Byl to jen velký podvod, prohlásil o 17. listopadu mladý komunista

  • 1146
Svátek 17. listopadu tradičně provází studentské akce v ulicích Prahy. Jejich spoluorganizátor Martin Pikous ve čtvrtečním Rozstřelu diskutoval o odkazu revoluce s členem komunistické strany Petrem Cvalínem. Podle něj byl 17. listopad podvod, po kterém zůstaly jen nenaplněné sliby. Zastánce demokracie mu oponoval, že Češi získali dlouho potlačované svobody.

„Je to den společenské změny, která nám otevřela cestu k mnoha možnostem,“ odpověděl Pikous na dotaz, jak vnímá 17. listopad. Další rozměr má svátek jako symbol boje proti totalitám, připomněl události i z roku 1939.

Naopak pro komunistu Cvalína je sametová revoluce symbolem porážky. „Den, od kterého jsou jen nenaplněné sliby. Já to beru jako velký podvod,“ prohlásil Cvalín. Tvrdí, že lidé v listopadu 1989 nedemonstrovali za kapitalismus.

Ohradil se také proti tvrzení Pikouse, že komunistický režim dusil 40 let obyvatele. „Svým způsobem to také byla demokracie,“ překvapil Cvalín. „Neříkám, že všechno bylo nejlepší,“ připustil komunista. Podle něj ale měla socialistická republika vyrovnaný rozpočet, neměla dluhy, naopak lidé požívali sociální jistoty.

Petr Cvalín

* narodil se v roce 1990

člen okresního výboru KSČM v Domažlicích, do strany vstoupil roku 2013. Cvalín píše pro anonymně vlastněný a provozovaný server Aeronet, jeden z opěrných bodů ruské propagandy v ČR. Je podporovatelem prezidenta Miloše Zemana, který ho v roce 2016 pozval na oslavy třetího výročí prezidentství.

Spoluorganizátor studentských akcí Pikous vyzdvihl svobody, které revoluce přinesla. S tím ale komunista horlivě nesouhlasil. Podle Cvalína lidé, například jeho rodiče, mohli svobodně cestovat i za vlády KSČ. Když se proti tomu moderátor ohradil, že si pamatuje opačnou skutečnost a že se klidně přijde rodičů Cvalína zeptat, komunista odvětil: „Ne, ne, ne. Jenom já dělám do politiky“.

Debata se poté stočila k faktu, že KSČM působí v Česku i 28 let po revoluci. „KSČM si bere to pozitivní z KSČ, ty špatné věci jsme odsoudili,“ má jasno Cvalín. Pikous naopak dnešní komunisty zkritizoval. „Vy nejste zdravě fungující levicová strana, jste jenom připomínka minulosti,“ vytkl členovi KSČM. Poukázal také na protekcionismus v minulém režimu. „Jako funkcionář KSČ by se měl pan Cvalín skutečně dobře. Ano, měl byste se lépe,“ řekl Pikous.

Martin Pikous

* narodil se v roce 1993

jeden z organizátorů akce Korzo Národní, při které si formou pouličních slavností, diskusemi i koncerty studenti připomenou v Praze výročí 17. listopadu. Pochází z Českých Budějovic, kde se angažuje v místní politice, a od roku 2011 pořádá Budějovický Majáles. Na pozitivně laděných oslavách 17. listopadu se na Národní třídě podílel už k příležitosti 25. výročí v roce 2014.

Spor o výklad historie pak pokračoval debatou o charakteru komunistické vlády. „Vy mi chcete říct, že před rokem 89 tady byla totalita?“ nevěřil vlastním uším Cvalín. „Opoziční názory tady byly. Třeba kolem Havla,“ argumentoval. Na poznámku moderátora, že za to byli dotyční zavíráni do vězení, mladý komunista odpověď nenašel.

Podle Cvalína se za totalitu dá označit období protektorátu. „Vy byste si toho 17. listopadu měli připomínat oběti nacistické okupace,“ poradil Pikousovi. „My si připomínáme obě data,“ reagoval spoluorganizátor akce Korzo Národní. Právě na Národní třídě v Praze budou v pátek probíhat připomínkové akce k roku 1989 i k roku 1939.

Celý záznam Rozstřelu o 17. listopadu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video