Unikátní lokomotiva zamířila v Prostějově do vzduchu a pak do muzea

  • 3
Neobvyklý pohled na lokomotivu vznášející se ve vzduchu se v úterý v podvečer naskytl kolemjdoucím a železničním nadšencům u prostějovského hlavního nádraží. Technická památka, která tu od roku 1980 stála před nádražní budovou, totiž zamířila do muzea Českých drah ve středočeské Lužné.

Nyní nepojízdný stroj nevyčíslitelné historické hodnoty, neboť jde o jediný dochovaný exemplář lokomotivy řady 310.127 v Česku, se dopravce rozhodl zrenovovat. V novém domově bude navíc chráněn před vandaly, jejichž obětí se čas od času stával.

„Naposledy loni v červenci na místo, kde dříve stával topič, někdo hodil zapálený hadr. Naštěstí došlo jen k malému požáru,“ uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Lokomotiva vyrobená roku 1889 byla původně určena pro lokální vedlejší tratě a její maximální rychlost tak byla 40 kilometrů v hodině. Poté, co byla vyřazena z běžného provozu, sloužila ještě v cukrovaru v Bedihošti.

Stěhování lokomotivy

„Poslední jízdu absolvovala v roce 1968, poté stroj určený k sešrotování zrenovovali v sedmdesátých letech nadšenci z řad železničářů. Na její opravu finančně přispěla v roce 2008 i prostějovská radnice,“ doplnila Bezuchová.

Muzeum v Lužné poblíž Rakovníka se na staré historické stroje specializuje, jejich renovací, údržbou a provozem se zabývá už od roku 1999.

„Momentálně máme přes tři desítky parních lokomotiv. I „prostějovskou“ mašinku chceme opravit alespoň do vystavovatelného stavu tak, aby i ona mohla brzy sloužit pro potěchu všem zájemcům o historii dopravy,“ shrnul vrchní přednosta depa historických vozidel a muzea v Lužné Miloslav Kothera.