Robert Bortuzzo ze St. Louis přihrává puk, situaci mu znepříjemňuje Jaromír...

Robert Bortuzzo ze St. Louis přihrává puk, situaci mu znepříjemňuje Jaromír Jágr (vpravo) z Calgary. | foto: AP

Jágr s Frolíkem bodovali u vysoké výhry Calgary nad silným St. Louis

• 109
Hokejisté Calgary si v pondělí vyšlápli na průběžného lídra Západní konference tým St. Louis. I díky asistenci Jaromíra Jágra, který tak bodoval ve druhém startu za sebou, a gólové pojistce do prázdné klece od Michaela Frolíka potěšili Flames své fanoušky cenným skalpem v poměru 7:4.

V úvodu sezony se hokejistům Calgary na vlastním ledě příliš nedařilo, když prohráli čtyři z prvních pěti představení v Scotiabank Saddledome. V listopadu ale přišel zlom. Flames zabrali a z šesti domácích navazujících partií vybojovali pět výher. Tu poslední navíc po výsledku 7:4 nad průběžným lídrem Západní konference ze St. Louis.

10. Frolík (Calgary) 17/8 (3+5)

Se třemi body 2+1 byl nejproduktivnějším hráčem domácích Mark Jankowski. U jeho druhé trefy ze 14. minuty si asistenci připsal Jaromír Jágr (15:55, 0+1, +3), jenž mladého útočníka našel chytrou žabkou z rohu kluziště. Česká „68“ se tak prosadila podruhé za sebou ze tří odehraných partií od návratu z marodky (v sezoně celkem 8 zápasů / 5 bodů, 1+4).

Poprvé do kabin se odcházelo za smírného stavu 2:2 a beze změny skóre přetrvalo i druhé dějství, během kterého již zraněnou brankářskou jedničku Calgary Mika Smitha zastupoval Eddie Läck. Závěrečná dvacetiminutovka pak rozhodně nenudila. Padlo v ní v součtu sedm branek. Hned pětkrát přitom slavili domácí, jejichž dva úvodní pokusy o odskočení ještě vymazali Alexander Steen a Vladimir Tarasenko. Na další góly v síti Jaka Allena již ale Blues nenašli odpověď.

Statistiky NHL

Rozdílovou akci zařídil v 55. minutě Kris Versteeg a hokejovou genialitu v 58. minutě potvrdil produktivní Johnny Gaudreau. V útočném pásmu nejprve napínal soupeře dlouhým slalomem s pukem na holi a celou akci vyšperkoval naražením s kapitánem Markem Giordanem - 6:4. Hosté se stále nevzdávali, při závěrečné hře bez brankáře nicméně inkasovali posedmé. Svou třetí trefu sezony si připsal Michael Frolík (16:22, 1+0, +/-: 0, 3 střely). Bez zápisu do statistik zápas odehráli útočníci St. Louis Vladimír Sobotka (15:11, +/-: 0, 2 střely) s Dmitrijem Jaškinem (9:53, -1, 3 střely).

Také druhý pondělní zápas rozhodla až třetí třetina. Carolina hrála na domácím ledě po čtyřiceti minutách s Dallasem nerozhodně 1:1. Během finálního dějství však Hurricanes čtyřikrát udeřili a připsali si jasnou výhru 5:1.

Všechna sláva šla za domácím útočníkem Teuvo Teräväinenem, jenž v rozmezí 43. a 50. minuty nasázel čistý hattrick (první kariéry NHL). S prázdnou tak z Caroliny odjížděli i čeští forvardi Martin Hanzal (13:52, +/-: 0, 4 střely) a Radek Faksa (10:12, -1, 1 střela).

Calgary Flames - St. Louis Blues 7:4 (2:2, 0:0, 5:2)

Branky: 04:54 Jankowski (Tkachuk), 13:45 Jankowski (Jágr, S. Bennett), 45:39 S. Bennett (Jankowski), 52:31 Ferland (J. Gaudreau, Brodie), 54:29 Versteeg (Brouwer, Lazar), 58:00 J. Gaudreau (Giordano), 58:57 Frolík (Tkachuk, Backlund) - 03:32 Tarasenko (Parayko, Stastny), 16:21 Schwartz (Steen, B. Schenn), 51:46 Steen (Stastny, Edmundson), 52:43 Tarasenko (Schwartz, B. Schenn). Rozhodčí: Francois StLaurent, Kyle Rehman. Čároví: David Brisebois, Brian Murphy. Diváci: 18519.

Calgary Flames M. Smith (21. Läck) – Giordano (C), D. Hamilton, Brodie, Hamonic, Kulak, Stone – J. Gaudreau, Monahan (A), Ferland – Tkachuk, Backlund, Frolík – S. Bennett, Jankowski, Jágr – Versteeg, Lazar, Brouwer (A). Hlavní trenér: Glen Gulutzan.

St. Louis Blues Allen (C. Hutton) – Gunnarsson, Pietrangelo (C), Edmundson, Parayko, Dunn, Bortuzzo – Steen (A), Stastny, Tarasenko (A) – Schwartz, B. Schenn, B. Bennett – Sobotka, Sundqvist, Jaškin – Upshall, Brodziak, Thorburn. Hlavní trenér: Mike Yeo.

Carolina Hurricanes - Dallas Stars 5:1 (1:0, 0:1, 4:0)

Branky: 08:07 Aho (J. Staal, T. Teräväinen), 42:39 T. Teräväinen (J. Staal, Aho), 46:51 T. Teräväinen (Slavin, J. Staal), 49:44 T. Teräväinen (J. Staal, Aho), 59:57 Skinner (T. van Riemsdyk, E. Lindholm) - 28:44 Radulov (Seguin, Ja. Benn). Rozhodčí: Brenk, O'Rourke – Heyer, Knorr. Diváci: 7 968.

Carolina Hurricanes Darling (C. Ward) – Slavin, Pesce, H. Fleury, Faulk, Hanifin, T. van Riemsdyk – Aho, J. Staal, T. Teräväinen – Skinner, V. Rask, E. Lindholm – B. McGinn, D. Ryan, Williams – Nordström, Krüger, Jooris.

Dallas Stars Bishop (Lehtonen) – Lindell, J. Klingberg, Oleksiak, Johns, Hamhuis, Pateryn – G. Smith, Ja. Benn, Radulov – Janmark, Seguin, D. Shore – Spezza, Hanzal, Pitlick – Roussel, Faksa, B. Ritchie.