V Jihočeském muzeu udělali zákop. Přibližují hrůzy první světové války

  • 0
Atraktivní výstava První světová válka - léta zkázy a bolesti je celý rok k vidění v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Expozice zabírá celé druhé patro. Konec války a vznik Československa připomene i Jihočeské divadlo či Alšova galerie.

Místnost s ostnatými dráty, samopalem a kráterem po výbuchu je jednou z nejlákavějších částí velké výstavy v Jihočeském muzeu. Návštěvníci si mohou alespoň částečně představit, jaké pocity zažívali vojáci před sto lety v zákopech.

Expozice s názvem První světová válka - léta zkázy a bolesti začala v sobotu symbolicky přesně 99 let poté, kdy ve Francii podepsaly státy Dohody a Německo příměří. Na 750 metrech čtverečních najdou návštěvníci přes tisíc předmětů i interaktivní tabule. Na ojedinělém projektu se podílelo více než 30 muzeí a 20 soukromých sběratelů.

„Výstava není o kráse zbraní, ale o hrůzách války. A to nejenom na frontě, kde vojáci prožívali neustále klíčové životní okamžiky, ale i v týlu, kdy ženy a děti byly nuceny strádat v důsledku zhrouceného válečného hospodářství a musely čelit mnoha kritickým situacím a bídě,“ líčí garant výstavy Jiří Petráš.

Upozorňuje, že nyní, v době relativního blahobytu, lidé první světovou válku vytěsnili z paměti. „Přitom to byl právě tento první globální válečný konflikt, který dal tvář dvacátému století,“ upozorňuje.

Divadlo uvede české hry, galerie představí Kupku

Speciální sezonu chystá k 100. výročí české státnosti Jihočeské divadlo. „Činohra se zaměří výhradně na české autory. Zahájí ji hra o T. G. Masarykovi. Neméně zajímavá bude adaptace románu Pod sněhem Petry Soukupové. A specificky jihočeské téma přinese román Jiřího Hájíčka Rybí krev, jehož divadelní adaptaci připravujeme v české premiéře,“ říká ředitel divadla Lukáš Průdek.
Opera chystá na 1. 1. 2018 galakoncert k 25. výročí vzniku České republiky. Sto let od vzniku ČSR připomíná drama Leoše Janáčka Její pastorkyňa, premiéra je 16. února 2018. Malé divadlo nabízí v této a příští sezoně cyklus Český rok. Už uvedlo Čechomoří, chystá inscenaci Bruncvík.
Alšova jihočeská galerie připravuje v letní sezoně velkou výstavu 106 kreseb Františka Kupky. „Doprovodil jimi šestisvazkové monumentální dílo Francouze Elisée Recluse Člověk a Země,“ popisuje ředitel galerie Aleš Seifert.
Během Mezinárodního dne památek zpřístupní památkáři celý objekt U Ferusů na Senovážném náměstí v Budějovicích a připraví pro návštěvníky prvorepublikovou atmosféru. Plánují i výstavu věnovanou pomníkům padlých a pracovní listy o prvorepublikové architektuře.
Jihočeská filharmonie připraví speciální galavečer, na kterém zazní Má vlast. Chystá i uvedení Slovanských a Uherských tanců a velkých symfonických koncertů.

Vstupní část expozice má ještě idylický charakter. Ukazuje takzvaný zlatý věk před válkou plný kulturního i společenského rozkvětu. Lidé poznají třeba tehdejší módní dámské a pánské předměty osobní potřeby.

Následuje místnost věnovaná atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este a vyhlášení války. Nechybí manifest Mým národům na dobovém reklamním sloupu, zaujme pamětní medaile vydaná k atentátu.

Návštěvníci projdou kolem repliky sochy Josefa II., která zdobila budějovické Sady. Na konci výstavy minou její svalené torzo.

„Tohoto nelehkého úkolu vyrobit pouze na základě dochovaných fotografií monument Josefa II. se ujala Střední umělecko-průmyslová škola svaté Anežky České v Krumlově,“ dodává Petráš.

Následuje část se zákopem a ostnatým drátem. Přes celou stěnu je dlouhá tapeta s dobovou fotografií, která člověka přenese přímo do bitevní vřavy. Na podlaze vede časová přímka válečných událostí. Nad vším krouží letadlo. Vedle zákopu je i stan telegrafisty. Tam se lidé dozvědí, že vojáky v poli trápili i drobní nepřátelé, jako štěnice nebo blechy.

Ze zákopu zamíří návštěvníci do polního lazaretu, který je opravdu pro otrlé. Najdou tam snímky zraněných a znetvořených vojáků. Na lůžku leží figura zafáčovaného muže, kterému zřejmě granát ustřelil prsty. Skrz obinadlo prosakuje krev. Drsnou scénu doplňuje tehdejší lékařské náčiní, protézy nebo články z dobového tisku.

Druhá polovina expozice přibližuje život obyvatel ve městech, zhroucení zásobování, „nouzové“ kuchařské recepty nebo odvádění nových ročníků na frontu. Ukazuje, že tehdejší státy nebyly na dlouhotrvající válku vůbec připravené. Vždyť poslední velký konflikt byl v Evropě v roce 1866.

Závěr mapuje odraz války v umění, literatuře, filmu, československé zahraniční akce, T. G. Masaryka, rozpad Rakouska-Uherska a vznik následnických států.

Spoluautorkou výtvarného řešení expozic je architektka Milena Benes, která už vytvořila pro muzeum stálou výstavu o historii města. „Děti mohou během výstavy sbírat různé informace na listech, které si při odchodu svážou do knížečky,“ podotýká Milena Benes.

Muzeum připravilo vzdělávací program vhodný zejména pro druhý stupeň základních a všechny ročníky středních škol. Chystá i doprovodné akce a přednášky. Výstava potrvá do 18.listopadu 2018. Základní vstupné je 50 korun, rodinné 110 korun.