Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

  • 241
Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k vypátrání muže, který loni v prosinci napadl tenistku Petru Kvitovou v jejím prostějovském bytě a vážně ji nožem pořezal na ruce. Policie proto nyní oznámila, že případ odkládá.

Přitom je přesvědčena o tom, že skutek se stal. Odmítá spekulace, které se objevily v některých médiích, že by si Petra Kvitová zranění způsobila sama.

„Zjistili jsme, že skutek, pro který byly zahájeny úkony trestního řízení, se určitě stal. A stal se tak, jak jej popsala poškozená. Ovšem ani přes rozsáhlé šetření a snahu policie se do této chvíle osobu pachatele ustanovit nepodařilo,“ shrnul dopoledne na tiskové konferenci vedoucí odboru obecné kriminality Jan Lisický.

V reakci na již dříve zveřejněné pochybnosti zdůraznil, že vše vyhodnotili znalci. 

„Bylo jednoznačně prokázáno, že zranění, která poškozená utrpěla, si v žádném případě nemohla způsobit sama. Jakékoli pochybnosti, že zde nefiguroval žádný pachatel, že tato věc byla předstírána, jsou zcela vyloučeny. S touto verzí už vůbec nepracujeme. A to delší dobu,“ vyzdvihl kriminalista.

Kriminalisté měli několikrát prodlouženou lhůtu na vyšetřování

Případ, který vyšetřoval speciální tým olomouckých a prostějovských kriminalistů, policie odložila 8. listopadu. Lisický však zdůraznil, že to neznamená konec samotného pátrání. Odložení případu je totiž dané lhůtami v trestním řádu.

„Jasně stanoví lhůtu, v níž jsme povinni trestní řízení ukončit a také přesně definuje okolnosti, za nichž může být tato lhůta prodloužena. Musím zdůraznit, že jsme využili veškerých nám daných možností. Lhůta pro prověřování byla několikrát dozorujícím státním zástupcem prodloužena,“ vylíčil Lisický.

Počítá proto s tím, že pokud by se objevily nové informace a poznatky, jež by jeho kolegy k pachateli dovedly, bude neprodleně zahájeno trestní stíhání. 

Nyní neznámému útočníkovi by tak hrozilo pět až dvanáct let, policisté totiž přepadení slavné tenistky od 3. ledna 2017 po překvalifikování případu vyšetřovali jako vydírání.

Samotnou tenistku zpráva o odložení případu nepřekvapila. „Věděla o ní od advokáta. Vzala ji na vědomí. Nic pro ni neznamená. Opakovaně prohlásila, že událost je pro ni minulostí, uzavřenou věcí. Dívá se dopředu a k rok starým záležitostem se nechce a nebude vracet,“ uvedl tiskový mluvčí Petry Kvitové Karel Tejkal.

23. srpna 2017

„Pachatel z počátku netušil, na koho útočí“

Lisický popsal, že na začátku vyšetřovatelé pracovali hned s několika verzemi toho, jak a za jakých okolností mohlo napadení Kvitové dojít. 

„Postupně, na základě skutečností, které jsme zjišťovali, jsme jednu verzi po druhé vylučovali. Nakonec nám zůstaly dvě vyšetřovací verze,“ podotkl kriminalista. Zveřejnit k nim další podrobnosti z taktických důvodů po dotazu novinářů odmítl.

Od médií padla také otázka, jestli agresor vůbec tušil, že v bytě nožem napadl slavnou sportovkyni. „Přiklonil bych se k tomu a podotýkám, že je to můj názor, že byla na špatném místě ve špatném čase a že pachatel z počátku netušil, na koho útočí,“ řekl Lisický.

Vyšetřování mířilo i na recidivisty do zahraničí

Podstatnou část tiskové konference Lisický věnoval popisu směrů vyšetřování. Policisté vyslechli všechny obyvatele domu, ve kterém má Petra Kvitová byt, osoby, které mají do této budovy přístup i lidi z domů v širším okolí.

Procházeli také hodiny kamerových záznamů, a to jak z blízkého i širšího okolí místa činu, tak z nástupišť veřejné dopravy, z kamer projíždějících aut, autobusů či policejních vozidel. 

„Zajistili jsme veškeré možné kamerové záznamy, všechny jsme je velmi pečlivě vyhodnotili. Bylo to mnoho desítek hodin záznamů,“ doplnil Lisický. 

Jeho kolegové také prověřili recidivisty, kteří mají za sebou podobnou trestnou činnost. 

„Byla prověřována aliby všech již známých pachatelů, kteří mají totožný, nebo alespoň dílem shodný modus operandi (charakteristický styl jednotlivých pachatelů - pozn. red.). A to nejen v rámci České republiky, ale i v okolních zemích,“ uvedl velitel olomoucké kriminálky. Vyzdvihl také zásluhy veřejnosti, od níž na policii dorazily stovky nejrůznějších podnětů a informací.

Ke Kvitové se pachatel dostal lstí, vydával se za technika kotlů

Neznámý pachatel na Kvitovou zaútočil v jejím prostějovském bytě loni 20. prosince ráno. Do domu se dostal za pomoci lsti, když se představil jako revizní technik kotle. Zda tušil, na koho útočí, není jasné. Na zvoncích domu, kde dvojnásobná vítězka Wimbledonu bydlí, její jméno nefigurovalo.

Podle předchozích informací MF DNES došlo k souboji v koupelně, při kterém útočník Kvitové držel nůž u krku a tenistka při snaze bránit se utrpěla hluboké řezné rány na prstech levé ruky, ve které drží raketu.

Lékař Kvitové okomentoval fotku z operačního sálu

Sportovkyně ještě týž den podstoupila několik hodin trvající operaci ruky ve specializované Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie, do soutěžního zápasu nastoupila až na konci května.

Policie zanedlouho zveřejnila identikit a požádala o pomoc při pátrání i veřejnost, na což zareagovaly desítky lidí. Prostějovský tenisový klub zase na začátku ledna vyhlásil stotisícovou odměnu tomu, kdo pomůže vyděrače dopadnout, posléze k tomu navíc neznámý muž, který nezveřejnil svou identitu, přidal ještě dalších 400 tisíc.

Pro vyšetřování vznikl speciální policejní pracovní tým, který se skládal jak z prostějovských tak i krajských kriminalistů. Pod ty začal případ spadat poté, co byl nakonec útok poněkud překvapivě kvalifikován jako vydírání a nikoliv jako loupež.

,