.

Rangers změna v brankovišti nakopla a dvěma slepenými góly se dotáhli na nejtěsnější rozdíl. Čisté konto ale nakonec neuhájil ani střídající Ondřej Pavelec, proti němuž v 57. minutě Anisimov završil hattrick. Celkově český gólman během necelých čtrnácti minut hry kryl sedm střel a jednou inkasoval. Finální šestou trefu pak domácí přidali do prázdné brány, když v 59. minutě přesně zamířil kapitán Jonathan Toews. Svou třetí asistenci večera si připsal slovenský útočník Richard Pánik.

Obránce Michal Kempný do zápasu nezasáhl a vše sledoval jen jako nehrající náhradník. To nováček Jan Rutta (20:49, +1, 2 střely) opět patřil mezi nejvytíženější hráče Chicaga.

Konfrontace Anaheimu s Bostonem proti sobě postavila dva celky zdecimované zraněními klíčových hráčů (na domácí straně chyběli mimo jiné kapitán Ryan Getzlaf, Ryan Kesler či český šikula Ondřej Kaše a Bruins postrádají hlavně Davida Krejčího, Brada Marchanda a Davida Backese). Lépe se s danou situací vypořádali Ducks, kterým po výsledku 4:2 přibyly do tabulky další dva body.

Klíčovou fází zápasu byl přelom druhé a třetí třetiny, během něhož domácí sérií tří branek utekli ze smírného stavu 1:1. Prosadili se Josh Manson, Nick Ritchie a Derek Grant. Bostonu nebyla nic platná ani střelecká převaha 41:27. Se čtyřmi pokusy platil za jednoho z nejaktivnějších hráčů hostů David Pastrňák (18:25, -1, 4 střely).

Anaheim Ducks - Boston Bruins 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky: 13:26 Roy (N. Ritchie, Vatanen), 34:24 Manson (Perry, Rakell), 39:13 N. Ritchie (Vermette, Manson), 42:35 D. Grant (Perry) - 28:38 Heinen (DeBrusk, Riley Nash), 59:38 Acciari (Riley Nash, Carlo). Rozhodčí: Frederick L’Ecuyer, Tom Kowal – Brandon Gawryletz, Ryan Galloway. Diváci: 15 089.

Anaheim Ducks Gibson (Berra) – Jaycob Megna, Manson, Beauchemin, Montour, Vatanen, Bieksa, Holzer – Rakell, D. Grant (A), Perry (A) – Cogliano, Wagner (A), Silfverberg – N. Ritchie, Vermette, Roy – L. Shaw, Kossila.

Boston Bruins T. Rask (Chudobin) – Chára (C), McAvoy, Krug, Carlo, Postma, K. Miller (A) – Cehlárik, Bergeron (A), Pastrňák – Vatrano, Szwarz, Heinen – Beleskey, Kuraly, DeBrusk – Schaller, Riley Nash, Acciari.

Chicago Blackhawks - New York Rangers 6:3 (0:1, 1:0, 5:2)

Branky: 39:08 DeBrincat (Pánik, Keith), 41:07 Anisimov (P. Kane, Schmaltz), 41:53 Hayden (Franson, P. Kane), 45:14 Anisimov (Franson, Schmaltz), 56:12 Anisimov (Schmaltz, Pánik), 58:30 J. Toews (Pánik, Seabrook) - 09:58 Zibanejad (Kreider, Bučněvič), 47:08 K. Hayes (Zuccarello, Rick Nash), 51:56 Rick Nash.

Chicago Blackhawks Crawford (A. Forsberg) – Franson, Keith (A), Seabrook (A), C. Murphy, Rutta, Forsling – Pánik, J. Toews (C), Saad – P. Kane, Anisimov, Schmaltz – DeBrincat, Wingels, Sharp – Hayden, Hartman, Bouma.

New York Rangers H. Lundqvist (46. Pavelec) – Holden, McDonagh (C), Shattenkirk, Skjei, Kampfer, M. Staal – Bučněvič, Zibanejad, Kreider – Zuccarello (A), K. Hayes, Rick Nash (A) – J. T. Miller, Desharnais, Vesey – Fast, Nieves, Grabner.

Detroit Red Wings - Calgary Flames 8:2 (4:1, 2:1, 2:0)

Branky: 05:35 Athanasiou, 07:25 Nyquist (Zetterberg), 15:44 Mantha (Athanasiou, Green), 17:17 D. Larkin, 24:27 Mantha (Nielsen, Green), 39:16 Abdelkader (D. Larkin), 56:10 Athanasiou (D. Larkin, Green), 58:37 Glendening (Booth, Jensen) - 08:37 Ferland (J. Gaudreau, Brodie), 32:34 J. Gaudreau (Ferland, D. Hamilton). Rozhodčí: Sutherland, Pollock – Driscoll, Berg. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings Howard (Mrázek) – Jensen, Kronwall (A), Green, Ouellet, Daley, Ericsson – Nyquist, Zetterberg (C), Mantha – Athanasiou, D. Larkin, Tatar – Abdelkader (A), Nielsen, Booth – Witkowski, Glendening, S. Wilson.

Calgary Flames Läck (25. Gillies) – Stone, Kulak, Hamonic, Brodie, D. Hamilton, Giordano (C) – Ferland, Monahan (A), J. Gaudreau – Frolík, Backlund, Tkachuk – Jágr, Jankowski, S. Bennett – Brouwer (A), Lazar, Versteeg.