ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování Sněmovny | foto: ODS

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

  • 2485
Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a vyzvaly hnutí ANO k jednání. Předseda ODS Petr Fiala oznámil, že nebude kandidovat na předsedu Sněmovny a iDNES.cz řekl, že „Demokratický blok“, který strany vytvořily, se netýká jednání, jaká by měla být vláda s většinovou podporou.

Blok nebude do čela dolní komory volit Radka Vondráčka z ANO, požaduje dvě místa místopředsedů Sněmovny a vedení sedmi výborů - bezpečnostního, výboru pro obranu, mandátového a imunitního, školského, ústavně-právního, zahraničního a hospodářského.

„Kluby se zavazují postupovat jednotně a předložit společné kandidátky pro ustanovení výborů podle zásady poměrného zastoupení,“ citoval z dohody Fiala. Jednoho ze dvou požadovaných místopředsedů Sněmovny by měli získat občanští demokraté, druhého lidovci. Hnutí ANO navrhuje, že místopředsedů Sněmovny má být celkem pět - jeden pro ODS, druhý pro Piráty, třetí pro SPD, čtvrtý pro komunisty a pátý pro sociální demokraty.

Systém, který tu fungoval 25 let, se brání, vnímá Babiš blok čtyř stran

Čtyři strany chtějí také společně získat předsednictví čtyř komisí - pro kontrolu činnosti BIS, pro kontrolu Vojenského zpravodajství, pro kontrolu užití odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu a komise pro kontrolu činnosti Finančně-analytického útvaru.

Fiala nebude kandidovat proti Vondráčkovi, který má zajištěnou podporu mezi ANO, KSČM a SPD. A má přislíbenou podporu i od Pirátů. Stojí tak za ním většina 137 hlasů. „My proto považujeme toto téma za uzavřené,“ řekl Fiala.

Čtyři pravostředové strany ve Sněmovně, které se dohodly na společném postupu, mají dohromady 48 poslanců a jak zdůraznily, zastupují dohromady 27,61 procent voličů a 1,4 milionu hlasů ve volbách.

„Zhruba tři týdny se snažíme vést s vítězem voleb, tedy s hnutím ANO, normální standardní jednání o uspořádání Poslanecké sněmovny. Očekávali jsme, že výsledkem bude nějaká konsensuální, férová, normální dohoda o tom, jak to bude vypadat, která bude respektovat výsledky voleb. Nic takového se neděje,“ prohlásil Fiala na společné tiskové konferenci čtyř stran. ANO podle nich postupuje netransparentně.

Kalousek: Bude zřejmé, kdo je proti „projektu Zeman - Babiš“

„Pokud hnutí ANO manažersky selhává a není schopno udělat nějakou dohodu, která je konsensuální, tak nezbývá, než převzít iniciativu, abychom  jim to makání usnadnili,“ řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

„Je tu deklarovaný projekt pánů Babiše a Zemana, že bude neomezeně dlouhou dobu vládnout vláda bez důvěry, tedy bez kontroly Poslanecké sněmovny. Pan prezident ustoupil od své dříve důsledně uplatňované praxe, že vyžadoval po vítězi voleb 101 a více podpisů,“ zdůvodnil dohodu na společném postupu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj bude více zřejmé při volbě orgánů Poslanecké sněmovny, kdo tvoří nepodepsanou, ale činem deklarovanou většinu, která umožní „projekt Zeman - Babiš“.

Piráti nemají zájem. Okamura: Jde o blok pod vedením Kalouska

Nově zformovaný „Demokratický blok“ je podle volebního lídra STAN a předsedy poslaneckého hnutí Jana Farského otevřený i pro sociální demokraty a Piráty, pokud o to projeví zájem. „Takováto formace pro obsazování Poslanecké sněmovny v tuto chvíli nemá potřebné hlasy a může se toto sdružení stát pouze prázdným gestem,“ reagoval šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Je to spíše gesto, než konstruktivní opoziční návrh. Tlačení Pirátů do nějaké skupiny přátel Andreje Babiše anebo naopak přátel pana Kalouska či pana Fialy je taková spíše manipulace,“ odmítl Bartoš zapojení do holportu se čtveřicí ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Nepřipojila se ani ČSSD.

„Nevadí mi, že budou jednat dohromady, stejně jsem je tak vždy vnímal,“ hodnotí šéf ANO a pravděpodobný budoucí premiér Andrej Babiš blok, který společně vytvořily ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN. „Opět se potvrzuje, že systém, který tu fungoval 25 let, se brání a jen tak snadno se nevzdá,“ uvedl pro iDNES.cz Babiš.

Podle šéfa SPD Tomia Okamury se ve Sněmovně zformoval „blok pod vedením Miroslava Kalouska“. „Je fér zveřejnit, že nápad byl od Jana Farského a přirozený lídr a autor návrhu dohody je Petr Fiala. My se rádi připojili,“ reagoval na Twitteru Kalousek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video