Srovnání: vlevo údajný záběr konvoje islamistů zveřejněný ruským ministerstvem obrany, vpravo záběr z traileru hry AC-130 Gunship Simulator | foto: Bellingcat?

Ruský „důkaz“ o americké podpoře IS byl podvrh. Šlo o záběr z videohry

  • 320
Ruské ministerstvo obrany obvinilo USA z podpory Islámského státu a dokládalo to v úterý na svých facebookových a twitterových stránkách záběry údajně pořízenými ruským bezpilotním strojem. Záhy se ale ukázalo, že jeden ze snímků je ve skutečnosti pouze výřezem z videohry a další zachycují jiná místa. Snímky ministerstvo vyměnilo.

Ještě ráno 14. listopadu ruské minsiterstvo obrany na svých účtech v sítích Twitter a Facebook publikovalo několik příspěvků v ruštině, angličtině a arabštině, ve kterých tvrdilo, že „má nevyvratitelné důkazy“ o tajných dohodách mezi Spojenými státy a bojovníky takzvaného Islámského státu (na původní příspěvek na Twitteru se můžete podívat zde).

Původně zveřejněné záběry, pořízené údajně 9. listopadu, ukazovaly mimo jiné kolonu vozidel islamistů u syrského města Búkamál, poslední bašty v držení ozbrojenců IS. Američany vedená koaliace prý měla zabránit ruskému letectvu v úderech na ně.

„Tato fakta jsou nesporným důkazem, že Spojené státy předstírajíci před mezinárodním společenstvím nekompromisní boj proti mezinárodnímu terorismu, ve skutečnosti zajišťují krytí bojových jednotek IS, aby obnovily svou bojeschopnost, přeskupily se a jednaly na podporu amerických zájmů na Blízkém východě,“ uvedlo ruské ministerstvo.

Putin se pochlubil videem náletu na IS, ukazoval však útok Američanů

Ukázalo se však, že publikovaný snímek s kolonou je ve skutečnosti výřezem z traileru k videohře pro mobilní telefony „AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron“. V té si hráč může vyzkoušet boj z těžkého bitevního letounu AC-130, používaného na podporu amerických speciálních sil.

Odhalení přinesla nezávislá investigativní organizace Bellingcat, která se zabývá „forenzní analýzou“ fotografií a v minulosti se podílela na rozkrytí pohybu protiletadlového systému Buk z Ruska na Ukrajinu a zpět při sestřelní malajsijského letu MH17 nad Donbasem (více v článku Vinu za smrt 298 lidí v sestřeleném boeingu má i Putin, tvrdí novináři).

Později se ukázalo, že nesprávné jsou i další snímky. Šlo o záběry pořízené iráckým letectvem při bojích o Fallúdžu ale už v roce 2016 a dříve je dokonce převzala ruská státní televize RT.

Ruské ministerstvo obrany snímky během krátké doby odstranilo a nahradilo je jinými. Obrazy však zůstaly archivovány. „Ruské ministerstvo obrany vyšetřuje svého civilního zaměstnance, který mylně přiřadil špatnou fotografii k prohlášení o interakci mezi Spojenými státy vedenou mezinárodní koalicí a radikály IS,“ citovala vysvětlení agentura Tass.

Nejde však o první takový případ. Během premiéry dokumentárního filmu režiséra Olivera Stonea o Vladimiru Putinovi byl v jedné scéně ruský prezident zachycen, jak ukazuje režisérovi na mobilním telefonu záběry ruských sil v Sýrii. Ve skutečnosti ale šlo o staré záběry amerických vojsk v Afghánistánu z roku 2009 (více v článku Putin se pochlubil videem náletu na IS, ukazoval však útok Američanů).

Kreml později k tomu pouze uvedl, že takové záběry poskytlo ministerstvo obrany. Jiný případ „využití“ počítačové grafiky se objevil už v roce 2014, kdy ruská státní televize RT zveřejnila údajné satelitní snímky, které ukazovaly poslední okamžiky letu MH17 a na nichž se objevil i střílející stíhací letoun.

Skupina investigativních novinářů Bellingcat? také dříve upozornila na to, že Rusko zfalšovalo satelitní snímky, které měly svalovat vinu za sestřelení letu MH17 na Ukrajince (více v článku Rusko falšovalo záběry k havárii letu MH17 ve Photoshopu, tvrdí analýza).

, natoaktual.cz

Video