Jan Veselý (vpravo) z Fenerbahce obchází Nikolu Milutinova z Olympiakosu.

Jan Veselý (vpravo) z Fenerbahce obchází Nikolu Milutinova z Olympiakosu. | foto: Euroleague.net

Veselý zachraňoval prodloužení šestkami, jeho Fenerbahce přesto padlo

• 2
Repríza letošního euroligového finále mezi Fenerbahce Istanbul a Olympiakosem Pireus přinesla vyrovnaný boj s pěti minutami basketbalu navíc. Řecký celek se alespoň částečně pomstil výhrou 90:83 po prodloužení.

Jan Veselý nedokázal zopakovat svůj patnáctibodový „standard“ z posledních týdnů a poraženým pomohl osmi body. V závěrečných sekundách základní hrací doby uspěl z obou trestných hodů a poslal zápas do páté části, tam však měli navrch hosté.

Fenerbahce přitom na začátku druhé půle vedlo už o 13 bodů a zdálo se, že jde za vítězstvím. Střelecky se dařilo zejména Jamesi Nunnallymu, autorovi 22 bodů. Brad Wanamaker dodal 15 bodů. Jenže Olympiakos šňůrou 23:6 skóre otočil a ještě tři minuty před koncem vedl o jedenáct bodů.

Istanbulský celek ale ukázal, že se nikdy nevzdává, a snížil na pouhé dva body. Osm vteřin před koncem základní hrací doby hosté faulovali Veselého, který je známý tím, že trestné hody nepatří mezi jeho silné stránky.

Český reprezentant však zachoval chladnou hlavu, proměnil obě šestky a poslal zápas do prodloužení. Sklidil za to velkou pochvalu od spoluhráčů.

V předposlední minutě se Veselý znovu dostal na čáru trestného hodu a znovu byl dvakrát úspěšný, jeho trefy však přinesly pouze korekci na 81:87. Olympiakos si výhru na palubovce tureckého rivala pohlídal, v poslední pětiminutovce jeho hráči stihli 15 bodů. K výhře hosty dovedl 21 body Brian Roberts, Jorgos Printezis přidal 18 bodů a sedm doskoků, Janis Strelnieks 16 bodů.

Sestřih ze zápasu Fenerbahce - Olympiakos:

Čelo průběžného pořadí si se šesti výhrami hlídá CSKA Moskva, do haly Crvené zvezdy Bělehrad si ruský armádní tým dojel pro výhru 85:59. Nando De Colo znovu táhl vítězný tým střelecky, zapsal si 16 bodů. Kyle Hines ho doplnil 13 body a sedmi doskoky, Sergio Rodriguez 11 body a devíti asistencemi. V dresu srbského mistra si Taylor Rochestie připsal 15 bodů.

Bamberg zachránil bídný vstup do zápasu s Barcelonou a ještě dokázal otočit na 84:81. Po první čtvrtině přitom doma prohrával už 12:38. Obrat dokonal dvě minuty před koncem Bryce Taylor, autor 13 bodů. Zkušený Dorell Wright si zapsal 16 bodů, sedm doskoků a pět asistencí, Ricky Hickman se dostal na 14 bodů. Nikos Zisis zvládl devět bodů a celkově v Eurolize překonal hranici 2000 bodů.

Nejlepším hráčem Katalánců byl Rakim Sanders s 17 body, šesti doskoky a čtyřmi asistencemi.

Sestřih ze zápasu Bamberg - Barcelona:

O zábavu měli postaráno i diváci ve Valencii, dočkali se dokonce 50 minut čistého času. Výhru (103:98) si však po dvou prodlouženích odváží Olimpia Milán.

Curtis Jerrells se do kádru Milána vrátil jedinečně, v utkání zaznamenal osobní euroligový rekord 30 bodů, z toho 18 v obou prodlouženích. Jordan Theodore mu sekundoval s 20 a Andrew Goudelock se 17 body. Hlavními postavami španělského mistra byli Erick Green s 22 a Bojan Dubljevič s 18 body.

Euroliga basketbalistů - 7. kolo

Fenerbahce Istanbul - Olympiakos Pireus 83:90 po prodl. (za domácí Veselý 8 bodů, 2 doskoky)
Crvena zvezda Bělehrad - CSKA Moskva 59:85
Bamberg - FC Barcelona 84:81
Valencie - Olimpia Milán 98:103 po 2. prodl.