ROZSTŘEL: Za roli mi nabídli jen flašku vína, sex ne, řekl režisér Adamec

  • 80
Sexuální obtěžování u filmu není nic nového, tak to chodí, prohlásil v Rozstřelu režisér Jiří Adamec. On sám se však ve své praxi nesetkal s tím, že by mu herečka za roli nabízela sex.

„Přišlo za mnou mnoho mladých hereček, ale i herců a chtěli, abych je obsadil, ale nikdy za to nic nenabídli. Od herečky Lídy Roubíkové jsem dostal láhev Pražského výběru, to byl jediný úplatek za celý život,“ řekl Adamec.

Se sexuálním obtěžováním se nikdy nesetkal, ale připustil, že filmařský svět je daleko kontaktnější, než je obvyklé u obecné populace. „Ty naše profese jsou fyzicky velmi exponované. Lidé spolu chodí, líbají se, a to nejsou manželé ani partneři. Dokonce spolu musí lézt do postele lidé, kteří se v životě nepotkali. Jeden je z divadla v Liberci, druhý z Pardubic. Přijdou na natáčení - to je pan Opička, to je paní ta a ta, vlezte si do postele, děláme milostnou scénu. Tak to prostě je,“ prohlásil.

„Neříkám, že se po natáčení nekonají odjezdy někoho s někým někam, jenom jsme se o to nestarali a byla to soukromá věc těch lidí a rozhodně to nebylo obtěžování,“ upřesnil.

Kariéra přes postel nebo obtěžování podle režiséra není nic nového, co by se dělo jenom dnes. „Není to ale obecný jev. Nepochybně jsou i herečky, které s takovou praxí nikdy neměly nic společného,“ prohlásil a dodal, že i samotná Marilyn Monroe o kariéře přes postel mluvila jako o věci, která existovala.

Podle režiséra se o harašení nyní více mluví, protože se to někomu hodí. „Někomu to slouží. Někdo to potřebuje, protože je to senzace. To, že se sebemenší kontakt mezi mužem a ženou považuje za sexistické chování, mi přijde nerozumné a někdy až hloupé,“ míní.

Politická korektnost je nesmysl

Jiří Adamec je přesvědčený, že jistý podíl na celé hysterii má také politická korektnost, kterou považuje za nesmysl. „Je potřeba říct si, že tohle je správně a tohle je špatně. O tomto řeknu, že je to špatně, a za tím, co je dobré, půjdu. Nemůžu zvolit střední cestu a říct, všechno je trochu dobře a všechno je trochu špatně. To je potom ta korektnost, která vede ke všem problémům, kterými dnes žije nejen česká společnost, ale společnost na celém světě,“ prohlásil.

„My jsme si navykli říkat, že Cikán není Cikán, ale že je to Rom. Jako by v tom byl nějaký rozdíl. Máme pocit, že to je slušnější slovo, přestože to mluví o stejném člověku. A to je naše chyba. Neumíme se podívat na věci zdravým selským rozumem, ale neustále hledáme nějakou kličku, abychom někde nezakopli, neublížili. Ten způsob komunikace není pravdivý, upřímný. Je to permanentní hraní na něco,“ dodal.

Harašení straší Hollywood

Skoro celý Hollywood a filmový průmysl už několik týdnů obchází strašák jménem sexuální obtěžování. Po letech se ozývají herečky, že si na ně dovoloval tu producent, tu režisér, jinde zase kolega. Kromě nemravných návrhů, odhalování či jen pouhého vystavení nepříjemné situaci došlo v některých případech údajně i ke znásilnění.

Herečky jako Rose McGowanová, Ashley Juddová, Angelina Jolie nebo Gwyneth Paltrowová obvinily ze sexuálního obtěžování producenta Harveyho Weinsteina.

Postupně se začaly svěřovat známější i méně známé celebrity a celebritky, že i ony mají podobnou zkušenost. Některým herečkám vadilo neslušné žertování (Ze sexuálního obtěžování byl nařčen i Dustin Hoffman, herec se omluvil), začínajícím hercům zase například obtěžování ze strany slavnějšího kolegy (Kevin Spacey čelí dalším obviněním, přišel o práci, cenu i mluvčího).

Přestože se zatím nic neprokázalo, producenti, herci i režiséři se omlouvají a častokrát kvůli nařčení přicházejí o práci (Ridley Scott přetočí film těsně před premiérou, Spaceyho střídá Plummer). Podle Jiřího Adamce přetáčení snímků s „problematickými“ herci není z hlavy režisérů.

„Ridley Scott má nepochybně nějakou smlouvu s producentskou firmou. Tam bude nepochybně klauzule o tom, že pokud dojde k něčemu, co producent nebude považovat za správné pro produkt, že je režisér povinen na základě žádosti producenta jakékoliv jeho přání splnit. Cokoliv přetočit, vyměnit, vyndat, vložit a tak dále. To je moc producentů v americké kinematografii,“ prohlásil v Rozstřelu Jiří Adamec.